Jako rodzice mamy tendencję do nieświadomego przekazywania swoich doświadczeń na Nasze dzieci. Aby to wyeliminować, warto abyśmy przeanalizowali swoje doświadczenia szkolne. Co w moich doświadczeniach było pozytywne, co mnie cieszyło, co mi pomogło. Ale także co w moich szkolnych doświadczeniach było trudne i co wzbudzało lęk. Co takiego robili moi rodzice, co mi nie pomagało, a co pomagało i co w związku z tym ja mogę zrobić inaczej lub tak samo.

Ważne abyśmy nie przenosili na Nasze dzieci swoich emocji związanych z Naszym doświadczeniem. Snucie wizji, jak będzie w szkole niesamowicie, powoduje, że mamy duże oczekiwania. Gdy się niepokoimy, czy dziecko sobie poradzi, odbieramy mu sprawczość. To wszystko może rodzić presję, przez którą dziecku może być trudniej.

Uświadomione własne doświadczenia pozwolą nam się skupić na indywidualnych emocjach i potrzebach  dziecka. Warto być uważnym na to co mówi, jak chce się do szkoły przygotować i co chce wiedzieć o tym nowym etapie w swoim życiu. 

Zaufanie to podstawa

Puszczamy do szkoły Nasze kochane maleństwo. Do nowego środowiska, nowych osób, gwaru i nowych zasad. Myślimy: „Jak Ono sobie poradzi?”. Spokojnie, na pewno sobie poradzi z nową sytuacją, nawet lepiej, niż nam się wydaje.

Pozwól na samodzielne decyzje

Kompletując wyprawkę, wybierzmy się z dzieckiem do sklepu. Pozwólmy mu na wybór plecaka, kapci do szkoły, piórnika i innych przyborów szkolnych. Ważne, abyśmy wsparli jego samodzielność.

Opowiedz o szkole

Coś co jest nowe i nieznane budzi lęk, dlatego warto opowiedzieć dziecku o szkole. Ważne jest aby przedstawiony obraz nie był przekoloryzowany. Opowiedzmy o tym co spotka je nowe np.: koledzy, nauka, wycieczki. Ważne aby było to spójne z tym, co dana szkoła oferuje. Jeśli jest możliwość obejrzenia wnętrza przed początkiem roku, może warto z tego skorzystać.

Traktujmy szkołę jako naturalną kolej rzeczy i pamiętajmy, że pójście do szkoły nie oznacza zakończenia etapu dzieciństwa i beztroskiej zabawy.

Zobacz również:

autor: Marta Plucinska, psycholog i psychoterapeuty z Ośrodka CENTRUM