Coraz niższa temperatura to znak, którego nie możemy ignorować! Zanim pojawią się opady śniegu i termometr pokaże temperaturę poniżej zera, warto zadbać o to, aby nasz samochód był na to przygotowany. Oto pełna lista rzeczy, które musimy sprawdzić przed nadejściem zimy!

Przygotuj samochód na zimę: opony

Wymiana opon to pierwsza czynność, która przychodzi nam do głowy gdy myślimy o zmianie sezonu z letniego na zimowy. Przy wymianie opon warto sprawdzić stan opony koła zapasowego, aby mieć pewność, że będziemy przygotowani na różne sytuacje.

Przygotuj samochód na zimę: akumulator

Akumulator to główny winowajca zimowych problemów z samochodem. Słaba kondycja może uniemożliwić poranny rozruch silnika na mrozie, przez co może okazać się, że samochód danego dnia nigdzie nie pojedzie. Najbardziej problematyczne jest to przy silnikach diesla, ponieważ wymagają one wyższej mocy rozruchowej i dłużej nagrzewają się do tzw. temperatury roboczej.

Warto sprawdzić stan naszego akumulatora, możemy zrobić to w każdym warsztacie samochodowym. Jeżeli okaże się, że akumulator jest zużyty to najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana na nowy.

Przygotuj samochód na zimę: filtry

Zobacz również:

Kontrola filtrów przed nadejściem zimy to konieczność. Powinniśmy sprawdzić filtr paliwa, a także filtr powietrza. Nie powinniśmy także zapomnieć o kontroli filtra kabinowego w którym jesienią mogą gromadzić się liście i inne zanieczyszczenia. Odpowiada on za oczyszczanie powietrza dostającego się do wnętrza auta, a to ma wpływ na nasze samopoczucie i ewentualne występowanie alergii, duszności i senności.  

Przygotuj samochód na zimę: wycieraczki

Wycieraczki, chociaż nie kosztują wiele, mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich kondycję przez cały rok. Pamiętajmy, że zimą muszą poradzić sobie z deszczem, śniegiem i zanieczyszczeniami, które są rozrzucane na drodze.

Przy wymianie wycieraczek warto od razu zabrać się za wymianę płynu do spryskiwaczy na zimowy. Znajdźmy taki, który nie zamarza nawet w temperaturze -20ᵒC.

>>> Zobacz jak zrobić domowy płyn do odmrażania szyb! <<<

Przygotuj samochód na zimę: płyny eksploatacyjne

Przed sezonem zimowym warto sprawdzić wszystkie płyny eksploatacyjne do których zaliczamy płyn chłodniczy, płyn hamulcowy i olej silnikowy. Płyn chłodniczy warto wymienić przed sezonem zimowym, ponieważ świeży płyn jest w stanie wytrzymać nawet najniższe temperatury. Im bardziej zużyty płyn chłodniczy tym gorsze są jego właściwości.

Płyn hamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że wszelkie nieszczelności mogą skutkować przedostawaniem się do układu hamulcowego wody. Woda obniży temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, a to wpłynie na skuteczność hamowania. Warto więc przed sezonem zimowym sprawdzić jego poziom, a także upewnić się, że nie występują niechciane uszczelki.

Przy wymianie oleju silnikowego przed zimą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na parametr zimowy, który oznaczony jest za pomocą liczby przed literką „W”. Powinien być on jak najniższy, dzięki czemu zapewni łatwiejszy rozruch zimą i szybciej dotrze do wszystkich elementów silnika.

Przygotuj samochód na zimę: hamulce

Śnieg, chlapa i oblodzone drogi wymagają od naszego układu hamulcowego pełnej gotowości. Przed nadejściem zimy powinniśmy sprawdzić tarcze, klocki hamulcowe, a także stan przewodów hamulcowych i wcześniej wspomniany płyn. Jeżeli nasz samochód nie jest najnowszy, warto sprawdzić kondycję hamulca ręcznego, który może zacinać się zimą, jeżeli jego przewody są stare. Warto wymienić wtedy linkę hamulca ręcznego na nową.

Przygotuj samochód na zimę: świece zapłonowe i żarowe

Świece żarowe ułatwiają rozruch silnika, a także stabilizują wolne obroty, gdy silnik się nagrzewa. Jeżeli będziemy mieć problem z uruchomieniem diesla, może okazać się, że przyczyną są zużyte świece żarowe, które będzie trzeba wymienić. Aby uniknąć ewentualnej niespodzianki warto sprawdzić ich kondycję przed zimą.

W silniku benzynowym istotna jest kondycja świec zapłonowych, które inicjują wybuch mieszanki paliwowo-powietrznej. Jeżeli świece będą zużyte to możemy spodziewać się takich problemów jak dławienie się silnika, nierówna praca, a nawet gaśnięcie.

Przygotuj samochód na zimę: alternator

Zimą każde uruchomienie silnika to dla akumulatora spore obciążenie. Uzupełnieniem zużytej energii w trakcie jazdy zajmuje się alternator. Odpowiada on także za zasilanie oświetlenia, radia, klimatyzacji i nawigacji. Aby wszystko w samochodzie działało prawidłowo stan alternatora musi być bardzo dobrym dlatego powinniśmy sprawdzić go przed nadejściem zimy. Zużyty alternator możemy wymienić na nowy lub oddać do regeneracji.

Przygotuj samochód na zimę: uszczelki

Zamarznięte uszczelki to rzecz, która może stać się niezwykle problematyczna w chwili, gdy nie możemy dostać się do samochodu. Jeżeli do uszczelek dostanie się woda to pod wpływem niskiej temperatury drzwi przymarzają do karoserii i próba otworzenia może zakończyć się wyrwaną klamką. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie na drzwiach i bagażniku sztyftu lub sprayu do uszczelek.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Przed rozpoczęciem zimy warto uzupełnić nasz samochód o kilka przydatnych artykułów. Należą do nich:

  • skrobaczka do szyb i duża szczotka do odgarniania śniegu
  • odmrażacz w sprayu do szyb
  • rękawiczki, dzięki których nie odmrozimy sobie rąk przy skrobaniu szyb
  • odmrażacz do zamków jeżeli używamy kluczyka do otwarcia samochodu
  • osłona antyszronowa na przednią szybę
  • kable rozruchowe

Skompletowanie tych produktów to dosłownie jedna wizyta w sklepie, a może zagwarantować nam bezpieczne przetrwanie zimowych miesięcy.