Co kryje się w naszej pościeli?

W ciągu doby człowiek pozbywa się od 0,5 do 2 gramów martwego naskórka, z czego nawet 1/3 podczas snu. W łóżku zalegają miliony martwych komórek, pot i sebum, które są idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Brzmi okropnie? Niestety to właśnie pozostawiane przez nich na pościeli alergeny są głównym sprawcą uciążliwych objawów, takich jak katar, astma, ból głowy, a także infekcje skóry. Mikroskopijne pajęczaki stają się coraz częstszą przyczyną alergii. Jak mówi Beata Przybylak, ekspert marki Wendre, ponad 60% uczuleń powodowanych jest właśnie przez roztocza. Żyją one w ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi średnio od 18°C do 21°C, a wilgotność utrzymuje się na poziomie od 70% do 80%. Najczęściej można je znaleźć w pościeli. Po dwóch  latach użytkowania poduszki w niemal 10% składa się ona z roztoczy kurzu domowego.

Jak się ich pozbyć?

1. Zlikwiduj źródłoproblemu

Walkę z roztoczami najlepiej rozpocząć od wyeliminowania ich z łóżka. Warto zrezygnować z poszewek na kołdrę i poduszki, ponieważ gromadzi się w nich kurz, a co za tym idzie – roztocza. Zamiast tego, lepiej zainwestować w kołdry i poduszki wykonane z tkanin barierowych, przez które nie przenikają roztocza i ich odchody.

2. Wyczyść materac

Raz na trzy miesiące zafunduj mu porządne czyszczenie. Jeśli nie jesteś zwolenniczką prania chemicznego, użyj naturalnego środka – sody oczyszczonej. Wystarczy posypać materac i po 15 minutach dokładnie odkurzyć sodę odkurzaczem o dużej mocy.

3. Regularnie zmieniaj pościel

Przynajmniej raz na tydzień zmień poszewki, a te zużyte wypierz i wyprasuj. Pamiętaj jednak, że wymiana samej poszewki to za mało. By spać w świeżej pościeli wolnej od bakterii powinnyśmy regularne prać również kołdry i poduszki.

Jak prać kołdry i poduszki?

Dla wyeliminowania drobnoustrojów, zaleca się ich prane średnio co 3-4 miesiące w temperaturze dostosowanej do zaleceń producenta. Z reguły temperatura 60°C wystarcz, by pozbyć się z pościeli wszelkich nieproszonych gości. Nastawiając pranie na niższe temperatury, warto dodać do niego olejek z eukaliptusa lub drzewa herbacianego, które pomogą w eliminowaniu roztoczy. Jeśli obawiamy się, że podczas prania puch wewnątrz kołdry zbije się, wrzućmy do bębna pralki kilka piłeczek tenisowych. Ugniotą one pościel zapobiegając jej zniszczeniu. Przy zakupie kołdry i poduszek zadbaj też o to, aby były one dobrej jakości - będziesz mieć pewność, że tkanina nie ulegnie zniszczeniu podczas prania.

Jak suszyć kołdry i poduszki? 

Oprócz prania, nie mniej ważne jest odpowiednie suszenie pościeli. Można to zrobić zarówno za pomocą suszarki bębnowej, jak i tradycyjnej. W przypadku suszenia mechanicznego, najlepiej nastawić pralkę na dwukrotne wirowanie. Aby nie uszkodzić struktury włókien, z których wykonane jest poszycie, zaleca się suszenie w niskich temperaturach. Jeśli chcemy zachować miękkość i puszystość pościeli, warto kilkakrotnie zatrzymać pralkę i „roztrzepać” kołdrę. Suszenie kołdry w tradycyjny sposób, powinno odbywać się przy całkowitym rozłożeniu pościeli i pozostawieniu jej do pełnego wyschnięcia w pozycji poziomej. W okresie grzewczym najlepiej rozwiesić ją w przewiewnym miejscu obok kaloryfera. 

--

Źródło: materiały prasowe marki Wendre

--

Zobacz też: 8 rozwiązań, dzięki którym sypialnia będzie zdrowsza >>>