Maseczki ochronne stały się nieodłączną częścią naszej pandemicznej rzeczywistości. Ich zakładanie jest niezbędne w sklepach, centrach handlowych, transporcie publicznym i w innych miejscach publicznych. Nosimy je, aby chronić zdrowie swoje i innych, zwłaszcza tych z grupy ryzyka. Jednak zdarza się, że skóra źle reaguje na zasłanianie jej maseczką ochronną. Nieustanne nakładanie i ściąganie maski może powodować podrażnienia i swędzenie. Wilgoć spowodowana wymianą powietrza może prowadzić do bolesnych stanów zapalnych, a nawet może pogarszać niektóre schorzenia skóry tj. trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry czy egzema. Jak w takim razie zadbać o swoje bezpieczeństwo i w tym samym czasie zachować piękną skórę?

Dlaczego skóra źle reaguje na noszenie maski ochronnej?

Nasza skóra reaguje na czynniki zewnętrzne na które jest narażona. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeżeli zauważyłaś znaczne pogorszenie się kondycji skóry, odkąd nosisz maseczkę ochronną i nie jest to nic bardzo niepokojącego, nie panikuj twoja skóra po prostu reaguje na wyjątkową sytuację.

Pojawienie się niedoskonałości na skórze jest spowodowane przede wszystkim przez wilgoć. Podczas oddychania uwalniana jest para wodna, która sprzyja namnażaniu się bakterii i drobnoustrojów. Nieprzyjemne rezultaty są natychmiastowe. Zaczynają pojawiać się bolesne stany zapalne, nadmierna produkcja sebum, czy zapchane pory. Za pojawianie się podrażnień odpowiada ciągłe stykanie się skóry z maską. Najmniejszy ruch może wtedy powodować otarcia. Na te uszkodzenia narażone są szczególnie osoby ze skórą suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Przez noszenie maseczki ochronnej mogą wzmocnić się choroby skóry. Skóra osób z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury. Ciągłe zakładanie i ściąganie maski może znacznie pogorszyć ich dolegliwości. Wielokrotne i długotrwałe noszenie maseczki ochronnej może powodować egzemę lub alergię kontaktową, powodując dyskomfort i swędzenie.

Jak dbać o skórę, żeby ograniczyć pojawianie się problemów skórnych?

Dobre zdrowie skóry pod maską zależy od wielu czynników. Warto zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej, skoro wydychane powietrze osadza się na naszej skórze. Należy również pamiętać o częstej wymianie noszonych przez nas maseczek. Jeżeli używamy tych jednorazowych, nie nośmy ich całymi dniami, jeżeli używamy maseczek wielorazowego użytku, często je zmieniajmy i pierzmy.

Zachowaj spokój i nie panikuj. Nie należy raptownie zmieniać swojej pielęgnacji, czy stosować nowatorskich domowych sposobów na pozbycie się niedoskonałości. Bardzo ważna jest cierpliwość. W tym trudnym pandemicznym czasie należy wspierać właściwości obronne skóry, mocno ją nawilżać i pozwolić jej odpocząć od obciążających ją kosmetyków. W końcu maseczka ochronna sama w sobie jest dla niej dużym obciążeniem.

Postaw na dokładne oczyszczanie zarówno rano i wieczorem, jak i po długim wyjściu, które wymagało noszenia maseczki ochronnej. Najlepiej oczyścić skórę dwuetapowo, najpierw olejkiem lub płynem micelarnym, a następnie delikatnym żelem na bazie wody. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu cery, wzmocni to barierę ochronną skóry. Dobrze nawilżona skóra szybciej się regeneruje i goi.

Zobacz również:

Niezbędne jest też poranne zabezpieczanie skóry kremem z filtrem SPF. Połowiczne zakrycie twarzy maseczką ochronną z tego nie zwalnia. Skóra niechroniona przeciw promieniom słonecznym jest bardziej podatna na przebarwienia i podrażnienia.

Dbając o skórę w czasie pandemii nie należy przesadzać z ilością kosmetyków. Warto zachować swoją rutynę pielęgnacyjną. Na co dzień stawiaj na minimalistyczną pielęgnację, opartą na dokładnym oczyszczaniu, mocnym nawilżeniu i ochronie skóry. Raz w tygodniu warto też skórę złuszczać, np. przy użyciu toników z kwasami albo peelingów enzymatycznych, i dodatkowo odżywiać ulubionymi maseczkami.

Jaką maskę ochronną wybrać?

Na rynku mamy duży wybór różnych masek. Możemy używać tych jednorazowych lub materiałowych, które nadają się do wielokrotnego użytku. Przy wyborze maseczki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego jest zrobiona.

Wewnętrzna powierzchnia maseczek jednorazowych jest watowata i miękka w dotyku, dlatego raczej nie będzie podrażniać naszej skóry. Co więcej, częściej pamiętamy o zmianie maseczek jednorazowych, a to jest bardzo ważne. Jeżeli chodzi o maseczki wielorazowego użytku, które przede wszystkim są bardziej ekologiczne i bardziej wydajne, to bardzo ważne jest częste pranie maseczki i to z jakiego materiału jest ona zrobiona. Wybierajmy maseczki z materiałów naturalnych i organicznych, bez sztucznych barwników, które też nie będą narażać naszej skóry na zbędne podrażnienia