1. Usuń zbędne liście

Ułożenie bukietu zaczynamy od usunięcia liści na dole łodygi. Nie pozbywaj się jednak wszystkich - warto zostawić kilka liści na górze, żeby cała kompozycja wypadła naturalnie. Dotyczy to zarówno róż, jak i tulipanów.

2. Podetnij końcówki

Sposób może banalny - ale mało kto wie jak zrobić to poprawnie! Końcówki kwiatów najlepiej podcinać pod kątem, używając do tego noża albo sekatora. Warto jednak zwrócić uwagę, by był możliwie ostry.

3. Zanurz łodygi we wrzątku

Rośliny o zdrewniałych łodygach (na przykład róże lub bez) będą dłużej świeże jeśli oprócz podcięcia końcówek zanurzysz je na chwilę w gorącej wodzie. Wrzątek poprawia system irygacyjny rośliny, dzięki czemu pobiera ona więcej wody. Zanurzenie łodygi we wrzątku pomoże też odświeżyć róże, które stoją już jakiś czas w wazonie. Przed zanurzeniem trzeba przyciąć końcówki i dodać do wody odrobinę cukru.

4. Nakłuj łodygę

Ta metoda sprawdzi się w przypadku tulipanów lub gerber. Delikatnie nakłuwając łodygę usuwasz korek powietrzny, który powstaje na końcu łodygi i blokuje dopływ wody.

5. Tulipany lubią cukier

Odrobina cukru dodana do wody przedłuży nie tylko żywot tulipanów, ale również groszków, narcyzów i irysów. Z kolei różom dobrze służy ćwiartka aspiryny, a kameliom i gardeniom - sól. 

Zobacz też:

Tulipany w wazonie - co zrobić, by stały jak najdłużej? ->>

Zobacz również:

6. Sposób na zapałkę

Ten trik utrzyma gerbery w dobrym stanie na dłużej. Wystarczy wsunąć zapałkę w końcówkę łodygi, siarką do góry.

7. Nie za dużo wody

Tulipany wolą, gdy jest jej mniej. Zbyt dużo wody w wazonie spowoduje, że kwiaty szybciej zaczną gnić.

8. Nie mieszaj tulipanów z innymi kwiatami

Tulipany zdecydowanie nie lubią towarzystwa. Najlepiej czują się we własnym sosie, więc nie warto mieszać ich z innymi gatunkami. Może to spowodować, że szybciej stracą świeżość.

Zobacz też:

Znaczenie kwiatów i ich kolorów ->>

9. Szybkie odświeżenie

Jeśli tulipany straciły jędrność, wystarczy zawinąć je w czysty papier, włożyć do wody i odstawić w chłodne miejsce. Szybko odzyskają świeżość. Gdy zwieszają głowy, należy umieścić je na jakiś czas pod zapaloną lampą - znów się podniosą. Różom pomaga zanurzenie na kilka chwil w bardzo zimnej wodzie.

10. Kupuj kwiaty w pąkach

Last but not least - warto pamiętać o tej prostej zasadzie! Choć na pierwszy rzut oka rozwinięte kwiaty wydają się bardziej atrakcyjne - te w pąkach będą zdecydowanie dłużej stały w wazonie.

Sprawdź teraz: