Naturalnie świeży zapach w zmywarce

Zanim włączymy zmywarkę do naczyń, warto włożyć do koszyczka na sztućce skórkę z wyciśniętej cytryny. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych zapachów.  Można też ułożyć na półkach grubsze plasterki pozbawione pestek, a następnie włączyć krótki program. Odświeżenie i  przyjemny aromat poczujemy od razu, a przy okazji zauważymy gładsze powierzchnie, bo cytryna pomaga także usunąć kłopotliwy osad.

Pozbądź się resztek jedzenia

Jeśli nie korzystamy ze zmywarki codziennie, tylko co kilka dni, warto wkładać naczynia wstępnie przepłukane, tak, by brud nie zasechł, bo zmywarka go potem nie domyje. Trzeba też zwrócić uwagę czy na naczyniach nie zostały resztki mięsa lub ryb - niestety nawet po jednym dniu zapach będzie trudny do zniesienia, i kłopotliwy w pozbyciu się z samej zmywarki, nawet już po umyciu naczyń.

Tabletki i płyny do zmywarki

Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, wybierzmy tabletki do zmywania. Ich opakowanie rozpuszcza się samo w trakcie zmywania. Warto zwrócić uwagę, czy tabletki nie zawierają fosforanów. Dobrze, jeśli zwierają wybielacz, dzięki czemu plamy z kawy i herbaty nie będą już dla nas wyzwaniem.

Jeśli wybieramy płyn do zmywania, warto zwrócić uwagę, w jakiej jest postaci. Najlepsze są żele. Żelowa formuła szybko i skutecznie rozpuszcza się w wodzie nawet w temperaturze 45°C.
Warto też wybierać płyny o zapachach limonki, czy cytryny. Dzięki temu po zmywaniu pozostaje przyjemny, świeży zapach.

Nie zapominajmy o nabłyszczaczu, dziki temu szybko spływająca woda zapobiega powstawaniu smug na naczyniach i szkle

Wietrzenie zmywarki

Za każdym razem po skończonym myciu, otwórz zmywarkę i pozostaw na 10-15 min. Pozwoli to szybciej schłodzić naczynia oraz skutecznie zniweluje rozwój bakterii i pleśni.

Aby mieć pewność, że w zmywarce nie pojawi się pleśń lub grzyb, nie wolno zamykać jej drzwiczek. Jeśli nie mogą być otwarte przez cały czas, niech będą przynajmniej uchylone.

Mycie zmywarki

Najlepszym sposobem na utrzymanie zmywarki w czystości jest jej regularne mycie (co najmniej raz w miesiącu)

Zaczynamy od otwarcia zmywarki i wyciągnięcia wszystkich koszy na naczynia oraz sztućce. W razie  potrzeby można je zamoczyć w zlewie, w ciepłej wodzie z płynem do naczyń a następnie wyszorować.

Teraz należy dokładnie wymyć drzwi zmywarki… szczoteczką do zębów!  Dzięki niej skutecznie pozbędziemy się nagromadzonego brudu ze wszystkich zakamarków zmywarki.

Nie zapominajmy o obudowie zmywarki. Należy ją przetrzeć i wyczyścić wszystkie przyciski oraz panel kontrolny.

Teraz zaglądamy do środka i sprawdzamy w jakim stanie są odpływ i jej metalowa kratka. Aby wyczyścić filtry i dysze, wyjmij je delikatnie i umyj w czystej, ciepłej wodzie lub wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dokładnie opłucz i włóż z powrotem na swoje miejsce. Zwróć uwagę na to, czy dziurki w spryskiwaczach nie są zatkane.

Na koniec warto wsypać sodę do pojemniczka na tabletki, a na dno zmywarki wlać szklankę octu. Następnie nastawić na mycie w najwyższej możliwej temperaturze.

Jeśli będziemy dbać o zmywarkę w ten sposób, posłuży nam wiele lat!