Po pierwsze: swobodne oddychanie

Dobre obuwie powinno być dopasowane w taki sposób, aby było w nich możliwe swobodne poruszanie palcami, dzięki czemu zapewnimy stopie odpowiednie krążenie. Ponadto musi być w nich wystarczająco dużo miejsca, aby do wnętrza buta dopływało powietrze. Przyjęło się, że przerwa między noskiem, a naszymi palcami powinna wynosić ok. 5 milimetrów. Wówczas mamy pewność -  przy założeniu, że obuwie jest zrobione z dobrego, oddychającego materiału - że nasza stopa się nie spoci, a but nie będzie w środku wilgotny, co może prowadzić nawet do grzybicy. Zresztą nie jest to jedyna dolegliwość, która nam grozi w przypadku noszenia za małych butów. Poza zwykłymi, nieprzyjemnymi odciskami i obtarciami, jesteśmy również narażeni na wystąpienie chociażby płaskostopia.

Wybierz odpowiedni kształt

Buty powinny być dopasowane do kształtu naszej stopy i korygować jej nieprawidłowości (a problem dotyczy nawet 90% osób po 40 roku życia lub wcześniej). Zapewne każda z nas doświadczyła sytuacji, gdy but, który jej się podobał, nieznacznie ją uciskał, bo był za wąski, albo nie trzymał dokładnie stopy. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z zakupu - nawet jeśli buty bardzo nam się podobają. Przyjemność noszenia będzie krótkotrwała i poskutkuje bólem stóp - a z czasem może się przerodzić w poważniejsze dolegliwości – mówi Aneta Fendorf ekspert z firmy Mobilex, dystrybutora obuwia marki Scholl w Polsce. Najtrudniejszą sztuką jest jednak dobór obuwia dla stóp z problemami. Szerokie stopy lub stopy z haluksami – które są jednym z najczęstszych problemów dzisiejszych kobiet – nie mogą znaleźć prawidłowych butów, w których będą wygodnie się poruszać. Szukajmy wtedy butów szerszych, z szerokością „G”  lub  „H”, posiadających wszyte po bokach siateczki lub materiał elastyczny – który powoduje, że haluks nie jest uciskany i nie boli.

wygodne-buty

Shutterstock

Zanim kupisz - zajrzyj do środka

Podstawą każdego buta jest wkładka. Jej profil, budowa powinny sprzyjać naszym stopom i pomagać im w odpowiednim i prawidłowym ułożeniu podczas chodzenia. Mogą to być wkładki miękkie, które amortyzują stopy podczas chodzenia. Mogą to być także wkładki, które posiadają żelową podpiętkę wbudowaną w podeszwę, co powoduje odciążenie pięty. Przede wszystkim są to jednak odpowiednie profile korygujące płaskostopie podłużne czy poprzeczne (peloty) naszych stóp. Zadbajmy też o odpowiednią podeszwę. Ważne aby była antypoślizgowa – co daje bezpieczeństwo chodzenia, uniknięcie urazu. Warto zwracać uwagę na elastyczność podeszwy.

Jak prawidłowo przymierzać buty?

Szukając obuwia, często już na etapie przymierzania popełniamy błąd - na przykład mierząc tylko jeden but. – Musimy pamiętać, że nasze stopy są niesymetryczne. Zazwyczaj mają różną wagę i rozmiar, dlatego sprawdźmy czy zarówno lewy, jak i prawy but leżą wygodnie na naszych stopach. I co ciekawe - zróbmy to po południu, kiedy stopy trochę się „zmęczą” i napuchną – radzi Anna Fendorf z firmy Mobilex. Przymierzania butów nie ograniczajmy wyłącznie do pozycji siedzącej. Przejdźmy się w nich po sklepie, postójmy przez chwilę. To da nam większy obraz odnośnie wygody ich noszenia. Na koniec waga. Pewnie zabrzmi to jak banał, ale powinny być lekkie. W przeciwnym razie, po całym dniu noszenia, będą naciskać na nasz kręgosłup. I, co najważniejsze - jeśli po przymierzeniu but  nie spełnia swojej roli, nie liczmy na to, że dostosuje się on do stopy lub się rozciągnie. To częsty chwyt stosowany przez sprzedawców w sklepach obuwniczych. Ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. 

mierzenie-butów

Shutterstock

Obcasy tak, ale z głową

Noszenie obcasów na co dzień nie jest wskazane, co oczywiście nie oznacza, że raz na jakiś czas nie można ich założyć. Przy ich zakupie zwróćmy jednak uwagę na to, by ciężar przeniesiony był na całą stopę, a nie tylko na jej przód lub tył, co ma miejsce w przypadku wysokiego kąta nachylenia obcasów. Jeśli stopa się zsuwa lub but uciska palce, to sygnał alarmowy, by odstawić go z powrotem na półkę – uzupełnia Aneta Fendorf. Wybierajmy te modele, które pasują do kształtu naszej stopy. Zawsze przymierzajmy je w skarpecie lub rajstopach. Wysokie obcasy nie są najlepszym rozwiązaniem dla naszych stóp lub pleców. Jeśli już jednak zdecydujemy się na nie, znajdźmy czas, np. w pracy, żeby zdjąć je na chwilę lub ograniczyć chodzenie w nich.

--

Zobacz też: 10 sposobów, by wytrzymać cały dzień na obcasach >>>