Kłamstwo to wypowiedź zawierająca informacje niezgodne z przekonaniem o stanie faktycznym. Kłamca przekazuje je z intencją, aby zostały one wzięte za prawdziwe – to definicja pochodząca z Wikipedii. Brzmi poważnie i dość skomplikowanie. Tymczasem chodzi o zjawisko powszechne, nagminne, o codzienną praktykę. Kłamiemy bowiem wszyscy, z różnych powodów. Lillian Glass, autorka książki „Mowa ciała kłamców”, wymienia ich przynajmniej siedem. Kłamiemy, aby nie zranić uczuć innych, z powodu ukrytych motywów, w obronie własnej, w celu zaprezentowania korzystnego wizerunku i uniknięcia odrzucenia albo bojąc się kary, w obronie innych czy w celu zmotywowania kogoś do działania. Człowiek jest mistrzem w oszukiwaniu.

Choć – jak się okazuje – kłamią nie tylko ludzie. Zwierzęta posługują się tą techniką niemalże przez cały czas. Bardzo często jest to ich sposób na przetrwanie. Niektóre owady i gady zmieniają kolor i kształt, żeby wtopić się w otoczenie i stać się niewidzialnymi dla drapieżnika. Ale kłamstwa kameleona nie są dla nas tak bardzo istotne. Co my, kobiety, najbardziej chcemy wiedzieć? Jak i kiedy kłamią panowie, a przede wszystkim: po czym ich kłamstwa rozpoznać? Oto kilka podpowiedzi.

Co zdradza mowa ciała

Bądź bacznym obserwatorem. Jeśli twój rozmówca się czerwieni, wierci albo zbyt często drapie się w szyję, musisz być podwójnie czujna.

Jeśli chcemy poznać, czy ktoś kłamie, obserwujmy mowę jego ciała, zwracając uwagę na następujące rzeczy: zmiany w oddechu, barwie skóry, wyraz twarzy, postawę, pozycję ciała, ułożenie ramion, dłoni i stóp.

ZMIANA ODDECHU

Kiedy ktoś kłamie lub zdradza oznaki oszustwa, nie widać już poruszającego się brzucha, a jedynie wznoszące się i opadające ramiona oraz górną część klatki piersiowej.

ZMIANY NA SKÓRZE

U osób z jasną karnacją w momencie oszukiwania skóra może się rumienić, czerwienić lub mogą pojawić się na niej plamy. U osób z ciemną karnacją skóra kłamcy blednie lub przybiera ziemisty odcień.

ZMIANY POSTAWY

W chwili oszukiwania ciało się spina, ramiona sztywnieją i pochylają do przodu, a głowa delikatnie opada. Taka quasi-płodowa pozycja jest wyrazem zakłopotania. Kłamca dosłownie próbuje się zmniejszyć, zająć mniej miejsca.

DOTYKANIE SZYI

Zakrywanie jej dłonią, podobnie jak jej drapanie czy szarpanie kołnierzyka, poluźnianie krawata – to wszystko ruchy, które zdradzają kłamcę.

PIĘTA UCIEKINIERA

Kiedy rozmówca podnosi piętę z podłogi lub stoi albo siedzi ze stopami skierowanymi ku sobie, może oznaczać, że jest nieuczciwy.

GRYZIENIE PALCA

Kłamca często zakrywa usta, podgryza palce, gwałtownie przełyka ślinę. Można go poznać także po krzyżowaniu ramion na piersiach, pocieraniu rąk czy postukiwaniu palcami o stół.

OCZY OSZUSTA ZDRADZAJĄ PRAWDĘ

Kiedy ludzie kłamią, często zrywają kontakt wzrokowy. Robią tak, ponieważ nie chcą widzieć wyrazu twarzy swojej „ofiary”. Są jednak i tacy oszuści, którzy zachowują się dokładnie przeciwnie: patrzą oszukiwanym w twarz, nawet nie mrugnąwszy powieką. Przeciągające się spojrzenie szeroko otwartych oczu również może znamionować kłamstwo. Zdarza się tak, gdy kłamca, patrząc komuś w oczy, próbuje sprawić wrażenie, że jest całkowicie szczery.

NOS PINOKIA

Gdy człowiek kłamie, płatki nosa w sposób widoczny się rozszerzają. Dzieje się tak dlatego, że oddech kłamcy się skraca i zwiększa się jego częstotliwość.

KICHANIE

Ponieważ naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa mają tendencję do rozszerzania się na skutek reakcji autonomicznego układu nerwowego, oszust nierzadko kicha.

NIE TYLKO DZIECI TRĄ OCZY.

Robią to także kłamcy. Oszukiwanie wymaga dużego wysiłku, a kiedy jesteśmy zmęczeni, trzemy oczy.

Co słychać w jego głosie

Głos jest barometrem naszych uczuć zarówno w odniesieniu do nas samych, jak i świata. Z głosu – jego natężenia, barwy oraz tempa mówienia – można wiele odczytać. TON. Wyjątkowo wysoki ton głosu świadczy o niepewności, słabości i braku wiary w siebie, może też być sygnałem oszustwa. Niektórzy ludzie mówią niskim głosem, ponieważ tak zbudowany jest ich aparat głosowy, ale są i tacy, którzy obniżają głos celowo, żeby zrobić na kimś wrażenie. Mężczyźni chcą wydać się w ten sposób bardziej męscy i seksowni. Mogą również rekompensować sobie brak pewności siebie oraz jakieś niedoskonałości. Niski ton może być z ich strony fortelem, sztuczką, próbą fałszywego przedstawienia swojej osoby oraz stworzenia iluzji, że mamy do czynienia z kimś potężniejszym i odnoszącym sukcesy.

NATĘŻENIE

Osoba, która mówi tak cicho, że ledwo ją słyszysz, może chcieć manipulować tobą, zmuszając cię w ten sposób, byś zwróciła na nią większą uwagę. Mówiący za głośno zaś niekiedy rekompensują sobie w ten sposób jakieś braki. Kłamcy często mówią głośno dlatego, że podświadomie pragną przekonać innych, aby im uwierzyli. Jeśli w rozmowie z kimś nie słyszysz końcówek wypowiadanych zdań, musisz wziąć pod uwagę, że te „połknięte” słowa mogą świadczyć o kłamstwie.

BARWA

Kiedy ludzie są zdenerwowani, zmartwieni, zagniewani lub niepewni, często w ich głosie słychać drżenie. Dzieje się tak, bo stres i zdenerwowanie, związane z niekomfortowym stanem psychicznym, powoduje napięcie strun głosowych. Podobnie jest, kiedy ktoś ciągle chrząka. Warto wystrzegać się też osób, które bez przerwy mówią głosem słodkim jak cukierek. Nikt z nas nie jest non stop miły, szczęśliwy i wesoły. Kiedy tak brzmi – uciekaj.

STACCATO

Rytm przerywany może oznaczać, że masz do czynienia z kłamcą. Jeśli ktoś nagle zaczyna przesadnie artykułować słowa, to sygnał alarmowy. Czasem kluczem do rozpoznania kłamstwa jest zmiana intonacji: ktoś nagle przestaje mówić płynnie lub rezygnuje z używania krótkich form wypowiedzi. To znaczy, że zamiast powiedzieć: „Nie zrobiłem tego”, powie: „Oczywiście, że ja tego nie zrobiłem”.

JĄKANIE SIĘ

Jeśli nagle zaczyna się jąkać ktoś, kto zazwyczaj tego nie robi, to niezaprzeczalny symptom kłamstwa. Zwłaszcza kiedy jąkanie się towarzyszy przekazywaniu istotnych informacji.

NERWOWY ŚMIECH

Gdy ktoś opowiada ci jakąś historię i często się śmieje w tych momentach, w których nie ma żadnego powodu do wesołości, może to świadczyć o zdenerwowaniu i zaniepokojeniu. A taka nerwowość może z kolei być związana z faktem, że ktoś nie ma ochoty powiedzieć całej prawdy.

Co można wyczytać w E-mailu

Jeśli chcesz poznać kogoś przez internet, musisz wciąż ćwiczyć swoją czujność. Z badań wynika bowiem, że wiele poznanych w ten sposób osób kłamie bez pardonu. Zachowują się tak, bo chcą dobrze wypaść i zwrócić na siebie uwagę. Po czym rozpoznać internetowego kłamcę?

ZAPEWNIENIA O MIŁOŚCI

Poznałaś kogoś na portalu randkowym i ten ktoś zbyt szybko zadeklarował miłość, stwierdził, że chce, byś została matką jego dzieci? Uciekaj! On rzeczywiście czegoś od ciebie chce, ale z pewnością nie jest to miłość!

ŁZAWE HISTORIE

Mężczyzna poznany w internecie już w drugim e-mailu opowiada ci tragiczne historie, żali się na swoje trudne życie oraz dramatyczną sytuację finansową. Uważaj, on najprawdopodobniej cię oszukuje. Może chce ciebie na coś naciągnąć, wymusić pomoc. Lepiej nie wchodź w takie rozmowy, takie układy.

BRAK KONSEKWENCJI

Gdy rozmawiasz z kimś w Sieci, zwracaj szczególną uwagę na jego słowa. Jeżeli na początku mówi ci jedną rzecz, a po pewnym czasie twierdzi coś zupełnie innego, prawdopodobnie cię okłamuje.

ZBYT DUŻO SZCZEGÓŁÓW

Jeśli w odpowiedzi na proste pytanie ktoś podaje zbyt wiele szczegółów lub umieszcza za dużo informacji na swoim profilu, to może oznaczać, że ma za dużo czasu. Istnieje także możliwość, że zajmuje się kreatywnym pisaniem. Jeśli pisze w formie strumienia świadomości, możesz mimowolnie zostać odbiorcą kłamstw.

LAKONICZNE ODPOWIEDZI

Gdy ktoś udziela ci skąpych informacji na swój temat, nie mówi, kim jest i co robi, istnieje prawdopodobieństwo, że coś ukrywa. Odpowiedzi składające się z kilku słów mogą też świadczyć o tym, że twój rozmówca w tym samym czasie wykonuje inne czynności.

EGOCENTRYZM I NARCYZM

Kiedy twój rozmówca zbyt często używa słów: „ja”, „moje”, „mnie”, najważniejszy dla siebie zapewne jest on sam. Takiej znajomości nie warto kontynuować.