Spis treści:

  1. Jak sadzić tuje?
  2. Cięcie i formowanie tui
  3. Nawożenie tui

Jak sadzić tuje?

Aby tuja przyjęła się w nowym miejscu warto zadbać o kilka ważnych rzeczy. Jeśli będziemy sadzić drzewka kupione w sklepie, z gotową, wykopaną bryłą korzeniową, warto sprawdzić, czy korzenie z bryłą ziemi są zabezpieczone i dostatecznie wilgotne. Nieodpowiednie nawilżenie sadzonki może spowodować wysuszenie korzeni, a co za tym idzie, drzewko się nie przyjmie. Gdy sami wykopujemy sadzonkę z poprzedniego miejsca w ogrodzie, warto wykopać drzewko z ziemi ostrym szpadlem z możliwie jak największą objętością korzeni.

W nowym docelowym miejscu należy wykopać dołek, większy niż bryła korzeniowa sadzonki, który warto wypełnić żyzną ziemią, wymieszaną z kompostem. Drzewko wsadzamy do dołka, zasypujemy i obficie podlewamy. Wilgoć podłoża warto utrzymać przez dłuższy czas, ponieważ mamy wtedy większe prawdopodobieństwo na przyjęcie się tui. Jak gęsto sadzić tuje? Jeśli chcemy z drzewek utworzyć żywopłot stosując drzewka kolumnowe bądź stożkowe, sadzimy 3-4 drzewka na metr. W przypadku szybciej rosnących odmian odległość powinna wynosić od 60 do 90 cm.

Cięcie i formowanie tui

Tuje to rośliny, którym niestraszne jest przycinanie. Nie ma więc obaw, że przytniemy za dużo gałęzi, ponieważ dość szybko się regenerują i odrastają nowe, zielone gałązki. W całym sezonie powinno się przycinać tuje nawet 2-3 razy. Pierwsze cięcie powinno przypadać przed okresem wegetacji, czyli na przełomie marca i kwietnia. Kolejny zabieg przypada w okolicach czerwca, gdy nowe pędy zaczynają ciemnieć. Ostatnie cięcie powinno być wykonane w sierpniu, natomiast niezbyt późno, ponieważ ważne jest, by obcięte pędy zdążyły zdrewnieć. Jeśli chodzi o młode rośliny, pierwsze cięcie powinno być wykonane po osiągnięciu wysokości przekraczającej 1,5 metra.

Można formować je na kształt stożka, kuli czy taki, który najlepiej odpowiada nam do przygotowania żywopłotu. Jest łatwa w docinaniu i w łatwy sposób dostosujesz ją do swoich potrzeb. Niestety ze względu na doniesienia o toksyczności wydzielanego monoterpenu (nasilającego się w kwietniu i w maju) nasilają się problemy zatokowe, katar czy senność. Stąd osoby dotychczas używające ich jako naturalnego żywopłotu decydują się na laurowiśnię czy bukszpan.

Nawożenie tui

Kompost czy obornik to podstawowe składniki nawozów używanych pod tuje. Nawożenie należy wykonywać wiosną oraz latem, aby dostarczyć niezbędnych składników odżywczych w fazie wzrostu. Nawozy powinny być bogate w azot. Podczas jesiennego nawożenia powinniśmy pamiętać by preparaty zawierały potas i fosfor.

Jeżeli zauważymy przysychanie niektórych gałązek, nie musi to świadczyć o złym podlewaniu. Sprawdźmy czy w najbliższym sklepie ogrodniczym otrzymamy nawóz do roślin iglastych i dodajmy go, aby zabezpieczyć roślinę przed dalszym usychaniem.

Zobacz również: