Co "szkodzi" srebrnym sztućcom?

Na srebro źle wpływa wilgoć, światło, dym z papierosów, a nawet powietrze. Również składniki niektórych potraw mogą wpływać na srebrne sztućce niekorzystnie. Szczególnie szkodliwy jest kontakt z siarką i jej związkami, która pojawia się w niektórych potrawach i gotowych produktach, takich jak ryby morskie, jajka czy majonez.

Srebro szybciej ciemnieje w wilgotnym i słonym powietrzu. Należy je zapakować w specjalne woreczki lub kawałki tkaniny lub specjalnymi papierowymi serwetkami, które nie zawierają składników kwaśnych.

Zapakowanych sreber nie wolno zaklejać taśmą klejącą ani przechowywać w woreczkach foliowych, gdyż wskutek kondensacji powstaje warstwa, od której srebro pociemnieje.

Jak dbać o srebrne sztućce?

Srebrnych sztućców nigdy nie należy czyścić zwykłymi środkami czyszczącymi, gdyż można je nieodwracalnie uszkodzić. Jak zatem sprawić, by przywrócić im piękny blask?

Po użyciu srebro należy jak najszybciej umyć w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.
Pod żadnym pozorem nie wolno myć srebra w zmywarce, ani nie szorować gąbką czy druciakiem. Nie wolno też używać produktów zawierających piasek oraz specjalne mikrogranulki, które kryją się np. w pastach do zębów. Przez tego rodzaju zabiegi można łatwo porysować srebrne sztućce, które błyskawicznie zmatowieją i stracą błysk.
Srebra nie wolno czyścić wybielaczem, gdyż zostają po nim ślady, których nie można usunąć.
Srebra nie wolno wycierać nowymi ścierkami lnianymi , które jeszcze maja apreturę, gdyż są zbyt ostre.

Kiedy srebro dłużej leży nieużywane, ciemnieje. Oto kilka metod czyszczenia takiego srebra.

Pociemniałe srebro należy czyścić przy otwartym oknie, gdyż w trakcie czyszczenia wytwarza się dwutlenek siarki.
Gdy musimy szybko wyczyścić srebro na kolację, można to zrobić alkoholem na kawałku waty. Później srebro trzeba dokładnie wypłukać.

Aluminium, soda i woda

To metoda na mocno zaśniedziałe srebrne sztućce. W garnku zagotuj litr wody z łyżką sody oczyszczonej i kawałkiem folii aluminiowej. Ostrożnie włóż sztućce na 10-30 sekund i wyjmij za pomocą szczypiec kuchennych.

Soda i ocet

Do trzech litrów wrzątku wlej cztery łyżki stołowe sody oraz pięć łyżek octu. Umyte wcześniej sztućce zanurz w mieszaninie i pozostaw tam na co najmniej trzydzieści minut. Po upływie czasu, wodę trzeba odlać i wypolerować sztućce miękką szmatka, najlepiej z bawełny lub flaneli.

Woda z ziemniaków

Czasami na srebrnych sztućcach pojawiają się nieliczne, niewielkie przebarwienia. Warto wtedy sięgnąć po wodę po ugotowanych ziemniakach, szpinaku czy szczawiu. Kwas askorbinowy zawarty w warzywach, potrafi doskonale poradzić sobie z zaśniedziałymi punktami.

Soda i sok z cytryny

Kolejnym sposobem czyszczenia jest papka utworzona z mieszaniny sody oczyszczonej rozcieńczonej sokiem z cytryny. Taką papkę nałóż na gąbkę i delikatnie czyść sztućce, po czym spłukujemy je czystą wodą i polerujemy miękką szmatką.

Czyszczenie srebra keczupem

Kwas pomidorowy wchodzi w reakcję ze śniedzią i pomaga ją usunąć. Posmaruj keczupem zabrudzone srebrne sztućce i zostaw na 20 minut. Potem wypoleruj z pomocą miękkiej szmatki.

Skórka od banana

Kilka zblendowanych skórek od bananów zmieszaj z odrobiną wody – powstałą pastą wypoleruj srebro używając ściereczki. Następnie opłucz w sporej ilości wody.

Sok z cytryny

Łyżkę soku z cytryny i pół szklanki mleka w proszku wymieszaj w półtorej szklanki wody. Zanurz srebrne sztućce i zostaw na całą noc. Rano wytrzyj do sucha miękką ściereczką.

Ocet

Srebrne sztućce włóż do naczynia i zalej octem, tak aby były w całości zanurzone. Zostaw na około dwie godziny, następnie opłucz wodą i wytrzyj do sucha.