Powiedz, czego naprawdę chcesz

Trudno osiągnąć cel, jeśli nie wiesz, czego pragniesz. Przyjrzyj się swoim marzeniom. Nie zastanawiaj się, czy pragnienie jest realistyczne, czy ma sens. Nazwij je, by się dowiedzieć, co ci w duszy gra. Jeśli sprawia ci to trudność, wyobraź sobie, że złapałaś złotą rybkę, która spełni np. pięć twoich życzeń. Jakie by one były ? A teraz zastanów się, na ile są realne, jak sama możesz doprowadzić do ich spełnienia. Bo jeśli powiesz, że chcesz np. nauczyć się angielskiego w miesiąc, to jesteś skazana na porażkę. Pamiętaj, by pozytywnie określać swój cel. Zamiast mówić: „Nie chcę się spóźniać”, lepiej powiedz: „Chcę być punktualna”. Pamiętaj, by cel był jak najbardziej konkretny. Nie wystarczy ogólne: „Chcę być bogata”, lepiej ustalić np.: „Do końca roku zwiększę dochody o 20 proc.”

Ustal datę zakończenia planu

Jeśli jej nie określisz, wszystko może się rozsypać jak domek z kart. Zaczniesz się dekoncentrować, coś może cię rozproszyć. Wtedy łatwo stracić cel z pola widzenia. Warto więc zawrzeć kontrakt z samą sobą. Wielu osobom pomaga zapisanie celu na kartce. Gdy myśl zostaje przelana na papier, staje się rzeczywista, ważna. To, co zapisane, zobowiązuje do wytrwałości bardziej niż tysiące ulotnych myśli czy marzeń, które pojawiają się w naszej głowie każdego dnia. Dziś są, jutro już ich nie ma. A to, co zapisane, jest jak drogowskaz i pokazuje, dokąd mamy iść. Warto się podpisać na tej kartce i ustalić, do kiedy umowa obowiązuje i czym ma się zakończyć. Jeżeli planujesz coś dużego (np. zorganizowanie wielkiej imprezy rodzinnej), podziel przygotowania na etapy. Ustal daty, do kiedy musisz zarezerwować salę, w jakim miesiącu rozdasz zaproszenia. Zobaczysz, ile łatwiej ci pójdzie, gdy będziesz mieć wszystko rozpisane.

Przyjrzyj się swojej motywacji

Zobacz, czy tak naprawdę chcesz tego, o czym marzysz. Czy zmiana pracy lub przeprowadzka do innego miasta są dla ciebie dobre? Co stoi za tymi zmianami? Jakie będą plusy i minusy tej sytuacji? Zwróć uwagę, czy mówisz „chcę”, czy „chciałabym”. Za tym drugim słowem kryje się pewien niepokój. Zastanów się, czego się boisz. Czy to uzasadnione obawy, czy po prostu lęk przed nieznanym? Takie nazwanie przeszkód ułatwia stworzenie strategii, dzięki której będzie można je pokonać.

Zmiany zacznij od zaraz, a nie od poniedziałku

Mamy skłonność do odkładania spraw na jutro, na za tydzień. Dzisiaj zjem batonik, a jutro będę się odchudzać. Teraz poleżę przed telewizorem, ale w weekend zacznę biegać. A potem nadchodzi to jutro, ten poniedziałek i… nic się nie zmienia. Znowu sięgamy po słodycze i nie ruszamy się. Tak działamy w każdej dziedzinie życia, nie tylko przy odchudzaniu. Zawsze znajdzie się powód, by odłożyć coś na później. Dlatego zamiast myśleć, co będzie jutro, zrób to dziś. Pierwszy krok powoduje, że trzeba zrobić kolejny i kolejny. Pamiętaj, że każdy dzień zwłoki oddala cię od celu. A przecież tego nie chcesz.

Nagradzaj się

Gdy tylko uda ci się dotrzymać małej obietnicy, osiągniesz jakiś mały cel przybliżający cię do sukcesu, zrób sobie przyjemność. Daj sobie nagrodę. Ona sprawi, że droga do celu stanie się przyjemniejsza. Poza tym nagrody motywują i zwiększają wytrwałość. Ale pamiętaj, by były one mądre. Batonik w trakcie diety odchudzającej czy kup no bluzki podczas oszczędzania pieniędzy na samochód to nie są najlepsze pomysły. Wymyśl takie nagrody, które cię naprawdę ucieszą, ale też nie utrudnią osiągnięcia celu.

Nie bierz za dużo na siebie

Psycholodzy odradzają planowanie kilku rzeczy naraz. Jeśli czeka cię teraz kurs prawa jazdy, nie decyduj się w tym czasie na dietę. Mamy ograniczone siły, a nadmiar celów dodatkowo je uszczupla. Lepiej, gdy cel jest jeden, a do tego masz plan, jak go osiągnąć, bo wtedy po prostu to robisz. Nie tracisz sił na zbędne rozważania. Plan prowadzi cię do celu jak po sznurku. Nowe zachowanie staje się przez to automatyczne, bywa, że zamienia się w rutynę.

Opowiedz innym o marzeniach

Dzięki temu zyskasz wsparcie swoich bliskich. Ich komplementy, podziw, gdy realizujesz swój plan, dodadzą ci skrzydeł i będą dodatkowo cię motywować. Poza tym, jeśli coś nie będzie ci się układać, inni mogą służyć ci radą. Nie znasz przecież rozwiązań wszystkich problemów, które mogą ci utrudniać osiąganie celu. Ale im większa grupa wsparcia, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się ktoś, kto będzie znał rozwiązanie. Niekiedy znajomi mogą dać ci konkretną podpowiedź, innym razem pokierują do fachowca. Wsparcie innych pomoże ci osiągnąć każdy cel!

Zobacz również:

Sprawdź też: