Spis treści:

  1. Jak wywabić plamy z flamastrów?

Jak wywabić plamy z flamastrów?

Plamy z flamastrów na kanapie

Jeśli tapicerka kanapy, sofy czy innego mebla jest wykonana z jedwabiu, aksamitu lub innego delikatnego materiału, warto wezwać ekspertów. W przypadku innych tkanin obiciowych najlepszym rozwiązaniem jest zmywacz do paznokci lub alkohol.

Nałóż odrobinę zmywacza do paznokci na czystą, suchą szmatkę i użyj jej do wytarcia plam. Cokolwiek robisz, nie pocieraj, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się plamy lub wbicie jej głębiej w tkaninę. Wystarczy delikatne nasączenie.

Konieczne może być nałożenie środka czyszczącego na drugą stronę ściereczki i namoczenie, zanim plama zniknie. Po usunięciu plamy wytrzyj nadmiar wilgoci z tkaniny czystym, suchym ręcznikiem. Nie zwlekaj z usuwaniem plamy - bardzo ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej, aby nie wniknęła wgłąb mebla.

Plamy z flamastrów na ścianie

Alkohol, środek do dezynfekcji rąk, lakier do włosów w aerozolu, biała pasta do zębów może skutecznie pomóc w usunięciu plamy po markerze ze ścian.

Należy jednak zachować ostrożność podczas tarcia ścian. Jeśli zrobisz to zbyt mocno, narażasz powierzchnię na wytarcie razem z farbą. Upewnij się, że jej powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu i nie zejdzie tak szybko wraz z usuwaniem plamy.

Plamy z flamastrów na dywanie

Alkohol lub lakier do włosów to najlepszy wybór do usuwania plam po flamastrach z dywanu. Wystarczy nałożyć na czystą szmatkę i delikatnie wklepać środek w plamę na dywanie. Nie doprowadzaj do rozprzestrzenienia się plamy po całej powierzchni dywanu.

Po usunięciu plamy zwilż dywan niewielką ilością wody, a następnie dokładnie wysusz za pomocą suszarki do włosów lub pozwól na naturalne wyschnięcie. Tutaj także liczy się czas - gdy tylko zobaczysz plamy, nie zwlekaj! Nie pozwól, aby wniknęła głębiej we włókna dywanu.

Plamy z flamastrów na koszuli

Wystarczy, że użyjesz octu oraz sody oczyszczonej. Zamocz plamę w occie na około 10 minut i delikatnie wklep środek. następnie wypłucz i przetrzyj pasta z sody oczyszczonej i soku z cytryny. Pozostaw na 2-3 godziny i włóż do pralki wraz z proszkiem do prania. Plama powinna zniknąć bez śladu! W tej kwestii uczulamy, aby nie pozostawiać plam z flamastrów do zaschnięcia, bo późniejsze wywabianie może być utrudnione. Pocieranie jedynie rozszerzy zasięg plamy, przyczyniając się do wniknięcia w głębsze warstwy włókien koszulki czy innego materiału.

Plamy z flamastrów na skórze

Użyj do tego zadania środka odkażającego dłonie na bazie spirytusu. Wstępnie delikatnie namocz poplamioną część skóry. Następnie namydl szarym mydłem tak, aby dobrze się spieniło. Pozostaw na krótka chwilę i przetrzyj szczoteczką do paznokci. To skutecznie usunie świeże plamy z flamastrów.