Jak pozbyć się moli w szafie?

Ciasno powieszone w szafie ubrania to idealne żerowisko dla moli. Rozluźnij więc rzeczy, unikaj też wieszania jednych na drugich. Zadbaj, aby ubrania były czyste, zwłaszcza nie miały plam z jedzenia, bo te szczególnie przyciągają owady. Do przechowywania wełnianych swetrów, a także płaszczy, futer i kurtek, których akurat nie wkładasz, wykorzystaj plastikowe pokrowce. 

Wietrz często odzież

Rób to nawet zimą – świeże zimne powietrze zabija larwy. Podobny skutek przynosi szczotkowanie garderoby i wynoszenie jej na słońce. Jeśli zauważyłaś, że z jakiegoś ubrania wylatują owady, zapakuj tę rzecz do foliowej torby i włóż do zamrażalnika. Zabije to ewentualne larwy. Rzecz, w której mole zadomowiły się na dobre, wyrzuć.  

Mole nie lubią mocnych aromatów (lawendy, sosny), ale też wielu przypraw (liści laurowych, goździków, ziela angielskiego), ziół (mięty, rozmarynu), octu. Wykorzystaj to, wkładając między ubrania pachnące mydła i woreczki zapachowe, odzież wieszaj na pachnących wieszakach (np. cedrowych), a do kieszeni wkładaj aromatyczne kulki. 

LAWENDA
Lawendowy zapach skutecznie odstrasza mole. Zawieszki, suszone kwiaty czy aerozole o tej woni przeganiają wszystkie szkodniki z szafy.
AROMATYCZNE PRZYPRAWY
Mole nie lubią liści laurowych, mięty, macierzanki, goździków oraz ziela angielskiego. Najlepiej włożyć przyprawy do lnianego woreczka i powiesić w szafie.
ZIOŁOWE HERBATKI
Skutecznie zwalcza mole zapach miętowej i szałwiowej herbaty. Saszetki dobrze jest rozłożyć na półkach. Aby działały, trzeba je wymieniać raz w tygodniu.
MYDŁO TOALETOWE
Mole nie lubią zapachu czystości. Można do szafki włożyć mydło w całości lub pokroić je na kawałki i owinąć serwetkami, aby nie zostawiło śladów na ubraniach.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Sypkie produkty spożywcze – mąkę czy kasze, ale tak- że suszone grzyby i owoce (w nich mole chętnie się rozwijają) – trzymaj w szczelnie zamkniętych słoikach, bo nawet jeśli przyniesiesz larwy owadów ze sklepu, nie przeniosą się one na inne produkty.  

SUSZONE SKÓRKI CYTRUSÓW
Dobrze jest rozłożyć w kuchennych szafkach.
OCET Z DODATKAMI
Po umyciu szafek warto je przetrzeć octem winnym lub roztworem wody z octem spirytusowym wymieszanymi w proporcji 1:1. Do płynu można dodać kilka kropel olejku cytrusowego lub goździkowego.
GOŹDZIKI
Należy naszpikować pomarańczę lub cytrynę goździkami i owoc położyć na półce w kuchni.  
AROMAT WANILIOWY
Najlepiej przetrzeć nim dokładnie półki w szafkach.