Poniżej podpowiadamy jak prawidłowo pielęgnować storczyki.

Jak kupować storczyki?

Zacznijmy od zakupu storczyka w sklepie. Ważne, by zwrócić uwagę na stan liści i korzeni. Liście muszą być zdrowe, bez plam i złamań, a korzenie jędrne i nie podgnite. Jeśli storczyk ma już pąki, to nie mogę być one przywiędłe. Warto wybierać kwiaty z większą ilością nierozwiniętych pąków.

Jak pielęgnować storczyki?

W domu storczyk lubi miejsca jasne ale ze światłem rozproszonym, dlatego najlepiej postawić go na wschodnim oknie. Należy chronić roślinę przed mocnym światłem słonecznym, zwłaszcza latem.
Najlepsza temperatura dla storczyka to latem ok. 24 (C, a zimą ok. 18 C). Warto jednak wiedzieć, ze na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim możemy im to zapewnić, wynosząc je na lekko ocieniony balkon, czy taras. Zimą warto na noc zakręcać kaloryfer pod parapetem, na którym stoi storczyk.

Storczyki muszą przebywać w pomieszczeniu z dużą wilgotnością powietrza. Ta wilgoć jest im niezbędna do prawidłowego wzrostu. Nie może być ona mniejsza niż 60%, ale najlepiej czują się w przedziale 70-80 %.
Dlatego warto wstawić storczyka do dużego szklanego naczynia, gdzie takie nawilgocenie atmosfery wokół roślin będzie możliwe. Można też przy roślinie ustawić nawilżacz powietrza.

Zobacz:

Jak podlewać storczyki?

Storczyki podlewamy rzadko, ale intensywnie. Lepiej lekko przesuszyć roślinę niż przelać. Najlepiej co 7-10 dni doniczkę z kwiatami wstawiamy do wanny i obficie podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Kiedy nadmiar wody wypłynie z doniczek, umieszczamy je ponownie w osłonkach, lub na podstawkach. Ważne, by korzenie nie były zbyt długo namoczone.

Storczyki nawozimy preparatami  przeznaczonymi specjalnie dla tej grupy roślin, stosując się do zaleceń na etykiecie, gdyż w środowisku naturalnym rośliny żyją w ubogim podłożu i trzeba uważać, by nie przesadzić z ilością nawozu w domu.
Podłoże powinno być lekkie, przewiewne i bardzo przepuszczalne. Można takie gotowe kupić w sklepie, albo sporządzić samemu z pokruszonej kory sosnowej, kawałków styropianu, mchu torfowca i kawałów węgla drzewnego.

Storczyki potrzebują przejść krótszy lub dłuższy okres spoczynku.
W tym czasie nie podlewamy ich i ustawiamy w chłodniejszym miejscu. Najczęściej przypada on zaraz po kwitnieniu roślin - roślina nie rośnie i nie wydaje kwiatów. Pożółkły pęd kwiatowy wycinamy. Jeśli nadal jest zielony, skracamy nad 2-3 oczkiem od dołu.

Zobacz również:

Kiedy przesadzać storczyki?

Storczyki przesadzamy rzadko, najczęściej wtedy gdy podłoże w donicy ulegnie rozkładowi, a korzenie się w niej nie mieszczą. Jeśli do podlewania używamy wody destylowanej bądź deszczówki o niskiej zawartości minerałów, zaleca się przesadzanie storczyka co 2-3 lata. Natomiast gdy podlewamy wodą z kranu, trzeba wymienić podłoże raz w roku, bo na jego powierzchni osadzają się sole mineralne, które uszkadzają korzenie. Trzeba pamiętać, że nie przesadza się kwitnących storczyków.

--

Zobacz też: Storczyki ogrodowe - najpiękniejsze gatunki >>>