Spis treści:

  1. Meszki - ukąszenie, objawy alergii i okład z octu
  2. Olejki eteryczne
  3. Czosnek i pułapka z octem
  4. Witamina B

Meszki - ukąszenie, objawy alergii i okład z octu

Meszki to owady, które mają około 6 mm długości. To niewielkiej budowy insekty o aparacie gębowym kłująco-ssącym. Samce pozostają w swoim środowisku naturalnym, w lasach, łąkach czy w okolicach zbiorników wodnych żywiąc się nektarem roślin. Natomiast samice pozyskują krew żywiciela do prawidłowego rozwoju i rozmnażania. Są niezwykle uciążliwe - podczas wydychania dwutlenku węgla otrzymują automatyczny sygnał, że potencjalny żywiciel jest w niedalekiej odległości.

Większość osób, które zauważyły u siebie silną reakcję alergiczną na ukąszenie komara, będą bardziej narażone na wprowadzoną ślinę przez meszkę. Może nastąpić opuchnięcie, zaczerwienienie oraz świąd skóry. Charakterystyczny wyciek i obrzęk może utrzymywać się przez kilka dni. Jeżeli wiemy, że w przeszłości występowały takie objawy, należy nacierać się substancjami odstraszającymi je podczas wypraw na łono natury.

Okład z octu

Skutecznym środkiem ściągającym obrzęk, pieczenie oraz nieprzyjemne uczucie pierzchnięcia jest ocet. Możesz wykorzystać winny lub jabłkowy. Wystarczy łyżkę octu wymieszać w połowie szklanki wody. Następnie zamoczyć gazę, bandaż lub ręcznik papierowy w przypadku, gdy nie mamy innych materiałów. Przykrywamy ranę na 30 minut i w razie potrzeby nasączamy ponownie roztworem.

Olejki eteryczne

Olejek miętowy - zawarte w olejku miętowym flawonoidy oraz mentol mają silne działanie przeciwzapalne, które doskonale sprawdzi się także już po ukąszeniu. Dodatkowo znieczuli i ujarzmi świąd skóry. Olejek obniża napięcie w mięśniach gładkich oraz jest często stosowany przy bólach głowy.

Olejek lawendowy - to naturalne, skuteczne remedium na meszki oraz komary, które nie znoszą tego zapachu. Można bezpośrednio nacierać miejsca bezpośrednio narażone po rozcieńczeniu z inną bazą olejową lub wetrzeć kilka kropel w nadgarstek oraz kark.

Zobacz również:

Olejek migdałowy - zawarte w nim witaminy z grupy B nie tylko zapobiegają odwodnieniu, ale także pozwalają skutecznie odstraszyć meszki. Dodatkowo zawartość kwasów linolowego oraz oleinowego wzmacnia barierę lipidową skóry. Jego słodki zapach działa podobnie, jak olejek waniliowy używany do aromatyzowania ciast.

Czosnek do nacierania i pułapka z octu

Czosnek znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych jest najczęściej stosowany jako naturalny antybiotyk. Podnosi odporność oraz obniża ciśnienie krwi, regulując je do odpowiedniego poziomu.

Jeżeli możesz sobie pozwolić na intensywny zapach czosnku, natrzyj lekko wybrane miejsca najbardziej narażone na ekspozycję. To nieco radykalny sposób, ale niezwykle skuteczny! Wypróbuj go podczas grillowania na świeżym powietrzu, a z pewnością zapomnisz o ukąszeniach meszek!

Pułapka z octu

Jeżeli chcesz zwabić meszki  lub muszki owocówki do pułapki, wykonaj prosty zabieg:

  1. Przelej ocet do szklanki lub innego pojemnika
  2. Aby zintensyfikować działanie najlepiej wybierz ten owocowy, np. jabłkowy
  3. Pozostaw w miejscu, gdzie pojawiają się najczęściej lub w swoim pobliżu

Witamina B

Przyjmowana przez dłuższy czas witamina B, zarówno wybrana, jak i complex sprawia, że ludzki pot zmienia się i jest wręcz odstraszający dla meszek. Warto podkreślić, że jeżeli macie skłonności do alergii i "przyciągania" komarów i meszek, nie stosujcie silnie zapachowych antyperspirantów oraz perfum, które dodatkowo je wabią podczas letniej pory.