Bukiet świeżych kwiatów to najprostszy i najpiękniejszy sposób na wiosenną dekorację wnętrza. Aby cieszyć się z niego jak najdłużej - zastosuj sprawdzone sposoby florystów.

1. Usuń zbędne liście

Ułożenie bukietu zaczynamy od usunięcia liści na dole łodygi. Nie pozbywaj się jednak wszystkich - warto zostawić kilka liści na górze, żeby cała kompozycja wypadła naturalnie. Dotyczy to zarówno róż, jak i tulipanów.

Zobacz jak robi to ekspertka:

 

2. Podetnij końcówki

Sposób może banalny - ale mało kto wie jak zrobić to poprawnie! Końcówki kwiatów najlepiej podcinać pod kątem, używając do tego noża albo sekatora. Warto jednak zwrócić uwagę, by był możliwie ostry.

florystka podcina łodygi kwiatów

3. Zanurz łodygi we wrzątku

Rośliny o zdrewniałych łodygach (na przykład róże lub bez) będą dłużej świeże jeśli oprócz podcięcia końcówek zanurzysz je na chwilę w gorącej wodzie. Wrzątek poprawia system irygacyjny rośliny, dzięki czemu pobiera ona więcej wody. Zanurzenie łodygi we wrzątku pomoże też odświeżyć róże, które stoją już jakiś czas w wazonie. Przed zanurzeniem trzeba przyciąć końcówki i dodać do wody odrobinę cukru.

białe róże w szklanym wazonie

4. Nakłuj łodygę

Ta metoda sprawdzi się w przypadku tulipanów lub gerberów. Delikatnie nakłuwając łodygę usuwasz korek powietrzny, który powstaje na końcu łodygi i blokuje dopływ wody.

florystka tworzy bukiet

5. Tulipany lubią cukier

Odrobina cukru dodana do wody przedłuży nie tylko żywot tulipanów, ale również groszków, narcyzów i irysów. Z kolei różom dobrze służy ćwiartka aspiryny, a kameliom i gardeniom - sól. 

czerwone tulipany w wazonie

6. Sposób na zapałkę

Ten trik utrzyma gerbery w dobrym stanie na dłużej. Wystarczy wsunąć zapałkę w końcówkę łodygi, siarką do góry.

7. Nie za dużo wody

Tulipany wolą, gdy jest jej mniej. Zbyt dużo wody w wazonie spowoduje, że kwiaty szybciej zaczną gnić.

bukiet tulipanów w wazonie

8. Nie mieszaj tulipanów z innymi kwiatami

Tulipany zdecydowanie nie lubią towarzystwa. Najlepiej czują się we własnym sosie, więc nie warto mieszać ich z innymi gatunkami. Może to spowodować, że szybciej stracą świeżość.

9. Szybkie odświeżenie

Jeśli tulipany straciły jędrność, wystarczy zawinąć je w czysty papier, włożyć do wody i odstawić w chłodne miejsce. Szybko odzyskają świeżość. Gdy zwieszają głowy, należy umieścić je na jakiś czas pod zapaloną lampą - znów się podniosą. Różom pomaga zanurzenie na kilka chwil w bardzo zimnej wodzie.

bukiet tulipanów zawinięty w papier

10. Kupuj kwiaty w pąkach

Last but not least - warto pamiętać o tej prostej zasadzie! Choć na pierwszy rzut oka rozwinięte kwiaty wydają się bardziej atrakcyjne - te w pąkach będą zdecydowanie dłużej stały w wazonie.