Jeżeli twoje włosy wywijają się, puszą, falują lub niesfornie kręcą to może okazać się, że z odpowiednią pielęgnacją i właściwymi kosmetykami na twojej głowie pojawi się piękna burza loków! Nasze wskazówki pomogą rozpocząć przygodę z naturalnym skrętem włosów. Zobacz, jak powinnaś dbać o swoje włosy!

Jak dbać o kręcone włosy – mycie

Jeżeli Twoje włosy są suche, przyklapnięte, pozbawione blasku, połamane i obciążone to ciężko będzie wydobyć z nich naturalny skręt. Podstawą zdrowych włosów jest odpowiednia pielęgnacja. Dlatego przy kręconych kosmykach warto wybierać produkty, które nie zawierają silikonów, ponieważ przeciążają włosy utrudniając ich kręcenie. Pamiętajmy, że każdy włos jest inny, dlatego produkty pielęgnacyjne wybieramy metodą prób i błędów. Jedną nadrzędną zasadą bez względu na typ włosów jest używanie odżywki na koniec mycia, aby domknąć łuski włosów. Możesz także spróbować mycia włosów odżywką. Instrukcję jak to robić znajdziesz tutaj.

Włosy kręcone – jak i kiedy czesać?

Kręcone włosy czesane na sucho mogą się zniszczyć i puszyć, dlatego ważne, aby czesać je tylko na mokro. Najlepiej robić to pod prysznicem, gdy na włosy nałożona jest odżywka.

Włosy kręcone – pielęgnuj je świadomie!

Włosy kręcone są lżejsze od prostych włosów, a przez to bardziej łamliwe i zdecydowanie bardziej przesuszone. Oznacza to, że wymagają one głębokiego nawilżenia bez obciążania. Codzienne używanie odżywki może nie wystarczać. Warto raz w tygodniu nałożyć maskę na włosy. Następnie zawinąć je w czepek i owinąć ręcznikiem, ponieważ w cieple maska lepiej się wchłania. Po spłukaniu maski warto użyć olejku lub serum, aby włosy były jeszcze bardziej lśniące i mocniejsze.

Pielęgnacja włosów kręconych – wypróbuj żel lniany!

Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na wydobycie sprężynek, wypróbuj domowy żel lniany.

Składniki:

  • 4 łyżki siemienia lnianego
  • 500 ml wody

Dodatkowo: garnek, miska i sitko

Sposób przygotowania:

  1. Składniki wrzucamy do garnka i podgrzewamy na małym ogniu.
  2. Czekamy aż mieszanka się zagotuje, wtedy zaczynamy mieszać, aby ziarna lnu nie przywarły do garnka.
  3. Gdy mieszanka zrobi się gęsta, zdejmujemy garnek z ognia.
  4. Masę przelewamy przez sitko do miski i zostawiamy na noc do ostygnięcia.

Żel lniany nakładamy na włosy po umyciu ich szamponem, zamiast odżywki. Po umyciu wyciskamy z włosów nadmiar wody i czekamy chwilę aż delikatnie przeschną. Następnie wgniatamy we włosy żel, ugniatając włosy od końcówek ku skórze głowy. Zostawiamy do wyschnięcia i powtarzamy czynność.  Jeżeli masz nawet delikatnie kręcone lub niesfornie układające się włosy, ten sposób powinien zadziałać i wydobyć z nich przepiękne loki. Włosy po tej mieszance będą się przepięknie układały, a także będą lśniące i dogłębnie nawilżone.

Kręcone włosy – ręcznikowanie

Ręcznikowanie, czy też plopping, to metoda suszenia kręconych włosów, która może sprawdzić się także przy włosach falowanych. Do jej wykonania potrzebny będzie nam bawełniany t-shirt, który jest znacznie delikatniejszy niż ręcznik. Po umyciu włosów i nałożeniu ulubionego żelu lub pianki ugniatamy włosy koszulką aż pojawią się loki. Następnie zawijamy mokre włosy w bawełniany t-shirt pochylając się tak, aby zawinięte włosy znalazły się na górze. Tak wykonany turban możemy trzymać przez 20-30 minut lub całą noc. Po zdjęciu koszulki odkryjemy, że włosy są sprężyste i mają dużą objętość. 

Kręcone włosy – unikaj wysokiej temperatury!

Gorące powietrze szczególnie szkodzi kręconym włosom, które są niezwykle podatne na uszkodzenia. Jeżeli spieszysz się i musisz szybko wysuszyć włosy to zrezygnuj z ciepłego nawiewu i zastosuj chłodne powietrze. Możesz użyć suszarki z dyfuzorem, czyli ze specjalną nakładką, która dodatkowo podkręca włosy w trakcie suszenia. Do kręconych włosów najlepiej wybrać tę z krótkimi końcówkami, która ładnie podkręci loki. Pamiętaj, że pozostawiając włosy do wyschnięcia uzyskasz najbardziej naturalne loki.