Spis treści:

 1. Jak naturalnie wyczyścić materac z roztoczy?
 2. Czyszczenie materaca - usuwanie plam z potu
 3. Czyszczenie materaca - usuwanie plam z krwi

Jak naturalnie wyczyścić materac z roztoczy?

Czyszczenie materaca powinno się odbywać co około 6 miesięcy. Jeżeli dysponujemy czasem, warto wykonywać to co 3 miesiące. W pierwszej fazie za pomocą odkurzacza pozbywamy się wierzchniej warstwy drobinek, kurzu i martwego naskórka. Możemy pokusić się także o czyszczenie parowe, które odbywa się za pomocą odkurzaczy z taką funkcją. Decydując się na zakup nowego materaca dla alergików, warto wybierać ten z powłoką antyseptyczną oraz z jonami srebra.

Kolejnym zapobiegawczym krokiem będzie zmiana pościeli co tydzień, aby nagromadzający martwy naskórek nie wbijał się między powierzchnie materaca. Doskonałym pomysłem będzie zakup pokrowca na materac, który będziesz mogła zdjąć i wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. To zapewni większą kontrolę i dezynfekcję powierzchni materaca. W ten sposób uchronisz wnętrze materaca od pojawiającej się pleśni czy roztoczy.

Po przebudzeniu się, nie ściel od razu łóżka. Pozwól, aby nagrzana i lekko zawilgocona kołdra mogła wyschnąć. Odczekaj 30 minut, jeżeli to możliwe i nie nakrywaj jej narzutą. Wywietrz ją na balkonie, a następnie rozłóż na płasko na łóżku, nie składając w kostkę. Co jakiś czas przełóż zafoliowane poduszki do zamrażalnika, aby wspomóc pozbycie się roztoczy i grzybów.

Czyszczenie materaca - usuwanie plam z potu

Usuwanie plam z potu to uciążliwa walka, która nie zawsze kończy się powodzeniem. Mamy sprawdzony i naturalny sposób, aby z łatwością się ich pozbyć. Uwaga! Pamiętajcie jednak, że jednym z lepszych sposobów będzie nakładka lub pokrowiec na materac, który możecie w każdej chwili wyprać i utrzymać materac w lepszym stanie.

Przygotuj:

 • 3 łyżki sody oczyszczonej,
 • 2 łyżeczki płynu do naczyń lub roztworu wodnego z szarego mydła,
 • sok z połowy cytryny,
 • 5 łyżek wody.
 1. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i sprawdź, czy konsystencja jest płynna.
 2. Odstaw na 5 minut. Po tym czasie przelej całość do pojemnika ze spryskiwaczem i rozprowadź mieszankę na całej powierzchni uprzednio odkurzonego materaca.
 3. Pozostaw na około 10 minut, a następnie wyszoruj szczotką o miękkim włosiu. pozwól, aby całość wyschła dokładnie przez około 4-5 godzin.
 4. Możesz wykonywać ten zabieg latem, gdy mamy pewność, że materac szybciej wyschnie.

Czyszczenie materaca - usuwanie plam z krwi

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z zaschniętą plamą lub dopiero powstałą, mamy sprawdzony i naturalny sposób, który działa! Składniki znajdziesz w kuchennej szafce i lodówce.

Przygotuj:

 • 5 łyżek sody oczyszczonej,
 • sok z całej cytryny lub limonki.
 • łyżeczka octu.
 1. Przygotuj pastę na bazie sody i soku z cytryny.
 2. Dokładnie wymieszaj dwa składniki i odstaw na około 10 minut.
 3. Wetrzyj pastę za pomocą gąbeczki i delikatnie wmasuj.
 4. Pozostaw na cały dzień, a następnie odkurz w miejscach po plamie.
 5. W przypadku, gdy plama jest uporczywa, możesz zastąpić sodę oczyszczoną solą, która poradzi sobie nawet z zaschnięta plamą.