Okolica oka wymaga intensywniejszej pielęgnacji polegającej nie tylko na stosowaniu specjalnych kremów, maseczek czy zabiegów, ale wymaga szczególnej troski i zazwyczaj częstszych aplikacji produktów pielęgnacyjnych.

Wrażenie smutku i zmęczenia na twarzy potęgują cienie i zapadnięcia pod oczami. Wynikają one z małej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy oka, prześwitujących naczyń krwionośnych lub genetycznie uwarunkowanego ciemnego kolorytu.

Inną dolegliwością są worki pod oczami, które zazwyczaj dziedziczymy po naszych rodzicach, często z obecnością poduszeczek tłuszczowych. Ponadto górne powieki często mają tendencję do opadania, co nie tylko utrudnia nakładanie i utrzymywanie się makijażu na powiece, ale może prowadzić nawet do ograniczenia pola widzenia.

Ponieważ problemów ze skórą wokół oczu może być wiele, nie ma jednej, skutecznej na wszystko metody pielęgnacji, występują natomiast konkretne sposoby i składniki kosmetyków, które stanowią bazę pielęgnacji.

Podstawowym elementem pielęgnacji jest prawidłowy demakijaż oka. Nie ma bardziej istotnego czynnika (może poza niewystarczającą ilością snu), niż pozostawione na noc resztki tuszu czy cieni. Możemy być wtedy pewne, że obudzimy się rano z czerwonymi oczami, prawie jak u królika albinosa. Mleczko czy płyn do demakijażu powinien być dobrany do rodzaju naszej skóry i nie wymagać długiego tarcia wrażliwej okolicy oczu. Po demakijażu konieczne jest zastosowanie serum lub serum i kremu dobranego do potrzeb naszej skóry.

Istotne składniki kremów na okolice oczu, zwłaszcza gdy naszym problemem są cienie pod oczami, to witamina C, która działa na skórę rozjaśniająco i hamuje działanie wolnych rodników tlenowych powodujących proces starzenia się naszej skóry. Kwas hialuronowy to składnik, który nawilża skórę. Retinol to substancja, która przyczynia się do odnowy komórkowej skóry, powoduje rozjaśnienie, działa regeneracyjne i przeciwstarzeniowo. W przypadku retinolu należy jednak uważać na to, aby nie wprowadzić go do samego oka oraz nie stosować go zbyt często, zwłaszcza w przypadku skóry bardzo suchej, gdyż może spowodować przesuszenie, a nawet zaczerwienienie i złuszczanie się skóry. W przypadku wyższych stężeń retinolu odczuwalne pieczenie po nałożeniu kremu jest jak najbardziej naturalne i zazwyczaj nie jest wynikiem alergii na ten składnik.
W pielęgnacji na dzień, drugą istotną sprawą jest nieopalanie okolicy oczu i szczególna ochrona poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, nakrycia głowy oraz aplikacja blokera słonecznego najlepiej SPF 50+.

Jakie są naturalne sposoby dbania o skórę wokół oczu?

W domu mamy do dyspozycji wiele możliwości pielęgnacji skóry w sposób naturalny i nie wymagający dużych nakładów finansowych. Jednym ze sposobów jest wykonywanie zimnych okładów przy użyciu gotowych masek na okolice oczu, które zazwyczaj zawierają duże stężenie składników aktywnych. Umieszcza się je na noc w lodówce bądź zamrażalniku, a rano przykłada na opuchniętą skórę. Alternatywne rozwiązanie to wykorzystanie do tego celu łyżki schłodzonej w lodówce lub zamrażalniku.

Zabiegiem, który można wykonywać nawet w domu jest okrężny masaż okolicy oka wykonywany zazwyczaj przy pomocy tłustego kremu lub olejku np. Arganowego lub jojoba. Masaż należy wykonywać okrężnie od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka na górnej powiece i w odwrotnym kierunku na dolnej.

Ostatnio zapanowała moda na jogę twarzy. Nie jest to rozwiązanie, które można polecić każdemu, ponieważ zwłaszcza w przypadku kurzych łapek nie jest wskazane wzmacnianie siły mięśnia okrężnego oka, którego ruchy te zmarszczki wywołują.