Spis treści:

  1. Szczotkuj regularnie - rzadsze kąpanie
  2. Kąp w tych przypadkach
  3. Odpowiedni szampon

Szczotkuj regularnie - rzadsze kąpanie

Najlepszym sposobem na utrzymanie kota w czystości jest jego regularne szczotkowanie, zwłaszcza przy długiej i gęstej sierści, zwłaszcza u Ragdolli. Zdrowy, dorosły kot nie wymaga kąpieli, chyba że dostał się do czegoś, co pokryło jego futro i którego nie można oczyścić za pomocą szczotkowania lub osobistej kąpieli kota za pomocą szorstkiego języka. Koty naturalnie pielęgnują swoją sierść, jednak ich właściciele powinni im pomagać w utrzymaniu ich czystości poprzez częste czesanie w formie masażu lub wyczesywania resztek dostających się do futra.

Kąp tylko w tych przypadkach

Zapoznaj się z sytuacjami, kiedy niezbędna jest kąpiel, aby móc chronić zdrowie swojego ukochanego pupila:

  1. Choroby powierzchniowe skóry - jeżeli kot zmaga się z chorobami dermatologicznymi skóry jest to niezbędna czynność. Stosuj się do wytycznych lekarza weterynarii, który w zależności od schorzenia dobierze sposób, częstotliwość oraz niezbędne preparaty. Grzybice mogą pojawiać się zarówno u kotów domowych, jak i tych wychodzących na zewnątrz - jest to związane z zaburzeniem odporności u zwierzęcia.
  2. Zabrudzenia - zwłaszcza u kotów z długą sierścią może być to częsty problem. Nie będą w stanie dokładnie wymyć ich za pomocą naturalnej toalety. Żywica, farba, pasta do zębów czy inne środki powinny być natychmiastowo zmyte, aby nie doszło do zaschnięcia i przycięcia sierści pupila.
  3. Pasożyty - jest to punkt, w którym obowiązkowo należy wykąpać kota w szamponie przeciwpchelnym czy zabezpieczającym przed ponownym pojawieniem się wszołów. W przypadku kociąt możemy wyczesać drobne pasożyty i dodatkowo zwrócić się do weterynarza, który dobierze odpowiedni środek zapobiegawczy.
  4. Alergia u dzieci i dorosłych - ze względu na bezpieczeństwo domowników istotne jest, aby pozbyć się z sierści kota zalegającego brudu oraz kurzu. Zwłaszcza, gdy jesteśmy uczuleni na roztocza. Dodatkowo, jeżeli alergia jest na tle białka zawartego w łoju kota, kąpiele mogą osłabić alergię i pomóc w codziennym obcowaniu z kotem.
  5. Zmierzwiona i skołtuniona sierść - za pomocą filcaka usuwamy kołtuny i delikatnie wycinamy je, gdy nie możemy ich rozczesać tak, aby nie ciągnąć skóry kota. Rozczesując je, a następnie myjąc zapobiegamy kołtunieniu się zalegających martwych włosów pomiędzy tymi zdrowymi. Odżywka i szampon stosowane jednocześnie pomogą przy sierści skłonnej do filcowania się.
  6. Koty dla alergików bez sierści - być może to paradoks, ale koty ras bezwłosych potrzebują znacznie częstszego mycia niż te o gęstej sierści. Powszechnie znane sfinksy należy kąpać raz na tydzień ze względu na ich wrażliwą skórę. Ich gruczoły łojowe na skórze produkują znaczne ilości sebum - z tego względu należy je myć, by nie dopuścić do zakażeń bakteryjnych. Nieestetyczny wygląd zrogowaciałej skóry to drugi czynnik.

Odpowiedni szampon

Szampon powinien być bezwzględnie wybrany pod kątem ukochanego pupila. Odzywka i szampon dla kota możesz wybrać tak, aby dopasować go do wrażliwej skóry lub do długiej i gęstej sierści. Znajdziesz także te przeciwpchelne oraz dostosowane do kociąt w pierwszej fazie rozwoju. W tym ostatnim przypadku ważne jest, aby użyć jak najdelikatniejszego i tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Najlepsze będą te na bazie mleczka kokosowego, wyciągu z owsa oraz z witaminą E.