Libido, czyli nasz popęd seksualny, cały czas ulega różnym wahaniom. Z badań przeprowadzonych w ostatnich latach w Ameryce i Europie wynika, że od 30 do 50 procent kobiet doświadczyło w życiu problemów z popędem seksualnym. Wpływ na poziom libido ma wiele czynników, od trybu życia, przez dietę aż po długość związku. Jak zwiększyć libido?

Libido – co to?

Libido to słowo, którym określamy popęd seksualny. U każdego jest to bardzo indywidualny poziom, co oznacza, że jedna osoba będzie odczuwała większą chęć na kontakty seksualne, a inna może nie odczuwać ich wcale. Na poziom libido składa się wiele czynników biologicznych, psychologicznych oraz społecznych. Nie jesteśmy w stanie określić, czy libido danej osoby jest niskie lub wysokie. Możemy jednak zauważyć, że się obniża lub że jest na innym poziomie niż dotychczas.

Spadek libido – co może być przyczyną?

Wpływ na libido mają zmiany zachodzące w naszym życiu. Może być to wzmożony stres, zmęczenie, a także rutyna w związku, zbyt duża ilość obowiązków domowych, a także ciągła opieka nad dziećmi. Wpływ na spadek libido może mieć nasza dieta oraz częstotliwość sięgania po używki. Szczególny wpływ mogą mieć papierosy, które wpływają na przepływ krwi do narządów płciowych. Znaczenie mogą mieć występujące choroby i przyjmowane leki.

Libido u kobiet – dlaczego spada?

Libido u kobiet jest dosyć skomplikowane. Bardzo duży wpływ mają hormony. W zależności dnia w cyklu miesięcznym libido może być większe lub mniejsze. Kobiety największą ochotę na seks mają w pierwszej fazie cyklu aż do owulacji.

Spadek libido mogą zauważyć u siebie świeżo upieczone mamy, u których występuje w dużym natężeniu hormon prolaktyna, blokujący owulację i obniżający popęd płciowy.

Co jeszcze ma wpływ na spadek libido u kobiet?

 • antykoncepcja
 • choroby takie jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nowotwory, zwyrodnienia stawów i zaburzenia neurologiczne.
 • zaburzenia psychiczne
 • przyjmowanie antydepresantów, leków przeciwpadaczkowych czy leków diuretycznych.

Libido u mężczyzn – dlaczego spada?

Mężczyźni także mogą walczyć ze spadkiem libido, chociaż nie jest to tak częste jak u kobiet. Część panów nie przyznaje się do zmniejszonego libido co może mieć wpływ na relację między partnerami.

Zobacz również:

Co ma wpływ na spadek libido u mężczyzn?

 • przyjmowanie leków na nadciśnienie, krążenie lub antydepresyjne
 • życie w stresie
 • przejście przez poważne problemy życiowe.
 • depresja
 • styl życia
 • anemia i inne poważne choroby ogólnoustrojowe
 • podeszły wiek, przechodzenie przez andropauzę

Spadek libido – jak je zwiększyć?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nasze zdrowie i samopoczucie. Zmęczenie i stres mogą sprawić, że wszelkie próby podniesienia libido będą nieudane. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, spokojnie przespane noce i włączenie codziennej aktywności fizycznej mogą zdziałać cuda. Spadek libido warto przedyskutować z partnerem. Dzięki rozmowie łatwiej będzie znaleźć źródło problemu oraz podjąć odpowiednie działanie.

Domowe sposoby na podniesienie libido

Naturalne afrodyzjaki: zwiększają produkcję ludzkich feromonów. Do naturalnych afrodyzjaków zaliczamy, orzechy, owoce morza, szparagi, truskawki, gorzką czekoladę, czerwone wino.

Ekscytujące zajęcie: zamiast spędzać wspólne wieczory przed telewizorem warto zastanowić się nad inną formą spędzania wolnego czasu. Kolacja, kino lub koncert mogą rozbudzić na nowo namiętność.

Zadbaj o atmosferę: odpowiednie światło, muzyka czy zapach mogą mieć wpływ na nasze libido.

Wprowadź odrobinę rywalizacji: na przykład w sporcie. Pozwoli nam to na poznanie partnera od innej strony, a także pomoże zbudować ciekawą  i głębszą relację.

Sypialnia prywatnym azylem: sypialnia powinna być miejscem relaks i bliskość. Bardzo często libido spada gdy pojawiają się dzieci, które śpią razem z rodzicami lub gdy w sypialni urzędują zwierzęta.  

Spadek libido – wizyta u lekarza

Obniżone libido warto skonsultować z lekarzem. Możemy udać się do ginekologa, seksuologa, psychologa lub lekarza rodzinnego, który wskaże nam do kogo powinniśmy się zgłosić. Nie istnieje jedna recepta dla wszystkich – leczenie powinno być dopasowane do pacjenta i może wymagać konsultacji z kilkoma specjalistami.