1. Dokładnie czytaj metkę

Na niej znajdziesz ważne informacje dotyczące pielęgnacji – jak prać ubranie, w jakiej temperaturze i jak je prasować – a także dotyczące składu. To, z czego ubranie jest uszyte, w dużym stopniu wpływa na to, jak długo będzie ci ono służyło. Najlepsze są tkaniny z naturalnych włókien. Jeśli to mieszanki,
ważne są odpowiednie proporcje. Więcej powinno być włókien naturalnych niż syntetycznych, np. lycry nie więcej niż 5 proc., poliestru lub akrylu nie więcej niż 30 proc.

2. Dotknij materiał

To najszybszy i najprostszy, sposób, aby ocenić jakość tkaniny. Jeśli jest gładka, mięsista i przyjemna w dotyku, to dobry znak. W ten sposób zbadaj także ubrania, które masz w szafie i długo ci służą. Później po drobnych cech szukaj w innych tkaninach.

3. Naciągnij tkaninę i skieruj do światła

Wtedy lepiej widać jakość splotu. Im gęstszy i równiejszy, tym lepszy. Jeśli widzisz miejsca, w których jest mniej włókien, to znaczy, że materiał będzie się przecierał. Warto też sprawdzić, czy ubranie po naciągnięciu wraca do wcześniejszego kształtu. Jeśli jest zwarte i sprężyste, zyskasz pewność, że się nie rozciągnie.

4. Zwróć uwagę na jakość wykończenia

Starannie obejrzyj szwy. Powinny być idealnie proste i leżące płasko na tkaninie. Tylko wtedy ubranie będzie dobrze się układało. Jeśli znajdziesz miejsca, gdzie szwy się prują lub wystają z nich nitki, zrezygnuj z zakupu. Podobnie gdy ścieg nie jest idealnie gładki i są na nim pętelki. Ideał to szwy lamowane (obszyte taśmą) – nie tylko wyglądają estetycznie, ale też doskonale chronią brzegi tkaniny przed strzępieniem się. Zapasy na szwy powinny mieć 1,5–2 cm, dzięki temu mamy pewność, że tkanina nie będzie się rozchodziła. Zwróć też uwagę na guziki. Najdłużej trzymają się te przyszyte ręcznie.

5. Podszewka to podstawa

Dzięki niej ubranie lepiej się układa, zachowuje kształt i dłużej nam służy. Warto jednak zwrócić uwagę, jak jest wszyta i czy się nie marszczy na szwach. Nie bez znaczenia jest tkanina. Najlepsze na podszewki to bawełna, jedwab lub wiskoza, bo przepuszczają powietrze i się nie elektryzują.

Jakie właściwości mają najpopularniejsze tkaniny?

  • JEDWAB – włókno naturalne. Jest delikatny, wytrzymały, ciepły i oddychający.
  • WISKOZA – włókno sztuczne pozyskiwane z celulozy. Ma właściwości jedwabiu i jest od niego tańsza.
  • MODAL – włókno celulozowe II generacji. Coraz częściej używane jako zamiennik bawełny. Jest bardziej wytrzymałe niż wiskoza i milsze w dotyku.
  • WEŁNA – włókno naturalne. Ciepła, separuje wilgoć od skóry, wolno się brudzi.
  • AKRYL – włókno syntetyczne. Alternatywa wełny. Szybko się mechaci, nie daje ciepła, nie jest przewiewne, będziesz więc się pocić.