Gdy z dnia na dzień otrzymujemy informację o stracie pracy, odejściu ukochanej osoby, nasze dostosowywanie się do zmiany może być bardziej stresujące. Strata boli. W sytuacji nagłej zmiany przechodzimy często przez kilka faz, które zostały nazwane przez Elizabeth Kubler-Ross „cyklem żalu po stracie”. Choć autorka opisała przy pomocy tych faz reakcję na chorobę lub śmierć bliskich, to okazuje się, że doświadczamy ich w obliczu każdej poważnej zmiany i po każdej stracie. Może to być utrata złudzeń na swój temat, rozstanie z wizją siebie, a także konieczność dokonania wyboru. Oto 5 etapów straty wg Elizabeth Kubler-Ross i najważniejsze emocje, myśli, które im towarzyszą:
ZAPRZECZENIE: Nie, to nie może być prawda. To na pewno jakaś pomyłka.
GNIEW: Za co to spotyka akurat mnie? Są na tym świecie gorsi ludzie, którzy na to zasłużyli.
TARGOWANIE: Jak bardziej o siebie zadbam, to może się poprawi. Jak będę się więcej modlił, to wyzdrowieję.
DEPRESJA: To wszystko nie ma najmniejszego sensu.
AKCEPTACJA: Teraz już nic nie zmienię, muszę się pogodzić z losem.
Nie każda strata przebiega według tego schematu. Poszczególne etapy mogą się mieszać, występować w różnej kolejności, a niektóre nie muszą się pojawić. Ale mechanizm tej zmiany pomoże Ci zrozumieć i zaakceptować swoje odczucia, myśli. „Cierpienie jest czymś całkowicie naturalnym. (...) to nie zawsze ból jako taki, lecz sposób w jaki go postrzegamy i na niego reagujemy, określa poziom naszego cierpienia. I to właśnie cierpienia obawiamy się najbardziej, a nie bólu.” Jon Kabat-Zinn Jesteś w trakcie zmiany? Może któryś etap jest Ci obecnie bliski? Pomyśl o konkretnej zmianie, którą teraz doświadczasz lub sytuacji w którą chcesz świadomie wejść np. nowa praca, odejście od partnera.

Ćwiczenie uważności

Usiądź wygodnie w spokojnym miejscu, włącz relaksującą muzykę i zamknij oczy. Zrób wdech i wydech. Oddychaj coraz głębiej, pozwalając, żeby powietrze wypełniło Twoje płuca. Dopuść myśli o decyzji, która Cię czeka, ale nie koncentruj się na nich. Pozwól im przychodzić i odchodzić. Skupiaj się na oddechu. Czy w Twoim ciele pojawiają się napięcia? W szczęce, splocie słonecznym,ramionach lub na plecach? Wyobraź sobie, że kierujesz wdech do tychmiejsc, a stres słabnie z każdym oddechem, rozluźniają się napięcia. Jeśli wciąż czujesz napięcia możesz ćwiczenie powtórzyć. Powoli otwórz oczy. Weź czystą kartkę i zapytaj siebie:
- Co teraz myślę o decyzji, którą chcę podjąć lub sytuacji, która już się wydarzyła?
- Jak się z nią czujesz?
- Co chcesz z nią zrobić?
Zapisz pierwszą myśl, która pojawiła się w głowie. Jeśli jesteś gotowa na kolejny krok zapisz go sobie. Czy to będzie coś małego czy dużego? Czego teraz potrzebujesz dla siebie?Jako coach zadaję dużo pytań, widzę ich otwierającą moc, odkrywanie własnych potrzeb.