PKP Intercity oraz Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy radzą, jak zaplanować rodzinne wyjazdy pociągiem.

Specjalne miejsca dedykowane rodzinom, przewijaki dla niemowląt czy przestrzeń do zabawy. Przy dzisiejszych udogodnieniach oferowanych przez PKP Intercity podróże z dziećmi sprawiają przyjemność zarówno rodzicom, jak i małym odkrywcom. Dostarczają im nowych doświadczeń, wrażeń, przeżyć, pobudzają ciekawość, otwierają na innych i na to, co nieznane. Planując rodziną wycieczkę warto jednak pamiętać o kilku zasadach. PKP Intercity, w konsultacji z Aleksandrą Piotrowską – psychologiem dziecięcym, radzi, jak przygotować się do podróży pociągiem z dzieckiem:

12 zasad podróży pociągiem z dzieckiem

1.            Zaplanujmy podróż z wyprzedzeniem i kupmy bilet z miejscówką. Jeżeli nie będzie już wolnych miejsc w pociągu, wybierzmy inny skład. Pamiętajmy, że dla rodzin przeznaczone są specjalne miejsca, aby mama, tata i dzieci mogli podróżować razem.

2.            Podróż z dzieckiem wymaga przemyślanej logistyki! Przygotujmy listę rzeczy, które koniecznie musimy zabrać, np. smoczek, butelkę z piciem czy ulubioną przytulankę. Warto również tak spakować bagaż, aby akcesoria potrzebne w pociągu były łatwo dostępne.

3.            Wszystkie potrzebne dziecku w podróży przedmioty spakujmy do oddzielnej walizeczki lub plecaczka. Można na nich umieszczać naklejki lub breloczki z odwiedzanych miast, dokumentując poczynania Małego Odkrywcy.

4.            W walizeczce dziecka mogą znaleźć się (zależnie od wieku i upodobań pociechy): książeczki, kartki do rysowania, kredki, kolorowanki, niewielkie zabawki, małe turystyczne wersje gier, np. planszowych, odtwarzacz muzyki i audiobooków. Zadbajmy, aby dziecko nie nudziło się podczas przejazdu.

5.            W podróży sprawdzają się zabawki z większymi elementami albo z magnesami – układanki czy gry z metalową podstawką pozwolą koncentrować się na zabawie, a nie na ciągłym szukaniu spadających czy zagubionych części.

6.            W trosce o współpasażerów (i siebie!) głośne zabawki zostawmy w domu. Jeżeli chcemy dziecku puścić bajkę na telefonie, tablecie czy laptopie to nie zapomnijmy słuchawek dla pociechy.

7.            Nawet w krótkiej podróży u dzieci odzywają się wilcze apetyty. Bądźmy na to przygotowani. W zestawie z kanapkami czy innymi przekąskami niezbędna jest woda i paczka wilgotnych chusteczek.

8.            Podczas przejazdu z niemowlakiem możemy skorzystać z przewijaków znajdujących  się w specjalnych toaletach. Podróżując z dzieckiem mamy możliwość nieodpłatnie zabrać na pokład wózek pod warunkiem, że jest złożony.

9.            Atrakcją dla małego dziecka będzie poznawanie pociągu. Niemowlakowi zapewne nie będzie potrzeba wiele, żeby wzbudzić jego ciekawość, natomiast kilkulatka możemy zaprosić do wagonu gastronomicznego lub innej części składu czy opowiedzieć o pracy konduktora.

10.          Nie pozwalajmy dzieciom na brudzenie czy niszczenie wyposażenia pociągu. Nawet najbardziej kochane rączki – całe w czekoladzie – nie mogą być wycierane o fotele czy zasłonki.

11.          W pociągu spędzimy kilka godzin na rozmowach i zabawach z dzieckiem. To może być bardzo przyjemny czas – możemy opowiedzieć  maluchowi o tym, jak my kiedyś podróżowaliśmy i przybliżyć mu rodzinne anegdoty, albo porozmawiać o ciekawostkach dotyczących mijanych miejscowości.

12.          Chrońmy współpasażerów od niepożądanych zapędów towarzyskich naszych dzieci. Pamiętajmy – niektórzy z pasażerów nie muszą być zainteresowani pogawędkami lub zabawą z małymi towarzyszami podróży.

Planuj i oszczędzaj

Warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem i kupić bilet z miejscówką. To zapewnia komfortowy przejazd koleją. Dodatkowo, im wcześniej dokonamy zakupu, tym tańsze będą bilety.

Miesiąc przed planowaną podróżą bilety na Pendolino (EIP – Express InterCity Premium) oraz Express InterCity (EIC) mogą kosztować nawet 70% mniej niż klika dni przed wyjazdem. Natomiast maluchy, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują pociągami PKP Intercity za darmo. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Podróżujące dzieci i młodzież szkolna na podstawie legitymacji szkolnej mogą skorzystać z 37% ulgi. Pasażerowie, którzy kupią Bilet Rodzinny mogą liczyć na 30% rabatu. Z atrakcyjnych ulg skorzystają również posiadacze Karty Dużej Rodziny. Oprócz ustawowych 37% otrzymają również 30% upustu na zakupione bilety – wystarczy, że przynajmniej dwoje z nich kupi wspólnie bilet. Dodatkowo, podróżni z Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć na 20% zniżki na menu dla dzieci oraz 10% rabatu na ofertę w wagonach gastronomicznych.