Migrena a zwykły ból głowy

Ból głowy to powszechna, ale dość niejednoznaczna dolegliwość, która w zależności od przyczyny charakteryzuje się różnym przebiegiem. Czasem jednak nieprzyjemny stan jest na tyle silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i zaburza rytm dnia. Ze względu na intensywność oraz dodatkowe towarzyszące objawy, które często ściśle wiążą się z bólami głowy, jak uczucie zmęczenia, senność, nadwrażliwość na światło i dźwięki czy problemy z koncentracją, mogą być one kojarzone z migreną. Aby rozpoznać atak migreny, warto jednak zwrócić uwagę szczególnie na okoliczności pojawienia się dolegliwości. 

Ból głowy tego typu zwykle rozpoczyna się w okolicy skroniowej i obejmuje jedną stronę głowy, choć czasem może być opasający. Przedtem jednak na dzień lub dwa można doświadczyć tzw. aury, czyli stanu przepowiadającego, w którego przebiegu pojawiają się np. drętwienia szyi, ziewanie, pragnienie czy szumy w uszach. Postępująca migrena charakteryzuje się pulsującym, narastającym bólem podczas poruszania, mówienia, jedzenia czy innych aktywności. Dolegliwości zwykle utrzymują się blisko 72 godziny, a nieleczone mogą prowokować nawet wymioty i częste nawroty ataków. Bóle migrenowe mogą przebiegać w bardzo indywidualny sposób i nie zawsze będą miały ten sam przebieg, choć bez względu na to po epizodzie pojawia się uczucie ogólnego zmęczenia i wyczerpania organizmu, dezorientacja i zawroty głowy.

Wtórne bóle głowy 

Ze względu na szerokie spektrum przyczyn bóle głowy dzieli się na dwa rodzaje. Wyróżnia się samoistne, zwane też pierwotnymi, pojawiające się niezależnie od innych symptomów i niebędące efektem urazu, infekcji czy innej choroby, do których należy migrena, a także wtórne, które nie są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, a zaburzeniami na tle krążeniowo–naczyniowym, zwyrodnieniowym, hormonalnym, metabolicznym, onkologicznym czy też psychicznym. 

Zwykły ból głowy najczęściej występuje jako reakcja na stres, zmęczenie i silne napięcia emocjonalne. Może także być odpowiedzią na odwodnienie i niedożywienie organizmu, zmianę pogody, hałas czy przewianie. Nieprzyjemny stan może ponadto stanowić objaw ostrzegawczy i zwiastować niebezpieczne dla zdrowia zaburzenia, np. udar mózgu. Często także występuje w przebiegu przewlekłych schorzeń, jak nadciśnienie tętnicze i depresja. 

W odróżnieniu od migreny, zwykły ból głowy lepiej reaguje na leki przeciwbólowe i domowe sposoby łagodzenia dolegliwości. Pomimo silnych epizodów, zwykle nie unieruchamia na tyle i na tak długo, aby czuć potrzebę odcięcia się od wszelkich możliwych bodźców świetlnych i dźwiękowych w najbliższym otoczeniu dla poczucia ulgi, tylko raczej pozwala na prowadzenie samochodu, wykonywanie pracy zawodowej, spożywanie posiłków czy wykonywanie innych codziennych czynności, ale tymczasowo w zwolnionym tempie.