Spis treści:

  1. Temperatura wody - czy aby nie za wysoka?
  2. Płyn do prania lub płukania wełny - czy do każdej bielizny?
  3. Brak namaczania
  4. Niezapinanie biustonosza przed praniem
  5. Suszenie bębnowe

Temperatura wody - czy aby nie za wysoka?

Podczas prania bielizny jednym z ważniejszych czynników jest temperatura wody, która powinna być jak najniższa. Jeżeli decydujemy się na pranie w pralce, musi to być jedna z najniższych możliwych w programach maszyny. W przeciwnym wypadku drobne mikrouszkodzenia będą powoli sprawiać, ze materiał szybciej się zniszczy. Wysoka temperatura oraz działanie mechaniczne pralki sprawia, że osłabiają się włókna. Rekomendowane jest pranie ręczne, gdzie możemy dostosować odpowiednią temperaturę wody oraz zapobiec szybszemu zmechaceniu materiału.

Płyn do prania lub płukania wełny - czy do każdej bielizny?

Decydując się na pranie płynem do wełny materiałów innego pochodzenia, możemy uszkodzić je. Dosyć błędnym przekonaniem jest, że zmiękczający płyn do naturalnych materiałów może sprawić, że będzie delikatny także dla elastanu. Zwykle jego domieszka do bawełnianej bielizny sprawia, ze staje się bardziej elastyczna. Po częstym, parokrotnym użytkowaniu płynu do płukania wełny możemy się spodziewać odwrotnego skutku. Elastan będzie się rozwarstwiał i straci swoje właściwości.

Brak namaczania

Pomijając namaczanie ryzykujemy, że bielizna nigdy nie będzie prawidłowo doprana. Istnieje ryzyko, że plamy wsiąkną głębiej w materiał i nie dopierzemy w zakamarkach. Nie mając opcji namaczania w pralce, musimy zrobić to ręcznie. Niestety zajmuje to czas, jednak wyniki prania są zaskakująco lepsze. Napełnij miskę wodą i włóż biustonosze, majtki oraz inne bieliźniane dodatki do zimnej wody i pozwól przez godzinę namoknąć. W ten sposób uchronisz swoje ubrania na dłużej bez potrzeby używania dość drastycznych detergentów.

Niezapinanie biustonosza przed praniem

Zapinaj biustonosz przed każdym praniem! To obowiązkowa czynność. dodatkowo zainwestuj w drobne siateczki do prania biustonoszy, które pomogą Ci w utrzymaniu ich dobrej kondycji. Niezapinanie biustonosza przed praniem skutkuje rozciąganiem ramiączek, opaski w talii oraz deformowaniem miseczek. Wplątując się w pranie, może uszkodzić inne materiały oraz pozaciągać je. Nie zapominaj - to tylko kilka chwil. Zaraz po ściągnięciu i włożeniu do prali czy kosza na pranie zapnij haczyki.

Suszenie bębnowe

Decydując się na suszenie w pralce ryzykujesz, ze materiały bielizny mogą szybciej ulec zniszczeniu. Wysoka temperatura niszczy elastan i pogarsza kondycję biustonosza czy majtek. Wywieś lekko odwirowane pranie na wieszaki czy przyczep do suszarki. To pozwoli na delikatniejsze odparowanie wody bez ryzyka zagnieceń czy też uszkodzeń. Podobnie jak w przypadku prasowania - niestety niektóre z materiałów nie nadają się do tej czynności. Stąd lepszą formą jest tradycyjne suszenie.

Zobacz też:

Jak usunąć niechciane plamy z potu?