Uwielbiam wełniane swetry (mam alergię na akryl). Za ciepło, szlachetny wygląd, elegancję i za to, że służą mi wiele sezonów. Bo mimo że nie należą do najtańszych, to ta inwestycja się opłaca. Kupuję też swetry z domieszką syntetycznych włókien. Sprawdziłam, że najdłużej zachowują formę te swetry, które mają w swoim składzie co najmniej 50% wełny i zamiast akrylu zawierają włókna poliamidowe. Jeżeli sweter ma w składzie przewagę wełny traktuje go tak jak wełniany, tak samo piorę, suszę
i przechowuję.   

Wełniany sweter – prać ręcznie czy w pralce?

Wełna nie boi się wody. Nie lubi tylko długiego namaczania i zmiany temperatur. Im rzadziej będziesz prała wełniany sweter tym lepiej.  Spokojnie możesz go uprać po 3-4 założeniach.
Pranie w pralce
Nie dostaję ataku paniki przed włożeniem wełnianych swetrów do pralki, chociaż moja pralka nie posiada programu do prania wełny. Mam za to program pranie ręczne i to w zupełności wystarcza. Zawsze stosuję płyny, jeśli nie mam płynu do prania do wełny, używam tych do delikatnych tkanin. Każda pralka ma nieco inne programy, ale jest sposób by prać swetry w pralce i ich nie zniszczyć. Ustawiaj krótki program, najmniejsze wirowanie, czas prania ok.30 min. i temperaturę 30 stopni C. Delikatne kaszmirowe swetry możesz zabezpieczyć wkładając je do bawełnianej poszewki lub woreczka. U mnie to działa. Zrozumiem, jeśli cię to nie przekonało i będziesz czuła się bezpieczniej piorąc ręcznie.
Pranie ręczne
Pamiętaj, że temperatura prania i płukania powinna być taka sama. W tym wypadku najbezpieczniej jest prać w letniej wodzie, w płynie przeznaczonym do prania wełny. Wełniane swetry możesz prać w delikatnym szamponie do włosów lekko je wygniatając. Gdy do płukania dodasz trochę odzywki do włosów - zmiękczy włókna i swetry będą mniej „gryzące”. Nie wykręcaj! Odciśnij nadmiar wody w ręczniku.

Wełniany sweter – suszyć powieszone czy rozłożone?

Mokra wełna jest ciężka, więc żeby sweter się nie rozciągnął, trzeba suszyć go na leżąco. Najwygodniej, na specjalnej siatce, ale możesz też na suszarce rozłożyć ręcznik i na nim położyć sweter. Zanim to zrobisz przywróć swetrowi idealną formę: ułóż szew do szwu i wyrównaj, zwróć uwagę czy boki i rękawy są równe. Nie wieszaj swetrów na kaloryferze ani blisko nich, bo mogą się skurczyć. Wełniane swetry najlepiej schną w pokojowej temperaturze.  

Wełniany sweter – przechowywać na półce czy wieszać na wieszaku?

Ciężkie grube swetry lepiej przechowywać złożone w kostkę. Dobrym rozwiązaniem jest też rolowanie, zrolowane swetry nie gniota się. Cienkie swetry możesz powiesić, ale tylko na grubych wyprofilowanych wieszakach lub miękkich, wyściełanych gąbka i tkaniną. Swetry nie powinny być ciasno upchane ani na półce, ani na wieszaku – gniotą się i tracą puszystość. Po za tym im ciaśniej, tym większe ryzyko pojawienia się moli. Z tego samego powodu nie powinno się ich też wieszać jeden na drugim. Swetry, które maja trochę luzu na półce czy w szafie dłużej wyglądają jak nowe. Wełna lubi wietrzenie, dlatego po zdjęciu zanim włożysz sweter do szafy, powieś go na godzinę lub dwie na balkonie, w pokoju lub łazience. Nigdy nie noś jednego swetra kilka dni pod rząd, daj mu odpocząć kilka dni.

Wełniany sweter – co zrobić by długo wyglądał jak nowy?

Każdy wełniany sweter wcześniej czy później będzie się kulkował lub mechacił. Szczególnie w miejscach narażonych na tarcie np. na boku, gdzie nosimy przewieszoną przez ramię torebkę, a także na rękawach. Swetry z miękkiej np. kaszmirowej wełny mechacą się szybciej, z ostrej (te bardziej gryzące) - wolniej.  Te kulki niestety trzeba usuwać regularnie. Możesz delikatnie obcinać je nożyczkami, ale to czasochłonne zajęcie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup golarki do swetrów. To koszt kilkunastu złotych i naprawdę warto. Nieestetyczne kulki goli się w kilka minut, a ogolony sweter wygląda jak nowy. Uwaga! Nie przyciskaj za mocno golarki do dzianiny (ja w ten sposób przecięłam kilka nitek).