Już w starożytności szczególną czcią otaczano matki - boginie, symbole płodności. W Polsce Dzień Matki jest obchodzony 26. maja. Dzieci obdarowują swoje mamy kwiatami oraz różnymi prezentami. W ten sposób okazują im szacunek i wdzięczność za wychowanie.  Jak świętowany jest ten dzień w innych częściach świata?

Japońskie morze kwiatów

W kraju kwitnącej wiśni Dzień Matki to haha no hi, a sama nazwa pochodzi od słowa hahaoya oznaczającego matkę. Tradycja została zapoczątkowana w 1913 roku przez zamieszkałych w Japonii chrześcijan. Zwyczaj spodobał się mieszkańcom kraju. W czasie drugiej wojny światowej wszystkie zachodnie praktyki kulturowe zostały zakazane, w tym Dzień Matki. Obecnie święto jest celebrowane tak jak w większości krajów świata, w drugą niedzielę maja. W tym dniu Japonia ugina się pod morzem kwiatów i goździków uważanych za symbol matczynej miłości.

Australijskie kolory goździków

W Australii Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, upowszechnił się tutaj zwyczaj przypinania goździków, co może mieć różne znaczenie. Kolorowe kwiatki posiadają osoby, których mama jeszcze żyje. Biały goździk oznacza pamięć po zmarłej rodzicielce.

Indyjska ceremonia dla każdego

Indyjskie święto Durga Puja dedykowane Matce Bogów Durga i Wielkiej Matce Kali Ma jest znane w tym kraju od czasów starożytnych. Celebrowanie Dnia Matki to jednak pomysł stosunkowo świeży. Zwyczaje zostały w dużej mierze przejęte od zachodniej kultury. Dzieci tworzą dla swoich mam laurki oraz samodzielnie przygotowują posiłki. – Celebrowaniu ważnych uroczystości towarzyszy uroczysta ceremonia picia herbaty. Podczas niej nie można poruszać tematów politycznych, a dyskusje mogą dotyczyć herbaty, sztuki i ludzi – mówi Joanna Fijałkowska, Trade Marketing Specialist TEEKANNE.

Niemieckie zmiany obchodów

Pierwsze niemieckie święto mam odbyło się w 1922 roku. Dziesięć lat później zostało przez nazistów ogłoszone świętem narodowym, a matki mianowane rodzicielkami narodu. Aktualnie dzieci obdarowują swoje mamy drobnymi upominkami i kwiatami. Uroczystość jest obchodzona w drugą niedzielę maja. Jeśli jednak wypada w Zielone Świątki, Dzień Matki przekłada się na wcześniejszy tydzień.