Jaki noszę rozmiar ubrań?

Nie tylko fason, kolor i rodzaj materiału jest ważny podczas zakupu nowych ubrań. Nie mniej istotne okazuje się dobranie właściwego rozmiaru ubrań. Jeśli będą za duże, źle się ułożą i nie podkreślą zalet figury. Zbyt obcisłe stylizacje najczęściej nie wyglądają estetycznie i na pewno nie są wygodne. Przed zakupem warto więc zerknąć na metkę i rozmiarówkę danej marki. Poszczególne firmy stosują bowiem różne tabele rozmiarów.

Pierwszym krokiem do określenia rozmiarów ubrań jest prawidłowe zdjęcie miar. Centymetrem zmierz obwody poszczególnych części ciała:

  • obwód biustu, który mierzymy w najszerszym miejscu,
  • obwód pod biustem mierzony poziomo poniżej piersi,
  • szerokość w pasie, który należy sprawdzić w najwęższym miejscu tułowia,
  • obwód bioder mierzony w najszerszym miejscu pośladków,
  • długość nóg, którą sprawdza się od talii, wzdłuż bioder aż do stóp

Polska i europejska rozmiarówka

Wszystkie marki odzieżowe w Europie łączy stosowanie dwóch typów oznaczeń. Polska rozmiarówka jest określana przez dwie cyfry zaczynające się od rozmiaru 32. Międzynarodowa tabela rozmiarów uwzględnia litery będące skrótami angielskich słów: S - small (mały), M - medium (średni), L -large (duży). Gdy pojawia się przed nimi dodatkowo literka X, mamy na myśli extra. Zdublowanie X sugeruje powiększenie/pomniejszenie rozmiaru i może być tłumaczone jako "super extra".

Rozmiarówka

Tabela rozmiarów spodni

Nieco innymi zasadami może rządzić się tabela rozmiarów spodni. Zdarza się, że producenci korzystają ze standardowej rozmiarówki opierającej się na numeracji cyfrowej lub literowej. Chcąc jak najdokładniej określić rozmiar jeansów przyjęto dwie wartości: W (ang. width - szerokość) oraz L (ang. lenght - długość). Dodatkowa trudność polega na tym, że obie wartości wyrażone są w centylach. wystarczy jednak pomnożyć je razy 2,54, by otrzymać wartości w centymetrach. Na koniec dopasuj je do swoich realnych wymiarów.

Rozmiarówka jeansów

 

Jak dobierać rozmiary biustonoszy?

Rozmiary biustonoszy są wspólne dla wszystkich marek odzieżowych i opierają się na właściwym określeniu różnicy obwodu pod biustem i w jego najszerszym miejscu. Po zmierzeniu tych wartości, sprawdź wynik w tabeli rozmiarów biustonoszy danego producenta. Pomiędzy poszczególnymi markami często istnieją niewielkie różnice, dlatego warto zawsze się upewnić, by dobrze dobrać rozmiary biustonoszy.

A z czym Wy macie największy problem, gdy musicie dobrać rozmiar ubrań?