Gołębie to wyjątkowo uciążliwe ptaki – kiedy raz pojawią się na Twoim balkonie, najprawdopodobniej będą wracać regularnie. Sprawa nie jest jednak przegrana. Najważniejsze, aby szybko zareagować. Gdy tylko zauważysz, że ptaki znoszą patyczki na balkon, szybko je usuń, bo jeśli samica złoży jajka i wyklują się pisklęta, będzie już za późno. Aby raz na zawsze odstraszyć gołębie z balkonu, zastosuj przynajmniej jeden z poniższych sposobów. 

1. Furkoczące elementy

Nad balustradą rozciągnij sznurek i zawiąż na nim paski kolorowych materiałów lub folii. Poruszane wiatrem będą odstraszać siadające gołębie. Taki sam efekt możesz osiągnąć za pomocą reklamówek, plastikowych butelek przymocowane za szyjki, dużych balonów, płyt CD czy wiatraczków. 

2. Żel lub taśma odstraszające

Na rynku dostępne są żele ultrafioletowe, odbijające światło oraz taśmy hologramowe. Jeśli posmarujesz żelem czy obkleisz taśmą balustradę, gołębie zobaczą na niej ogień i będą bały się usiąść.

3. Atrapy drapieżnych ptaków

Jeśli gołębie dojrzą na Twoim balkonie drapieżne ptaki, będą trzymać się z daleka. W sklepach już za kilkanaście złotych znajdziesz plastikowe sokoły czy jastrzębie. Podobne działanie odstraszające mogą też mieć naklejki na szybę. 

4. Taśma z kolcami 

Wybierz taśmę z plastikowymi, tępymi kolcami, bo metalowe mogą poranić ptaki. Zamiast taśmy możesz tez użyć metalowych spiral czy ruchomych prętów. Zamontuj je przy pomocy kleju montażowego na barierce i parapecie, a ptaki nie będą mogły swobodnie usiąść. Z kolei w skrzynkach balkonowych możesz powbijać plastikowe i drewniane patyczki. 

5. Żyłka

Zaczep na balustradzie żyłkę i przeciągnij ją tak, aby ptaki nie mogły dostać się na balkon ani parapet. Żyłka kosztuje ok. 7 zł za 10 m. 

6. Siatka

Siatka powinna mieć drobne oczka oraz bardzo szczelnie osłaniać balkon. W innym wypadku gołębie znajdą jakąś szczelinę, aby się przez nią przedostać. Możesz przymocować ją za pomocą śrub, kołków czy haczyków i wzmocnić naprężającą linką. 

7. Urządzenia z dźwiękami

Ta metoda jest stosowana na lotniskach. Będziesz potrzebowała nagrań z odgłosami drapieżnych ptaków lub specjalnego urządzenia, które wydaje dźwięki niesłyszalne dla ludzi, a nieznośne dla gołębi. Ceny zaczynają się od 60 zł.

8. Preparaty odstraszające gołębie

Środki odstraszające gołębie są dostępne w dwóch formach – proszku do rozpuszczania w wodzie lub aerozolu. Preparatem posmaruj lub popsikaj balustrady, parapety, gzymsy, skrzynki z kwiatami i wszystkie inne umieszczone tam przedmioty. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy wybrany środek jest bezpieczny dla nas i środowiska, to znaczy ekologiczny, biodegradowalny, oparty na olejkach eterycznych. Po deszczu powinien tracić swoje właściwości. 

Pamiętaj, że po jakimś czasie gołębie mogą przyzwyczaić się do odstraszacza. Wtedy będziesz musiała przynajmniej na jakiś czas zastosować inną metodę.