Parzenie kawy we french pressie nie powinno dla nikogo stanowić wyzwania. Poznaj nasze wskazówki dotyczące tego typu kawy. 

Zaparzacz do kawy french press - jak jest zbudowany? 

French press ma prostą budowę i zasady działania. Każda „francuska praska” zbudowana jest tak samo. Bazę stanowi szklany (czasami metalowy) pojemnik o kształcie cylindra. W jego wnętrzu porusza się tłok. Końcówkę tłoczka stanowi sitko, które idealnie wypełnia przestrzeń w cylindrze. Całość zwieńczona jest pokrywką. 

Urządzenie kryjące się pod obcojęzyczną nazwą nie dla każdego może być dobrze znane. Swoje korzenie sięgające do XX. wieku zawdzięcza oczywiście Francuzom, natomiast popularność Anglikom. French pressy szybko zyskały na popularność dzięki mianu eleganckich i romantycznych metod zaparzania kawy. W filmach często towarzyszy podczas scen między dwójką zakochanych! Do tego niekwestionowanym atutem jest ogromna łatwość przygotowania kawy we french pressie. 

French press - jak parzyć? Jak zrobić kawę we french press?

Kawa we french pressie powstaje według prostej zasady: zmielona kawa filtrowana jest przy wykorzystaniu metalowego sitka. Nie zatrzymuje ono olejów, jedynie fusy. Dzięki temu kawa ma głębszy smak i nie jest doskonale klarowna. 

Na filiżankę kawy - 200 ml, potrzebujesz jedynie 4 łyżeczki kawy mielonej. Możesz użyć do tego wagi, jednak klasyczna łyżeczka też świetnie sobie poradzi. Kawę warto zmielić samodzielnie, najlepiej do wielkości ziaren podobnych do cukru. Jeżeli ziarna będą zbyt grubo zmielone, kawa stanie się wodnista. Za małe drobinki spowodują natomiast przedostanie się ziarenek do płynu. 

Sposób przygotowania kawy we french pressie: 

  1. French press oprócz gorącą wodą - nie chcemy by zimne ścianki urządzenia wychładzały kawę.
  2. Do french pressa wsyp zmieloną kawę. Zalej ją prawie wrzącą wodą (w temperaturze 95 stopni). Wrzątek sprawi, że kawa stanie się gorzka. Zamieszaj całość. 
  3. Odczekaj 3 minuty. Ponownie zamieszaj kawę. 
  4. Gdy drobinki spadną na dno rozpocznij wciskanie tłoka. 
  5. Tak przygotowaną kawę wlej do filiżanki. 

French press - jaki wybrać?

French pressy są bardzo proste w swojej budowie. Z tego względu najważniejsze jest, by zakupić taki egzemplarz, który wykonany jest z dobrej jakości materiałów

Zobacz również:

Omijajmy te francuskie praski, które można kupić za kilkanaście złotych w większości sklepów wielkopowierzchniowych. Są one najczęściej nieszczelne i nie przylegają za dokładnie do wnętrza tłoka. Zdarza się wtedy, że ziarenka kawy przedostają się szparami do spijanego, gotowego naparu. Sitko musi być także bardzo dokładne i drobne. 

Oprócz jakości wykonania warto przyjrzeć się także materiałom, z których powstają french pressy. Bardzo ważne, by plastik był dobrej jakości. Tanie, plastikowe elementy mogą dodawać kawie niechciany, sztuczny posmak. Często nie pomogą w tym nawet detergenty i dokładne mycie praski. Na tego typu tańszych egzemplarzach m szybciej pojawia się osad, który nie najłatwiej się domywa i źle wpływa na smak kawy. 

Przeczytaj też:

French press - ile kawy? Jaka kawa do french press?

Przygotowywanie kawy rządzi się prostymi prawami - używaj tyle kawy, by przygotowany napój po prostu był dla Ciebie smaczny. Regułę stanowi 12 gramów na 200 mililitrów wody - konieczne będzie przeprowadzenie testów, czy taka proporcja będzie dla Ciebie odpowiednia! :) 
Podobna reguła panuje podczas wyboru rodzaju kawy. Każdy kawosz ma swój ulubiony typ lub markę. Niektórzy miłują się w mieleniu ziaren, inni wręcz przeciwnie stawiają na gotowe, zmielone kawy. To Ty decydujesz, co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

French press czy kawiarka?

French press to idealna odpowiedź dla poszukiwaczy prostych metod na pyszną kawę. Popularność zawdzięcza ogromnej prostocie w korzystaniu oraz pysznej, charakterystycznej kawie. Jeżeli masz ochotę na mocniejszą, aromatyczną kawę niepozbawioną odrobiny cierpkości - french press będzie strzałem w 10!