Lodówka

Problem: nieszczelne uszczelki, nadmierne mrożenie, kłopoty z izolacją.

Szybka pomoc: Co dwa tygodnie wycieramy półki, raz na pół roku odłączamy ją od prądu, rozmrażamy i sprzątamy. Warto dbać o uszczelki. Gdy tracą sprężystość, są odkształcone lub pokryte pleśnią, nie zapewniają dobrej izolacji. Lodówka czerpie przez to więcej prądu, bo ciepłe powietrze dostaje się do środka przez mikroszczeliny. Uszczelki można wymienić lub naprawić domowym sposobem, smarując je wazeliną lub polewając od góry odrobiną wrzątku.

Kuchenka mikrofalowa

Problem: tłuszcz i zaschnięte resztki jedzenia.

Szybka pomoc: Aby była higieniczna, warto myć ją raz w tygodniu. Talerz obrotowy wyjmujemy i czyścimy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Tłuszcz i resztki jedzenia łatwiej zejdą ze ścianek i drzwiczek, gdy brud rozmiękczymy parą. Wystarczy wstawić do mikrofalówki miskę z wodą z dodatkiem soku z cytryny i włączyć urządzenie na 5 minut na najwyższą moc (700–800 W).

Pralka

Problem: nieprzyjemny zapach z bębna, brudne ślady na ubraniach.

Szybka pomoc: Raz na dwa miesiące odkamieniamy pralkę. Do pojemnika wlewamy litr octu i włączamy pusty sprzęt na wysoką temperaturę. W ten sposób czyszczą się rury, filtry, a z bębna znikają bakterie. Pralki nie przepełniamy, bo przez to łożyska zużywają się szybciej, a bęben się zawiesza. Po praniu drzwiczki zostawiamy uchylone. Wnętrze musi dobrze wyschnąć. Pojemniki na proszek myjemy wodą z octem. Czyścimy również uszczelki przy bębnie.

Czajnik elektryczny

Problem: przepalona grzałka, uporczywy kamień na dnie urządzenia.

Szybka pomoc: Nie wolno ustawiać czajnika blisko zlewu. Zalanie podstawki grozi zwarciem i uszkodzeniem sprzętu. Raz na miesiąc warto odkamienić czajnik specjalnym preparatem w saszetce lub płynie. Aby pozbyć się kamienia domowym sposobem, możemy użyć kwasku cytrynowego lub dwukrotnie zagotować w czajniku litr octu. Potem urządzenie wystarczy opłukać i zagotować w nim czystą wodę.

Zmywarka

Problem: zapchany filtr, smugi na szkle.

Szybka pomoc: Gdy w domu mamy twardą wodę, powinniśmy używać soli, która ją zmiękcza. By pozbyć się tłuszczu i brudu z miejsc, których nie widać gołym okiem, np. z rur i ramion spryskiwaczy, warto co dwa miesiące użyć środka do czyszczenia zmywarek. Nie zapominajmy też o odkamienianiu. Regularnie czyścimy filtr, ponieważ to w nim zbierają się resztki jedzenia. Brud usuwamy też z uszczelek.

Żelazko

Problem: kamień w zbiorniczku na wodę, przypalona stopa żelazka.

Szybka pomoc: Gdy w zbiorniczku na wodę pojawia się osad i kamień, możemy usunąć go domowym sposobem. Pół szklanki wody i pół szklanki octu wlewamy do zbiorniczka. Włączamy żelazko i prasujemy np. stary bawełniany T-shirt, używając spryskiwacza i funkcji pary. W ten sposób oczyszczają się też dysze. Przypalone plamy na spodzie żelazka czyścimy pastą z soli i octu. Używamy do tego miękkiej ściereczki, by nie uszkodzić delikatnej powłoki żelazka.