Dlaczego warto nawilżać powietrze? 

Optymalna dla zdrowia i komfortu wilgotność powietrza w pomieszczeniach to 40-60%. Jeśli wysycenie parą wodną jest niższe niż zalecane minimum, odczuwamy dyskomfort. 

Po pierwsze - suche powietrze to zmora dla alergików. Łatwo unoszą się w nim różne pyłki, kurz, sierść zwierząt oraz inne alergeny. Suche i ciepłe powietrze jest dość lekkie, dlatego jest doskonałym nośnikiem alergenów. 

Po drugie - suche powietrze w pokoju jest przyczyną dekoncentracji i znużenia. Zbyt wilgotne - również.

Po trzecie - choć o tym nie myślimy w pierwszej chwili, to suche powietrze ma również bardzo negatywny wpływ na kondycję drewnianych mebli i dekoracji. Zbyt suche powietrze źle wpływa także na kondycję roślin domowych. 

Powietrze o optymalnej wilgotności sprawia, że oddycha się łatwo i lekko, lepsza jest również kondycja psychiczna. 

Jak rozpoznać, że mamy suche powietrze w domu? 

Pierwszym, bardzo wyraźnym sygnałem świadczącym o tym, że powietrze w domu jest zbyt suche, są dolegliwości ze strony oczu. 

Spojówki stają się zaczerwienione, swędzą i mogą łzawić, pomimo tego, że fizycznie nic im nie dolega. Jeśli często mrugasz oczami i czujesz, jakby ktoś nieustannie w nie dmuchał, a natychmiastową ulgę przynoszą nawilżające krople do oczu, to może być znak, że powietrze w domu jest zbyt suche. 

Trzecim sygnałem, który jednak nie jest bardzo oczywisty, jest nasilenie się suchości skóry (przeważnie w zimie, gdy pomieszczenia są ogrzewane). 

Najbardziej miarodajnym sposobem jest jednak użycie urządzenia zwanego higrometrem. Mierzy ono wysycenie powietrza wilgocią. To gadżet niedrogi i łatwo dostępny. Znajdziesz go z pewnością w sklepach ogrodniczych oraz budowlanych. 

Jak nawilżyć powietrze – domowe sposoby 

Nawilżenie powietrza w pomieszczeniu nie jest trudne. Jest na to kilka banalnych, domowych sposobów. To przede wszystkim:

  • rozwieszanie mokrego prania lub ręczników na kaloryferze (to najlepszy sposób na to, jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą);
  • rozstawienie naczyń z wodą - będzie ona swobodnie parować, dzięki czemu powietrze w domu naturalnie się nawilży;
  • zaopatrzenie się w rośliny doniczkowe, które przyczyniają się do optymalnego nawilżenia powietrza. 

Naczynia z wodą warto stawiać w pobliżu kaloryfera (lub innego źródła ogrzewania). 

Aby zapewnić sobie dobre nawilżenie powietrza w mieszkaniu, zadbaj o jego regularne wietrzenie. Usuń zbędne przedmioty, a przede wszystkim tekstylia i kartony. To siedlisko kurzu, roztoczy i innych alergenów. 

Jak nawilżyć powietrze w domu latem, kiedy przecież nie ogrzewa się pomieszczeń? W tym czasie najlepiej sprawdzą się rośliny, takie jak paprotka czy bluszcz. Wymagają one utrzymania wilgotnego podłoża i zraszania liści, dzięki czemu w naturalny sposób oddają wilgoć w powietrze. 

Jak nawilżyć powietrze – rośliny doniczkowe 

Suche powietrze w sypialni w znaczący sposób wpływa na komfort snu. Na parapecie ustaw kwiatki, które wymagają zraszania lub częstego podlewania. Sprawdzą się one również w pozostałych częściach domu. 

Rośliny doniczkowe, które przyczyniają się do nawilżania powietrza w pomieszczeniach, to przede wszystkim:

  • Zielistka Sternberga - to roślina ceniona przede wszystkim ze względu na wyjątkowe właściwości oczyszczające powietrze;
  • bluszcz pospolity - aby rósł, musi mieć stale wilgotne podłoże, lubi również zraszanie liści;
  • paproć zwyczajna - podobnie, jak bluszcz, lubi wilgoć;
  • aloes - również filtruje powietrze, wyłapuje dwutlenek węgla, a nocą wytwarza tlen. 

Jak nawilżyć powietrze – nawilżacz powietrza

Bardzo prostym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest nawilżacz powietrza. Na rynku dostępne są różne modele - te bardzo proste (jak dwa kubeczki z wodą zawieszane na kaloryferze), jak i zaawansowane. 

Nawilżacze powietrza z automatyczną regulacją samodzielnie mierzą poziom wysycenia powietrza wilgocią. Gdy jest jej za mało - uruchamiają się, a gdy za dużo - wyłączają się. Dzięki temu wilgotność zawsze będzie optymalna.