Na rajstopy musimy uważać podczas noszenia, a także w trakcie prania. Odpowiednie dbanie o rajstopy sprawi, że będą służyć nam przez długi czas, wyglądając jak nowe. Sprawdźcie, jak dbać o rajstopy!

Jak prać rajstopy?

Istnieje kilka teorii w jaki sposób powinno się prać rajstopy. Niektórzy twierdzą, że trzeba wszystkie modele prać ręcznie, inni wolą korzystać z pralki. Niektórzy decydują się na usuwanie zarazków z rajstop za pomocą zamrażalnika, co dodatkowo może zapobiec powstawaniu oczek. Jedno jest pewne - odświeżanie rajstop jest niezwykle ważne! Jak to zrobić poprawnie?

Jak prać rajstopy – modele cienkie i z ozdobami

Jak prać modele cienkie, czyli o grubości od 6 do 20 DEN oraz z ozdobami, np. biżuteryjnymi dodatkami? Ręcznie! Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak pamiętać musimy o kilku zasadach.

  1. Zdejmij biżuterię, która mogłaby zaciągnąć rajstopy – pierścionki, bransoletki, zegarek.
  2. Podczas prania rajstopy pocieraj o siebie  bardzo delikatnie.
  3. Do prania wybierz delikatny detergent w płynie. Proszek może zostawiać białe ślady.

Jak prać rajstopy – modele grube

Jeżeli chcesz swoje rajstopy prać w pralce, możesz to zrobić w przypadku grubszych modeli (powyżej 40 DEN). Pamiętaj, aby użyć do tego ochronnego woreczka bez zamka, który mógłby zaciągnąć je w trakcie prania. Pranie mechaniczne będzie dla rajstop najbezpieczniejsze jeżeli użyjemy niskiej temperatury oraz użyjemy delikatnego środka piorącego w płynie. Pamiętaj, aby wybrać program do prania delikatnych tkanin.

Jak prać rajstopy – suszenie

Suszenie, podobnie jak pranie, jest niezwykle istotnym elementem pielęgnacji rajstop, który ma duży wpływ na ich wygląd i wytrzymałość. Rajstop nie można suszyć w suszarce bębnowej, ponieważ może to uszkodzić splot włókien. Cienkie rajstopy odsącz za pomocą ręcznika i rozłóż je na płasko w suchym miejscu do wyschnięcia. Grube modele możesz powiesić na suszarce, aby obciekły i całkowicie wyschły. Pamiętaj, aby nie wieszać rajstop na grzejniku i kaloryferze, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić materiał. Jeżeli pranie suszysz na słońcu, uważaj, aby ciemne rajstopy nie wyblakły.  

Sprawdź też: