Sukulenty to grupa roślin, które potrafią gromadzić wodę w przystosowanych do tego organach. Do najpopularniejszych gatunków należą: kaktus, aloes oraz pelargonia. O wszystkie sukulenty dbamy podobnie, jednak każda odmiana może mieć swoje upodobania.

Podział sukulentów

Sukulenty możemy podzielić na trzy główne grupy w zależności od tego, gdzie magazynują wodę.

Liściowe: gromadzą wodę w zgrubiałych liściach, które są pokryte grubą warstwą woskową (np. gruboszowate, aloes, agawa)

Pędowe: gromadzą wodę w zgrubiałych łodygach, ich liście są najczęściej przekształcone w ciernie (np. kaktusy)

Korzeniowe: jak sama nazwa wskazuje, woda gromadzona jest w korzeniach (np. pelargonie)

>>> W galerii znajdziesz różne odmiany sukulentów! <<<

Wybierz gatunek odpowiedni dla siebie

Pierwszym krokiem jest zdecydowanie jaki gatunek będzie dla nas odpowiedni. Niektóre lubią przebywać latem na zewnątrz, są także gatunki, które zdecydowanie wolą być w środku. Ma to ogromne znaczenie przy dbaniu o sukulenty szczególnie zwracając uwagę na pogodę w naszym kraju. Kupując roślinkę warto sprawdzić na ulotce, w internecie lub bezpośrednio u sprzedawcy czy ma ona specjalne wymagania.

Zobacz również:

Jak dbać o sukulenty?

Sukulenty nie wymagają zbyt dużo. Są łatwe w uprawie i tolerancyjne, gdy je zaniedbamy. Jeżeli chcemy, aby nasze sukulenty były naprawdę szczęśliwe to musimy pamiętać o kilku zasadach.

Podlewanie: sukulentów nie można podlewać zbyt często. Nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Podlewając sukulenty najlepiej wstawić je na jakiś czas do naczynia z wodą, aby się namoczyły. Powinniśmy podlewać je rzadko, a obficie. Najczęściej powinniśmy podlewać je wiosną, rzadziej latem i jesienią, a zimą wystarczy jednorazowe podlanie w miesiącu.

Stanowisko: sukulenty lubią słońce, dlatego najlepszym miejscem do ich trzymania będzie nasłoneczniony parapet. Latem warto uważać, aby nie świeciło na nie ostre, południowe słońce.

Nawożenie: sukulenty powinniśmy nawozić, aby zachować ich prawidłowy wzrost. Najlepszy nawóz będzie zawierał fosfor, potas i małą zawartość azotu. Nawożenie powinniśmy łączyć z podlewaniem kilka razy w okresie intensywnego wzrostu.

Sukulenty - wybór nowej doniczki

Nowa doniczka powinna być maksymalnie o 3-4 centymetry większa niż poprzednia. Ważne, aby doniczka lub wstawiona do niej osłonka miała drenaż. Ważny jest także materiał, z którego będzie zrobiona doniczka. Pomimo, że doniczki szklane prezentują się obłędnie to nie są polecane przy hodowli sukulentów. Nagrzane latem szkło może poparzyć naszego sukulenta, dlatego lepiej wybierać doniczki ceramiczne. 

Sukulenty – przesadzanie i rozmnażanie

Sukulenty przesadzać powinniśmy dopiero wtedy, gdy przestaną mieścić się w obecnej doniczce. Zanim przesadzimy naszego sukulenta warto wstrzymać się z podlewaniem, aby korzenie zdążyły przeschnąć. Po przesadzeniu podlewamy je dopiero po kilku dniach, mniej obficie niż normalnie. Najlepszym okresem na przesadzanie sukulentów jest wczesna wiosna. Jeżeli nasz sukulent kwitnie to z przesadzaniem powinniśmy poczekać.

Jeżeli od naszego sukulenta ułamie się listek to możemy wsadzić go w ziemię, a bardzo prawdopodobne, że wyrośnie z niego nowa roślinka. Rośliny możemy także przycinać i sadzić na nowo.

Sukulenty – wybierz odpowiednią ziemię

Wybór ziemi dla sukulentów jest bardzo ważny. Najlepiej kupić mieszankę do kaktusów i sukulentów. To sucha ziemia zmieszana z kamykami i piaskiem. Jest ona mocno przepuszczalna i nie chłonie tak dużo wody.