Za przetłuszczanie się włosów odpowiedzialne są takie same komórki, jak na całym ciele - gruczoły łojowe. To one wytwarzają sebum, które ma zapobiegać wysuszaniu się skóry i włosów. 
Gruczoły każdej z nas pracują inaczej, dlatego tak ważne jest poznanie swoich włosów pod względem przetłuszczania się. Ma na to wpływ głównie genetyka oraz poziom naszych hormonów i nie powinniśmy próbować tego zmieniać, a raczej nauczyć się żyć.

Zgodnie z opiniami ekspertów nie zaleca się mycia włosów codziennie, nikomu. Mycie włosów każdego dnia może powodować nadmierne wysuszanie skory głowy a w efekcie nadprodukcję sebum przez gruczoły. 

Dobierając metodę pielęgnacji włosów, przeanalizuj także:

  1. Typ skóry - jeżeli nie jest przetłuszczająca się, to mycie włosów 2-3 razy w tygodniu zapewne Ci wystarczy. Przy skórze o tłustym typie, będziesz musiała zwiększyć częstotliwość mycia. 
  2. Stylizowanie - jeżeli często stosujesz kosmetyki typu pianka, lakier do włosów, czy żel, pamiętaj, że takie substancje należy odpowiednio wymyć z włosów. Te silnie działające kosmetyki dość mocno obciążają włosy, więc ich pielęgnacja powinna być rzadsza i delikatniejsza. Przetestuj, na ile służy Ci trochę rzadsze mycie włosów. 
  3. Teksturę włosa - to, czy włosy są cienkie i proste, czy kręcone i grubsze ma ogromne znaczenie podczas ich pielęgnacji. Te delikatniejsze będą wymagać częstszego mycia, natomiast posiadaczki burzy loków mogą spokojnie odpuszczać mycie włosów co drugi dzień. 

Przeczytaj także:

Włosy cienkie i delikatne

Cienkie włosy wymagają od nas o wiele większej delikatności. Nawet najbardziej podstawowa pielęgnacja może powodować niszczenie włosa, jego łamliwość oraz wypadanie. Przede wszystkim należy zrezygnować z szamponów, które silnie oczyszczają. To one są najbardziej agresywne w stosunku do naszych włosów. Ważna jest także temperatura, jaką myjemy głowę. Nie stosujmy zbyt gorących pryszniców. Po umyciu włosów nie popierajmy ich ręcznikiem w celu wysuszenia. Wystarczy jedynie odciśnięcie nadmiaru wody w np. muślinową lub bawełnianą tetrę. Do włosów szczególnie delikatnych zalecamy stosowanie metody OMO. W czasie mycia warto też przez chwilę pomasować skórę głowy. Dzięki temu zwiększymy ukrwienie tej części skóry, a cebulki włosów zostaną pobudzone do wzrostu. 

Jak często myć włosy kręcone?

Włosy kręcone wymagają specyficznych metod pielęgnacji. Najlepszą z nich będzie ta nazwana metodą „curly girl”. Ważne w niej jest mycie włosów odpowiednimi kosmetykami. Powinno się wybierać szampony, które nie zawierają substancji drażniących takich jak SLES, SLS, czy ALS lub silikonów. Te składniki jedynie obciążają włos. Po taki szampon można sięgnąć co 2 tygodnie, by upewnić się, że włosy zostały umyte ze wszystkich pianek i lakierów, które stosujemy na co dzień.  

Jak często myć włosy dziecku?

Włosy naszych pociech są delikatne, tak samo jak skóra ich głowy. Pamiętajmy więc, by nie myć włosów malucha częściej niż co drugi dzień. Nie dopuszczajmy jednak do tego, by mycie włosów odbywało się rzadziej niż raz w tygodniu. Nie chcemy włosów przesadzić ani też powodować problemów z odkładaniem się łoju na skórze  głowy dziecka. 

Zobacz również:


Częste mycie włosów - czym grozi? Czy od częstego mycia wypadają włosy?

W myciu włosów, jak w każdym aspekcie pielęgnacji, należy znaleźć umiar i wyważyć nasze potrzeby. Zbyt rzadkie mycie włosów może wywołać na naszej skórze powstanie znanej wszystkim mamom ciemieniuchy. Ryzyko to występuje najczęściej u osób z gęstymi włosami. Z drugiej strony nie bójmy się, że częste mycie włosów spowoduje, że nasze włosy zaczną bardziej wypadać. Możemy obawiać się efektu odwrotnego. Gdy odpuścimy sobie regularne mycie, możemy spodziewać się spadku kondycji naszych włosów i ich wzmożonego wypadania.