Dzieciaki kochają święta i nie mogą się już ich doczekać. Gorzej z dorosłymi. Grudniowe świętowanie owszem, kojarzy ci się rodzinnie i cudownie, ale jednocześnie słabo ci się robi, gdy pomyślisz o ilości pracy, jaką musisz włożyć w to, by świątecznej tradycji stało się zadość. Zimny dreszcz przebiega ci po plecach także na myśl o tych mniej przyjemnych stronach Bożego Narodzenia: dziesiątkach talerzy i szklanek do mycia po kolejnych świątecznych śniadaniach i obiadach, ogólnorodzinnej niestrawności i kłótniach z wujkiem z Opola, który zawsze w Wigilię wyciąga dawne rodowe animozje. Podpowiemy ci, co masz zrobić, by uniknąć tych pułapek świętowania i przeżyć magiczny czas z rodziną – nie biorąc ukradkiem środków na uspokojenie... Jak zachować spokój w święta? Podpowiadamy.

1. STRES PRZYGOTOWAŃ

Nie utrudniaj sobie życia. Naprawdę nie musisz piec trzech ciast: jedno domowe i jedno z ulubionej cukierni w zupełności wystarczą. A jeśli pieczony indyk na świąteczny obiad dla rodziny jest według ciebie zbyt pracochłonny i kosztowny, uduś jedynie jego piersi i podaj je np. z sałatką z cykorii i pomarańczy. Kiedy będziecie przywozić choinkę, dokładnie owińcie ją w folię na czas transportu, by w samochodzie nie zostało mnóstwo igieł. Umieśćcie drzewko w specjalnym stojaku, w którym można je będzie podlewać – wtedy długo przetrwa zielone i pachnące. A przed Wigilią przygotuj karton na opakowania po prezentach i ustaw go gdzieś w kącie, niedaleko choinki. Na pewno się przyda!

2. GROŹBA PRZYTYCIA

Spójrzmy prawdzie w oczy: po zeszłorocznym świętowaniu przybyło ci dwa kilo i aż do wiosny nie mogłaś ich zrzucić. Ale spokojnie, w tym roku twoja waga nie pokaże ani grama ponad to, ile ważyłaś przed Gwiazdką. Jak uda ci się zachować linię? To proste: jedz głównie chudą rybę i dużo warzyw, pozwalaj sobie tylko na jeden kawałek ciasta na deser. Pierwszego dnia świąt zjedz późne śniadanie, najlepiej sałatkę ze świeżych owoców. Kolację podaj najpóźniej o 18.00 – lekka, niech składa się z sałatek, kanapek i warzyw na ciepło. A jeśli idziesz w gości, nie wychodź z domu głodna – zjedz banana albo jabłko, dzięki temu na świątecznym przyjęciu będziesz miała mniejszy apetyt.

3. GODZINY PAKOWANIA

Nie wiesz, w co ręce włożyć, a tu jeszcze została ci cała góra prezentów do zapakowania? Jeśli nie wygospodarujesz jednego wieczoru na obłożenie ich ozdobnym papierem (tyle to zazwyczaj trwa), kup ładne papierowe torebki, wrzuć do nich podarki i napisz na nich srebrnym markerem imię obdarowanego – też będzie cudownie! Możesz także poprosić o zapakowanie prezentów w sklepie, gdy będziesz je kupować.

4. KŁÓTNIE PRZY STOLE

Porzuć nadzieję, że wszystko pójdzie jak po maśle i wujek Franek nie będzie kłócił się z ciocią Jasią. Nie jesteście Świętą Rodziną, więc prędzej czy później ktoś się z kimś zacznie spierać. By zminimalizować ryzyko awantury, na początku przyjęcia ogłoś, że Święta to czas pojednania, wiec zawieszacie wszelkie rodzinne swary. Wprowadzenie zakazu rozmów o polityce i religii też na pewno złagodzi atmosferę.

5. PUSTKI W PORTFELU

Wyznacz limit świątecznych wydatków i trzymaj się go. Zamiast wydawać furę pieniędzy na drogie prezenty, kup skromniejsze, ale bardziej przemyślane. Przedyskutuj ze znajomymi i krewnymi, czy może zamiast kupowania sobie podarków nie lepiej wybrać się na wspólną wycieczkę za granicę?

6. UGRZĘŹNIĘCIE W DOMU

Raz na jakiś czas możecie spędzić święta w innej scenerii niż domowa. Pojedzcie z przyjaciółmi w góry albo wybierzcie się z wizytą do rodziny znad morza. Odpoczniecie, i przekonajcie się, że święta można spędzać różnie, ale najważniejsze, by siadać do Wigilii z bliskimi ludźmi, w radosnej atmosferze.

Zobacz również:

ODLICZANIE DNI DO WIGILII TRWA!

Jeszcze tylko...
5 DNI Spisz listę rzeczy do zrobienia i w pierwszej kolejności załatw te, które naprawdę musisz.
4 DNI Napisz życzenia świąteczne i wyślij je pocztą elektroniczną. Do najbliższych ludzi napisz osobne, dla dalszych znajomych możesz wysłać jednakowy tekst.
3 DNI Pobiegnij do sklepów po ostatnie prezenty: książki, płyty, filmy, zabawki itp. Przed świętami część sklepów jest czynna dużo dłużej, niektóre nawet do późnej nocy.
2 DNI Wybierz swój strój na Wigilię. Sprawdź, czy wszystko jest czyste i poprasowane, by potem nie denerwować się plamą na ulubionej wizytowej bluzce.
1 DZIEŃ Popakuj prezenty. Ubierzcie choinkę. Poproś męża o ostatnie porządki, ty dokończ gotowanie.
WIGILIA Wyśpij się porządnie! I spokojnie zjedz smaczne śniadanie (chyba, że musisz pędzić do pracy...).

Autor: Natalia Niemczewska