Starzenie się skóry to złożony proces, na który składają się różnorodne czynniki. Starzenie naturalne – uzależnione od genetyki – przyspieszają czynniki zewnętrzne, takie jak styl życia, nawyki czy środowisko. W XXI wieku ich szkodliwy wpływ został dodatkowo spotęgowany przez zanieczyszczenia, smog oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Dermatolodzy szacują, że czynniki przyspieszające starzenie, takie jak zanieczyszczenie środowiska czy ekspozycja na słońce, odpowiadają za starzenie się skóry aż w 80%; wiek i genetyka determinują je jedynie w 20%.

Jak smog i zanieczyszczenia wpływają na skórę?

Czynniki zewnętrzne takie jak zanieczyszczenie środowiska czy ekspozycja na słońce są odpowiedzialne za wywoływanie tzw. stresu oksydacyjnego. Jest on skutkiem nierównowagi pomiędzy ilością wolnych rodników a neutralizujących je antyoksydantów. Prowadzi to do nadmiernej produkcji wolnych rodników, które oddziałując na skórę od środka, przyspieszają proces starzenia się jej głębokich warstw. W ten sposób naturalne mechanizmy biologicznej ochrony i odbudowy skóry ulegają zaburzeniu.

Stres oksydacyjny i powodowane przez niego zmiany metaboliczne wpływają na modyfikację struktury białek, zmniejszenie spoistości komórek oraz dezorganizację bariery skórno-naskórkowej. Wynikające z nich niedotlenienie komórek jest odpowiedzialne za utratę blasku skóry oraz zwiększoną widoczność oznak starzenia, takich jak zmarszczki czy utrata jędrności skóry. Zmiany w strukturze białek oraz fragmentacja włókien kolagenowych w skórze właściwej przyczyniają się do powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry.

W jaki sposób chronić skórę przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego?

Procesów starzenia nie da się zatrzymać w stu procentach, ale można znacznie ograniczyć szkodliwe działanie czynników przyspieszających starzenie się skóry. Podstawą działania jest odpowiednia pielęgnacja. By skóra była odporna na niszczące działanie smogu i wolna od toksyn należy w pierwszej kolejności zadbać o jej odpowiednie oczyszczanie. Detoksykacja pozwala skórze na wytworzenie naturalnej bariery ochronnej przed zanieczyszczeniami, a jednocześnie umożliwia jej swobodne oddychanie i wczesne przeciwdziałanie szkodliwemu wpływowi środowiska we wszystkich warstwach. Detoksykacja to jednak nie tylko oczyszczanie w mechaniczny sposób. Aby skóra odzyskała młody wygląd i była gładka niezbędne jest dostarczenie jej wysoko skoncentrowanych składników przeciwstarzeniowych, które stworzą naturalną barierę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Pielęgnacja antysmogowa krok po kroku

Krok 1: Detoksykujący żel micelarny

Nakładamy go wacikiem na skórę twarzy i szyi. Zmywamy ruchem okrężnym, skierowanym ku górze. Żel delikatnie odświeża i nawilża skórę, przede wszystkim jednak łagodnie oczyszcza ją z makijażu i zanieczyszczeń. Stosujemy go zarówno rano, jak i wieczorem.

Krok 2: Esencja

Zanim na oczyszczoną skórę nałożymy krem, najpierw aplikujemy esencję. Za pomocą pipety odmierzamy kilka kropel, delikatnie rozcieramy je w palcach i nakładamy punktowo na czoło, policzki, owal i szyję. Delikatnie wklepujemy w skórę. Stosujemy rano i wieczorem. Dzięki wysoko  skoncentrowanej konsystencji esencja wnika dogłębnie w skórę i zapewnia natychmiastowy efekt: skóra jest dotleniona, zrelaksowana i promienna. Dodatkowo, tworzy na skórze barierę, która chroni przed zanieczyszczeniami. Efekt? Po miesiącu skóra jest wygładzona i wolna od toksyn.

Krok 3: Rewitalizujący roll on pod oczy

Po nałożeniu esencji pora zadbać o okolice oczu. Eliksir nakładamy za pomocą specjalnego rollera, który umożliwia precyzyjną aplikację i jednocześnie delikatny masaż skóry pod oczami. Dzięki temu spojrzenie odzyskuje świeżość i blask, a cienie oraz opuchlizna pod oczami stają się mniej widoczne. Po miesiącu stosowania można zaobserwować również redukcję zmarszczek i drobnych linii wokół oczu. Aplikujemy rano i wieczorem.

Krok 4: Krem na noc, który działa jak maska

Odrobinę kremu rozcieramy w palcach i nakładamy na skórę twarzy oraz szyi. Zaczynamy od czoła, delikatnie wmasowując krem od środka na zewnątrz. Następnie okrężnymi ruchami w kierunku ku górze wmasowujemy krem w okolice policzków, szyję i owal. Aplikując krem delikatnie unosimy skórę ku górze. Następnie wklepujemy resztę kremu opuszkami palców. Dzięki lekkiej żelowej formule skóra jest dogłębnie nawilżona, a następnego dnia - wygładzona, zrelaksowana i promienna. Stosujemy na całą twarz omijając okolice oczu.

Zobacz jak stosować te kosmetyki:

Krok 5: Krem restrukturyzujący na dzień

Jego nawilżająca żelowo-kremowa formuła pozostawia matowe wykończenie na skórze i stanowi świetną bazę pod makijaż. Aplikujemy go rano na całą twarz, omijając okolice oczu. Zawarty w kremie wysoce skoncentrowany wyciąg z aphloi przeciwdziała czynnikom przyspieszającym starzenie się skóry (zanieczyszczenie, promienie UV, zmęczenie i stres) wspomagając zdolności odbudowy i ochrony przed zanieczyszczeniami. Efekt? Skóra wygląda na promienną i wypoczętą, a zmarszczki są znacznie zredukowane.

elixir-yves-rocher
Podpis

ELIXIR JEUNESSE od Yves Rocher to gama produktów skoncentrowanych na neutralizowaniu niekorzystnego wpływu zanieczyszczenia środowiska na skórę i procesy jej starzenia. Zawiera wysoko skoncentrowany wyciąg z aphloi, który skutecznie wpływa na skuteczną ochronę komórek w warunkach stresu, a w szczególności na ich zwiększoną reaktywność.  Zwiększa żywotność komórek i chroni je przed czynnikami przyspieszającym starzenie się skóry, takimi jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV, stres, zmęczenie. Do tego wspomaga naturalne zdolności odbudowy i ochrony przed zanieczyszczeniami.

Wysoko skoncentrowany wyciąg z aphloi wnika w skórę i osadza się w jej głębszych warstwach, a następnie jest metabolizowany przez komórki skóry właściwej i naskórka. Roślina ta, występująca naturalnie na wyżynach Madagaskaru, została wyselekcjonowana ze względu na swoje niezwykłe mechanizmy ochronne i zdolność do regeneracji. Aphloia posiada zdolność do całkowitej wymiany kory oraz do koncentrowania w komórkach liści naturalnej cząsteczki z rodziny polifenoli - aphloiolu, która skutecznie chroni ją przed szkodliwym wpływem utleniaczy, zwiększa jej odporność na niekorzystne działanie środowiska i pomaga przeciwdziałać już istniejącym uszkodzeniom.

Na gamę ELIXIR JEUNESSE składa się 6 produktów:

  • Esencja Podwójny Efekt Elixir Jeunesse, Flakon z pipetą 30 ml - cena: 120 zł
  • Krem Restrukturyzujący Na Dzień, Słoiczek 50 ml - cena: 99 zł
  • Detoksykujący Żel Micelarny, Flakon 200 ml - cena: 37 zł
  • Rewitalizujący Roll-On Pod Oczy Niwelujący Oznaki Zmęczenia, Tubka 15 ml - cena: 73 zł
  • Krem-Maska Na Noc Niwelujący Oznaki Zmęczenia, Słoiczek 50 ml - cena: 99 zł
  • Błyskawiczna Maska Detoksykująca, Tubka 75 ml - cena: 85 zł

elixir