Lekarze i psychologowie wydali jednoznaczną opinię na temat obgryzania paznokci - jeżeli zdarzyło Ci się obgryzać paznokcie w ciągu ostatniego 1,5 roku, prawdopodobnie masz zadatki na nałogowego obgryzacza paznokci. 

Obgryzanie paznokci - skutki 

Obgryzanie paznokci nie jest bardzo szkodliwym nawykiem dla naszego zdrowia. Może mieć jednak złożone podłoże i być związane z odczuwanym stresem, lękiem lub problemami z organizacją czasu. Obgryzanie paznokci skutkuje także bardzo nieestetycznym wyglądem, bolesnymi skórkami i czasami poranionymi palcami. Dentyści zwracają także uwagę na szkodliwość obgryzania paznokci dla naszych zębów. 

Ile rosną paznokcie po obgryzaniu?

Zapuszczanie paznokci po obgryzaniu nie jest najłatwiejsze. Płytka paznokcia jest często bardzo osłabiona i dotykają ją problemy ze zmianami kolorów. Zdarza się, że taki paznokieć jest zdeformowany, przez co nadawanie optymalnego kształtu trwa trochę dłużej. Ważne, by przede wszystkim sięgnąć po wzmacniające i regenerujące odżywki do paznokci. Po takie medykamenty można udać się nawet do apteki. Nie starajmy się wtedy zapuszczać paznokci, nie pomoże to w ich odbudowie. 
W walce o zregenerowanie paznokci można sięgnąć po technikę olejowania płytki. Wykorzystajmy do tego naturalne oleje i kąpiele dłoni. Zadbamy dzięki temu także o skórki. Do zmiękczania oraz nawilżania paznokci i skórek możemy użyć bawełnianych rękawiczek. Dzięki ciepłu i odpowiednim kremom pomożemy zregenerować nasze dłonie. 

Obgryzanie paznokci - dlaczego obgryzamy paznokcie?

Obgryzanie paznokci jest połączone z wieloma czynnikami psychologicznymi. Najczęściej pojawia się we wczesnych latach dziecięcych. Nawyk ten wynika często z zlęknienia lub nadmiernego zdenerwowania. Często po swoje paznokcie sięgamy, gdy jesteśmy znudzeni i nie potrafimy znaleźć sobie innego zajęcia. Ich obgryzanie daje często poczucie relaksu i ulgi. 

Badacze zauważają, że obgryzanie paznokci łączy się z tradycyjnymi nawykami, które nie wynikają z emocji, a jedynie z przyzwyczajeń. Jeżeli mamy tendencję do innych uzależnień - obgryzanie paznokci przyjdzie nam łatwiej. 

Sprawdź też: 

Jak przestać obgryzać paznokcie - co zrobić, żeby nie obgryzać paznokci? 

Wiele z metod na zwalczenie uciążliwego nawyku jest proste do wdrożenia i nie wymagają większych nakładów finansowych. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich!

Zobacz również:

Zainwestuj w paznokcie od kosmetyczki!
Żel, hybryda - opcji jest wiele. Ważne, by naszą naturalną płytkę paznokcia pokryła dodatkowa warstwa utwardzająca powierzchnię. Takie paznokcie będą wyglądały o wiele schludniej, a nasze zęby nie będą chętne ogryzać twardą warstwę sztucznego lakieru.
W drogeriach znajdziemy także bezbarwne lakiery, które mają bardzo nieprzyjemny smak. Dzięki temu nasz mózg skojarzy obgryzanie paznokci z goryczkowym smakiem. 

Skracaj paznokcie do minimum.
Jeżeli nie chcesz obciążać paznokci dodatkową warstwą lakieru, możesz przetestować solidne obcinanie paznokci. Sekretem jest, by skrócić paznokcie na tyle, by nie było czego obgryzać. 

Postaw na trenowanie uważności!
Obgryzanie paznokci to często nawyk, który wykonujemy bardzo mimowolnie, nie skupiając się na tym. Dobrą metodą jest poświęcanie uwagi i zauważanie, kiedy zaczynamy skubać paznokcie. Skuteczne jest także zwracanie uwagi przez drugą osobę - poproś partnera, by dawał Ci znać, gdy sięgasz po paznokcie. Dzięki analizie swoich zachowań możesz dowiedzieć się, jakie sytuacje lub myśli wywołują u Ciebie obgryzanie paznokci. 

Staraj się zająć ręce. 
Jest dużo gadżetów, które skutecznie zajmują czas dłoniom. Piłki antystresowe, fidget spinnery, żetony - nada się wszystko, co można przekładać między palcami. Dobrym zajęciem na wolny czas są puzzle, które skutecznie dadzą zajęcie rękom. 

Pilnik do paznokci - przedmiot pierwszej potrzeby!
Ta metoda to najczęściej polecana technika na walkę z obgryzaniem paznokci. Każde zadarcie, zahaczenie i szorstki kawałek paznokcia aktywuje potrzebę odgryzienia elementu zębami. W tym momencie na ratunek przyjdzie nam pilniczek, którym wyrównamy powierzchnię.