Prawidłowo przechowywane drożdże mogą przetrwać w lodówce nawet 3 tygodnie! Przed każdym użyciem warto sprawdzić czy nasze drożdże są świeże i możemy ich użyć bez obawy o nieudany wypiek. Jak to zrobić?

Drożdże - przyjrzyj się im

Sprawdzenie, czy nasze drożdże są świeże powinnyśmy zacząć od ich obejrzenia. Nieodpowiednio przechowywane lub stare drożdże łatwo wysychają lub pokrywają się pleśnią natomiast świeże drożdże są miękkie, mają brązowawy kolor z domieszką różu. Po przełamaniu powinny z łatwością odchodzić od siebie płatkami.

Drożdże – powąchaj je

Drugim sposobem, który bardzo szybko pomoże nam sprawdzić w jakim stanie są drożdże, jest ich powąchanie. Świeże drożdże będą miały przyjemny zapach i smak. Jeżeli będą kwaśne lub gorzkie to niestety drożdże nie nadają się do użycia.

Drożdże – test świeżości

Jeżeli dalej nie będziemy mieć pewności czy nasze drożdże są świeże, możemy przeprowadzić szybki eksperyment. Do szklanki nalewamy gorącej wody. Odłamujemy kawałek drożdży i wrzucamy je do wody. Jeżeli szybko wypłyną, to znaczy, że są dobre. Jeżeli utoną, to nie nadają się do spożycia.