Spis treści:

  1. Pomrowy - piwo
  2. Pomrowy - skuteczna zanęta
  3. Pomrowy - jak zwalczać?

Pomrowy - piwo

Jedną z najskuteczniejszych pułapek, jakie wykonaliśmy we własnym ogrodzie jest ta z piwa. Pomrowy są wabione zapachem drożdży i chmielu, który przykuwa ich uwagę bardziej niż warzywa. Wystarczy przygotować przy wybranych inspektach lub podniesionych grządkach pojemniki - ważne, aby były dość niskie i nie miały ostrych krawędzi oraz o gładkich, śliskich ściankach.

Wlewamy chmielowe piwo - najlepiej, aby nie było rozcieńczone - możemy wybrać najtańsze z puszki, które sprawdzi się za każdym razem. Zapełniamy całość pojemników i już po jednej nocy zastaniemy pełne ślimaków. Zdjęcie pokazuje, jak już po paru minutach szkodnik zawrócił z drogi na grządkę warzywną i wybrał pojemnik wypełniony piwem. Istotne jest, aby co jakiś czas wymieniać pojemnik - po pierwsze jest wypełniony szkodnikami, a po drugie zapach piwa może w szybkim tempie wywietrzeć. To jedno z nietypowych zastosowań piwa, które jest niezwykle skuteczne!

Pomrowy - skuteczna zanęta

Jeżeli szukasz innego ekologicznego rozwiązania na ślimaki, mamy dla ciebie jedną z prostszych, aczkolwiek bardzo skutecznych metod. Przed uprawą lub podwyższonymi grządkami ułóż liście warzyw kapustnych lub szerokie baldachimy z liści cukinii, które są dla nich niezwykłą przekąską. To zatrzyma je na dość długo i skupią się w jednym miejscu, omijając utrudniony dostęp do grządek. Wymieniaj liście co około 2-3 dni tak, aby były dość świeże. Pomrowy są dość leniwe - jeżeli zapewnimy im pokarm, który jest łatwiejszy do uzyskania, nie będą kierować się dalej w poszukiwaniu jedzenia. Możesz wykopać niewielkie wgłębienie przed uprawą roślin i tam warstwami ułożyć liście lub ścinki czy ogonki warzyw.

Zobacz też:

Mikstura z liści pokrzywy zwalczająca mszyce - domowe sposoby na mszyce ->>

Zobacz również:

Pomrowy - jak zwalczać?

Przetestowaliśmy także wysuszone skorupki jajek, które następnie pokruszyliśmy na nieco mniejsze kawałki. Nie jest to co prawda pokarm dla ślimaków, natomiast świetnie utrudnia drogę w dostaniu się do warzyw i owoców. Wystarczy rozsypać je równomiernie pomiędzy roślinami na powierzchni ziemi i delikatnie przyklepać. Po jakimś czasie będą służyły jako doskonały nawóz organiczny. Innym sposobem jest pokruszone szkło, które także rani utrudnia dostęp do pożywienia. Wypróbuj ten drugi, jeżeli na co dzień nie jadasz jajek i nie masz jak pozyskać skorupek.

Dodatkowym sposobem jest gryząca i miękka wełna. Układając kupki wełny ze starego zużytego swetra lub inną po wyczesaniu zwierzęcia można skutecznie odstraszyć ślimaki. Receptory na ich odnodze zostają delikatnie podrażnione i uniemożliwia im to przejście. Jeżeli masz rozdrobnione gałęzie drzew owocowych, możesz rozsypać wióry wokół wysokich grządek. To sprawi, że próbując się wspiąć wyżej, podczas pokonywania bariery będą stopniowo spadać i ranić się. To skutecznie zniechęca, podobnie jak ostre ranty skorupek jajek.