Wszyscy miłośnicy czarnych ubrań doskonale znają problem jakim jest blaknięcie ubrań i zmienianie koloru z soczystej, głębokiej czerni na nijaką szarość. Jak prać czarne ubrania, aby bez względu na upływający czas dalej były czarne?

Jak prać czarne ubrania?

Im rzadziej, tym lepiej!

Pierwsza, może odrobinę kontrowersyjna zasada dotycząca prania czarnych, a także innych „problematycznych” rzeczy brzmi im rzadziej, tym lepiej. Oczywiście nie oznacza to, że jedną koszulkę mamy nosić kilka razy przed praniem. Bieliznę, koszulki, koszule czy sukienki lepiej prać po każdym noszeniu. Są jednak takie elementy garderoby jak czarne spodnie, marynarka czy sweter, które możemy prać sporadycznie. Co zrobić, aby nawet te rzeczy, które pierzemy często, wyglądały dobrze?

Odwracaj je na lewą stronę!

Przed wrzuceniem czarnych ubrań do pralki zadbać o to, aby były odwrócone na lewą stronę.

Wybierz płyn zamiast proszka

Do prania czarnych ubrań wybierz płyn, ponieważ proszek może zostawiać nieestetyczne białe plamy i zacieki. Jeżeli dużą część garderoby zajmują czarne ubrania, wybierz płyn dedykowany czarnym tkaninom – w ten sposób unikniesz blaknięcia czarnych ubrań.

Zobacz również:

Pierz w niskiej temperaturze

Czarne ubrania najlepiej prać w niskiej temperaturze, nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Przed włożeniem ubrań do pralki, sprawdź, jakie informacje zostały umieszczone na metce.

Pralkę ustaw na najkrótszy możliwy program. Im dłuższe pranie czarnych rzeczy tym większe prawdopodobieństwo wypłukania czarnego barwnika.  

Unikaj słońca!

Latem suszysz ubrania na zewnątrz? Przy czarnych rzeczach lepiej tego unikać! Nawet pozornie słabo świecące słońce może pozbawić nasze ulubione ubrania blasku i głębi koloru.

Jak zatrzymać idealną czerń na dłużej?

Jeżeli chcesz upewnić się, że kolor czarny utrzyma się na dłużej, po pierwszych dwóch lub trzech praniach namocz ubranie w roztworze octu i wody w proporcji 1:12, a później upierz jak zwykle (w temperaturze do 40 stopni, z dodatkiem płynu do czarnych ubrań).

Czarne ubrania – jak usuwać plamy?

Na ciemnych rzeczach ciężko dostrzec ciemną plamę. Problemem mogą okazać się jasne plamy. Z czarnych ubrań najlepiej usuwać je za pomocą szmatki namoczonej w herbacie!

Jak przywrócić ubraniom czarny kolor?

Dbanie o nowe czarne ubrania nie jest trudne. Co jednak zrobić, gdy kolor ubrań wyblakł? Wbrew pozorom mamy do wyboru kilka opcji, wśród których wcale nie znajdziemy zakupu nowych ubrań!

Użyj barwnika: czarne ubrania możesz przyciemnić używając barwnika. Wystarczy podążać za instrukcją, a w kilka chwil możemy odmienić nasze ulubione ubrania.

Wypróbuj napar z liści: jeżeli wolisz naturalne sposoby, wypróbuj napar z liści orzecha włoskiego lub bluszczu pospolitego. Obie rośliny doskonale odświeżają czerń ubrań.

Renowator czerni: działa na podobnej zasadzie jak barwnik, bez problemu znajdziesz go w sklepach z chemią.