Badania brytyjskich psychologów na ponad tysiącu rodzin z całej Europy pokazały jasno: najbardziej lubiane teściowe to te, które interesują się życiem dzieci, ale się nie wtrącają w ich decyzje. Potrafią mądrze doradzić, lecz tylko wtedy, gdy są pytane o zdanie. A przede wszystkim robią kilka rzeczy, które zawsze łapią za serce synowe i budują bliskość w rodzinie. 

1. Nie stawaj po żadnej ze stron w konflikcie syn - synowa

Choć to bardzo trudne – bo serce matki zawsze będzie bliżej swojego dziecka – gdy widzisz, że twój syn ma konflikt z żoną albo córka z mężem, nie wtrącaj się, pozwól im samym to rozwiązać. Bywa też tak, że nie podoba ci się, jak twoje dziecko traktuje małżonka, i stajesz w jego obronie. To też ryzykowne. Na koniec dnia małżonkowie się dogadają, a ty na długo  zostaniesz wrogiem jednego z nich.

2. Zaproś synową na kawę

Albo na wino! I postaraj się, byście rozmawiały o wszystkim, ale nie o sprawach rodzinnych, które przecież zwykle analizujecie. Teraz poplotkujcie, obejrzyjcie wspólnie serial albo zabierz synową na zakupy i poproś, by doradziła ci w czymś „babskim”.  Dzięki temu wyjdziesz z roli sztywnej i oceniającej teściowej. Zięcia też od czasu do czasu poproś o doradzenie w czymś „męskim”, by poczuł się w jakiejś materii autorytetem dla ciebie i wiedział, że go cenisz.

3. Chwal synową /zięcia

„Mama gotuje najlepiej na świecie!” „Nikt tak nie uczy jeździć na rowerze jak twój tata.” Nie żałuj pochwał dla synowej czy zięcia przy wnukach. One zwykle powtarzają te teksty rodzicom. Synowa i zięć zobaczą, że jesteś po ich stronie, pomagasz im budować autorytet rodzica, i będą dbać o twój dobry kontakt z wnukami. 

4. Nie zapraszaj zbyt często na rodzinne obiadki

Raz na jakiś czas dzieci przyjdą z przyjemnością. Ale gdy będziesz ich do siebie zapraszać w każdy weekend, synowa odczuje, że matkujesz jej mężowi albo, co gorsza, dajesz jej do zrozumienia, że jest kiepską kucharką i syn nigdzie tak dobrze nie zje, jak u mamusi. 

5. Nie zmuszaj do nazywania cię mamą

Dla wielu synowych i zięciów to bardzo krępujące. Uważają, że matkę ma się jedną, i by uniknąć niezręczności, starają się mówić bezosobowo albo to „mamo” staje im za każdym razem w gardle. Zaproponuj więc, aby zwracali się do ciebie, jak czują i chcą (coraz popularniejsze jest zwracanie się po prostu po imieniu).

6. Nie wspominaj z rozrzewnieniem byłych partnerów swoich dzieci 

Na obecnego wybranka twojego dziecka to działa jak płachta na byka. Czuje się w twoich oczach gorszy, myśli, że wolałabyś
mieć za synową czy zięcia właśnie tamtego wybranka.

7. Nie składaj im niezapowiedzianych wizyt 

To najczęstsze ogniwo zapalne na linii synowa/zięć–teściowa. Takie wizyty zaburzają intymność małżonków, poczucie luzu
– ważne dla każdej rodziny. W efekcie małżonkowie będą mieli do siebie pretensje: „Przez twoją matkę nie mogę się czuć
swobodnie we własnym domu”. Dlatego zawsze najpierw zapytaj, czy dzieci mają czas na twoją wizytę.

8. Nie wtrącaj się w finanse 

Martwisz się, że zamiast oszczędzać na większe mieszkanie, syn i synowa jadą na drogie wakacje. Przecież to marnowanie pieniędzy! Nie krytykuj dzieci, że wydają własne środki na coś, co tobie wydaje się głupie. Różnym pokoleniom trudno będzie się dogadać.

9. Miej swoje życie i swoje sprawy

Teściowa, która żyje własnym życiem (pracą, pasją, przyjaciółmi, małżeństwem), daje duży komfort dzieciom. Nie „wisisz” na nich, nie zamartwiasz się niepotrzebnie, bo nie masz na to czasu.

10. Nie użalaj się nad synem przy jego żonie

Wystrzegaj się mówienia: „Mógłbyś kupić sobie nowe buty, bo wyglądasz fatalnie, a twoja Ania ciągle ma na sobie coś nowego”. Synowa poczuje, że atakujesz ją za oszczędzanie na twoim synu. A zwykle bywa tak, że on po prostu lubi te swoje stare buty i nawet jeśli żona kupi mu nowe, on tych nie nosi. Ty chcesz dobrze, a twoja uwaga poskutkuje kłótnią syna z żoną, gdy zostaną sami.

11. Nie przestawiaj im nic w mieszkaniu

Z badań wynika, że to jedna z najbardziej irytujących synową rzeczy. Powstrzymaj się przed komentarzami, że o wiele lepiej
by było, gdyby ta szafa stała przy tamtej ścianie, a stół pod oknem. Nawet jeśli uważasz, że wybory dzieci są niepraktyczne, to są to ich wybory i trzeba je uszanować.

12. Nie zdradzaj ich tajemnic 

Choć kusi cię, aby powiedzieć sąsiadce, że synowa dostała awans albo że zięć podupadł na zdrowiu i martwisz się tym – staraj się tego nie robić. To są prywatne sprawy twoich dzieci, które mogą nie chcieć, abyś dzieliła się nimi ze znajomymi. Gdy o tym się dowiedzą, mogą mieć pretensje, a na pewno złapią dystans do ciebie.

13. Pamiętaj o ważnych sprawach z ich życia

Napisz SMS-a do synowej, że trzymasz za nią kciuki podczas ważnej rozmowy, którą ma mieć w pracy. Zadzwoń do zięcia i zapytaj, czy dobrze się czuje po badaniach. To drobne gesty, ale budują bliskość i pokazują, że ktoś jest dla ciebie ważny.

14. Wrzuć na luz

Perfekcyjna teściowa, do której przychodzi się nie w odwiedziny, ale na sztywne spotkanie, bardzo stresuje synową. Gdy zapraszasz dzieci na obiad, nie staraj się na siłę, żeby wszystko było idealne. Nawet jeżeli obiad się przypali, obrus zaplami, ty z czymś się spóźnisz, nic się nie stanie. Trochę luzu i dystansu sprawi, że synowa czy zięć będą się czuli sobą i częściej z ochotą wpadną do ciebie z wizytą.