Szkoła jest dla każdego dziecka wielką przygoda. Nauka jest po części zabawą, a po części czymś ekscytującym. Zapytaliśmy psychologów, co zrobić, by nie zniszczyć w dziecku naturalnej chęci poznawania świata.

Opowiedz mi proszę

Poproś dziecko, by opowiedziało ci, czego dowiedziało się w szkole. Pokaż, że też możesz się czegoś od niego nauczyć i wykaż się ciekawością świata. Dla malucha będzie to sposób na powtórzenie i utrwalenie wiadomości. W ten sposób będzie czerpać satysfakcję z tego, że też może Ci o czymś ciekawym opowiedzieć. 

Gra w karty

Gry planszowe, karciane oraz rysunkowe uczą dziecko logicznego myślenia, liczenia i czytania. Malec pierwszy raz ponosi porażki i musi sobie z nimi poradzić. Staraj się wybierać gry polecane przez pedagogów i Ministerstwo Edukacji.

Szkolne opowieści

Chęć do nauki jest wypadkową sposobu prezentowania tematu w szkole, ale również atmosfery, która w niej panuje. Dlatego warto słuchać z uwagą tego, co dziecko ma do powiedzenia o rówieśnikach i o tym, co działo się w klasie. Opowiadając o tym, że ktoś zrzucił doniczkę, ktoś inny się pokłócił, a pani zrobiła niezapowiedzianą kartkówkę pomaga rozładować emocje. W ten sposób maluch oczyszcza umysł i może się efektywnie uczyć.

Pogłębiaj zainteresowania

Gdy zauważysz, że Twoje dziecko szczególnie zainteresował jakiś temat, staraj się pogłębić z nim wiedzę. Często w szkole nie ma na to czasu i Twoim zadaniem jest pokazanie maluchowi, że nauka może być ciekawa. Dzięki temu łatwiej "wkuje" również to, czego nie lubi.

Nie porównuj

Nie krytykuj dziecka przy innych i nie mów, że "odstaje" od rówieśników. Nigdy nie przytaczaj argumentu, że Kasia, Zosia lub Janek już umieją tabliczkę mnożenia. Być może Twój mały uczeń potrzebuje po prostu więcej czasu i ćwiczeń, żeby opanować materiał. Krytyka niepotrzebnie go zawstydzi i być może zdemotywuje.

Pokaż mu, że jest mądre

Zadawaj dziecku pytania, na które zna odpowiedź dzięki temu, że chodzi do szkoły. Chwal za postępy i osiągnięcia. Niech zobaczy, że dzięki szkole i nauce zyskuje. Umocnisz też w nim wiarę we własne siły i chęć poznawania świata.

Angażuj się

Najlepszym sposobem na to, by sprawdzić jak dziecko odnajduje się w klasie jest włączenie się w jej życie. Nie tylko utrzymuj kontakt z nauczycielami, ale również od czasu do czasu wyjedź na wycieczkę. W ten sposób dowiesz się, jakie dziecko ma kontakty z rówieśnikami. Dzięki pozytywnym relacjom z wychowawcą szybciej dowiesz się o ewentualnych problemach malca i będziesz mogła zareagować.

Nie mów źle o szkole

Nie opowiadaj o tym, jak wyżywali się na Tobie nauczyciele oraz jak wielu przedmiotów nigdy nie wykorzystałeś w praktyce. Zachowaj te historie na spotkania, w których nie uczestniczą dzieci. W przeciwnym wypadku będziesz tworzyć negatywny obraz szkoły i nauczycieli.

Ucz wyszukiwania informacji

Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz. Gdy malec nie zna odpowiedzi na jakieś pytanie, pokaż gdzie może ją znaleźć. Wyszukiwanie informacji w internecie oraz w książkach będzie kluczową umiejętnością w przyszłym życiu Twojego dziecka.

Nie podawaj gotowych rozwiązań

Wiedza podana na tacy nudzi. Staraj się naprowadzać dziecko na rozwiązania problemów i wyszukuj analogie w życiu codziennym. Łatwiej zrozumieć stany skupienia cieczy, gdy widzi się lód w lodówce i parę z czajnika.

Razem poznawajcie świat

Nie tylko wycieczka do muzeum, ale również ciekawy film, wizyta w teatrze czy nawet spacer są okazją do zdobywania wiedzy. Komentuj rzeczywistość i rozmawiaj z dzieckiem. Zachęcaj je do zadawania pytań i szukania odpowiedzi.

Zabawa w skojarzenia

Znacznie łatwiej jest się uczyć, gdy bawimy się w skojarzenia. Przykład? By nauczyć dziecko państw graniczących z Polską, naucz je następującego wierszyka: Ręka lewa bardzo ubrudziła się, co nie?

Pozwól się wykazać

Doceniaj umiejętności dziecka i pozwól mu wykorzystać je w praktyce. Niech zrobi listę zakupów albo pomoże Ci wyliczyć, ile metrów kwadratowych płytek potrzebujecie, by zrobić remont łazienki. To sprawi, że zobaczy sens dalszej nauki.