Na czym polega ekonomiczna jazda? Zasada jest prosta: trzeba unikać wysokich obrotów silnika. Im są wyższe, tym więcej paliwa spalamy, a do tego mocniej obciążamy elementy zespołu napędowego. W efekcie nie tylko wydajemy więcej na paliwo, ale również na naprawy. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

1. Hamuj silnikiem

Gwałtowne hamowanie albo dojeżdżanie do skrzyżowania na luzie nie sprzyja oszczędnej jeździe. Mimo to, wielu kierowców stosuje tę metodę. By zmniejszyć spalanie, najlepiej hamować silnikiem. Polega to na stopniowej redukcji biegów (najpóźniej zmieniamy je przy ok. 1200 obrotów na minutę). Dzięki temu dopływ paliwa jest automatycznie odcinany, dzięki czemu spalamy go znacznie mniej niż przy gwałtownym hamowaniu lub dojeżdżaniu na luzie. Hamowanie silnikiem zwiększa też nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza zimą, gdzie nietrudno wpaść w poślizg. Redukując biegi łatwiej jest utrzymać kontrolę nad pojazdem. Dużym ułatwieniem jest zastosowany w samochodach SKODY system podpowiedzi zmiany biegów. Funkcja ta sugeruje nam kiedy powinno się zmienić bieg, co umożliwia mniejsze zużycie paliwa i bardziej ekonomiczną jazdę.

2. Utrzymuj stałą prędkość

Równomierna prędkość to największy sprzymierzeniec ekonomicznej jazdy. Chodzi o to, by jak najmniej przyspieszać i jak najrzadziej zwalniać, a gdy trzeba się zatrzymać - zaczynamy najpierw hamować silnikiem. To niełatwe, zwłaszcza jeśli poruszamy się autem głównie po mieście. Ale bywa trudne również na trasie – bo niestety nie wszędzie da się dojechać komfortową drogą ekspresową albo autostradą, które sprzyjają utrzymaniu stałego tempa jazdy. Najwięcej zaoszczędzimy pokonując wielokilometrowe odcinki z równomierną prędkością (ok. 90-120 km/h). Ale warto zadbać też o to, by auto utrzymało prędkość przy zjazdach i wjazdach na wzniesienia. Unikaj też gwałtownych przyspieszeń - to prawdziwy pożeracz paliwa. Jeśli tylko masz taką możliwość - skorzystaj z tempomatu, czyli urządzenia utrzymującego stałą prędkość, zwłaszcza na długich trasach. Wszystkie samochody SKODY zapewniają ekonomiczną eksploatację i ograniczają emisję gazów cieplarnianych oraz ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. 

3. Unikaj zbędnego bagażu i oporu

Często wozimy w bagażniku mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, nawet nie zdając sobie sprawy, ile to kosztuje! Czy wiesz, że około 100 kg dodatkowej wagi zwiększa zużycie paliwa aż 0,7 litra na 100 kilometrów? Nadmierne obciążenie samochodu nie sprzyja ekonomicznej jeździe. Podobnie jak elementy zwiększające opór powietrza, które często przewozimy na dachu samochodu. Bagażnik dachowy na narty albo rowery jest niezbędny, gdy wyjeżdżasz na urlop – ale wożenie go bez potrzeby po mieście może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 20%! Podobnie działają inne elementy, takie jak ozdobne rogi renifera czy flaga. Gdy nie ma takiej konieczności – lepiej więc unikać dodatkowych elementów na dachu auta.

4. Gaś silnik na krótkich postojach

Wyłączanie silnika na światłach albo przed zamkniętym przejazdem kolejowym może być zbawienne dla Twojego portfela! Okazuje się, że już nawet 6-sekundowy postój na światłach ze zgaszonym silnikiem przynosi spore oszczędności w zużyciu paliwa. Niektóre samochody są już wyposażone w automatyczny system odcinania dopływu paliwa podczas postoju. Ale nawet jeśli twoje auto nie posiada takiej funkcji, warto wprowadzić ten dobry nawyk w życie. Gwarantujemy, że szybko dostrzeżesz korzyści tego rozwiązania!

5. Postaw na technologię

Ekonomiczną jazdę mogą ułatwić też nowoczesne technologie. W samochodach SKODY pomoże w tym na przykład technologia ACT, czyli technologia aktywnych cylindrów. Jak to działa? W sytuacji kiedy nie wykorzystujemy maksymalnej mocy samochodu, cylindry drugi i trzeci zostają wyłączone przez co możemy zmniejszyć zużycie paliwa nawet to 0,5l/100km. Oszczędniejszą jazdę umożliwia też funkcja odzyskiwania energii z hamowania. To specjalny system, który magazynuje energię wytworzoną podczas hamowania i wykorzystuje ją w instalacjach elektrycznych lub gromadzi w akumulatorze. To kolejny sposób na ograniczenie zużycia paliwa, które normalnie byłoby potrzebne do obsłużenia tych funkcji.

6. Przewiduj

Jazda samochodem zawsze wymaga przewidywania tego, co wydarzy się na drodze. Jeśli jednak chcesz jeździć oszczędniej, tę zasadę powinnaś jeszcze bardziej wziąć sobie do serca. Na czym polega to w praktyce? Przede wszystkim na utrzymaniu większych odstępów między samochodami. Zamiast przyklejać się do kierowcy, który jedzie przed nami (skąd my to znamy), zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego auta. Dzięki temu unikniesz gwałtownego hamowania i przyspieszania, a zbliżając się do skrzyżowania będziesz mogła łagodnie hamować silnikiem, o czym wspomniałyśmy już na początku.