Spis treści:

 1. Data ważności kosmetyków - co oznaczają symbole?
 2. Umowne terminy - czym są?
 3. Kalkulator daty ważności
 4. Data ważności kosmetyków - odczytywanie numeru identyfikacyjnego
 5. Przeterminowane kosmetyki - czy można ich używać?

Data ważności kosmetyków – co oznaczają symbole?

Symbol PAO (Period After Opening) wygląda jak otwarty słoiczek. Możemy w nim znaleźć liczbę, która oznacza ile czasu po otwarciu kosmetyk jest bezpieczny i zdatny do stosowania. Na przykład 6M oznacza, że kosmetyk oraz jego wszystkie właściwości możemy wykorzystać przez 6 miesięcy.

Symbol Exp. ( z języka angielskiego Expiration day, czyli data przydatności) to skrót po którym zawsze znajdziemy konkretną datę ważności kosmetyku zapisaną jako miesiąc/rok. Oznaczenie Exp. musi znaleźć się na każdym produkcie, którego trwałość wynosi 30 miesięcy lub dłużej. Jest tutaj jednak pewien haczyk. Przy kosmetykach z takim oznaczeniem przed użyciem sprawdzamy datę ważności (oznakowaną jako np. Exp. 07/20), a później patrzymy na symbol PAO z którego dowiemy się jak długo po otwarciu możemy korzystać z danego kosmetyku. Ważne, aby czas z symbolu PAO nie przekraczał tego z Exp.

Są kosmetyki na których nie znajdziemy daty ważności, ponieważ nie tracą one swoich właściwości przez brak możliwości samoistnego otwarcia. Dotyczy to perfum, aerozoli oraz kosmetyki zapakowane hermetyczne do których nie mogą dostać się czynniki zewnętrzne.

Data ważności kosmetyków – umowne terminy

Można przyjąć, że kosmetyki mają umowne daty przydatności z których możemy skorzystać jeżeli na opakowaniu zdarło się oznaczenie lub go nie ma.

 • od 6 do 12 miesięcy od daty produkcji możemy używać tuszu do rzęs
 • do 9 miesięcy od daty produkcji możemy używać kremu w słoiczku
 • od 12 do 24 miesięcy od daty produkcji możemy używać podkładów i fluidów
 • 12 miesięcy od daty produkcji możemy używać szamponu
 • do 24 miesięcy od daty produkcji możemy używać szminki i pomadki
 • od 6 do 30 miesięcy od daty produkcji możemy używać lakierów do paznokci
 • do 36 miesięcy od daty produkcji możemy używać cieni, pudrów i róży

Kalkulator daty ważności kosmetyków

Jeżeli na danym kosmetyku nie możemy znaleźć daty ważności, możemy skorzystać z kalkulatora. Możemy znaleźć wiele stron w internecie na których musimy wpisać markę kosmetyku oraz numer serii i to powinno wystarczyć, aby poznać jego datę ważności.

Data ważności kosmetyków – odczytywanie numeru identyfikacyjnego

O dacie przydatności danego produktu możemy dowiedzieć się z numeru identyfikacyjnego serii, który służy producentom i dostawcom do identyfikacji danej partii. My z tego kodu możemy odczytać datę produkcji kosmetyku. Kod znajdziemy najczęściej na dnie pojemnika lub gdzieś w pobliżu.

Zobacz również:

Jeżeli jest to 4-cyfrowy kod to pierwsze 3 liczby oznaczają dzień z roku kalendarzowego w którym kosmetyk został wyprodukowany, a ostatnia liczba oznacza rok. Na przykład kod 2857 będzie oznaczał 285 dzień, czyli 12 października 2007 roku.

Możemy także szukać 8-cyfrowego kodu partii. Najważniejsze dla nas będą 3 pierwsze cyfry. Pierwsza z nich to rok produkcji, a kolejne dwie to tydzień danego roku.

Pamiętajmy jednak, że każda marka posiada swój unikalny sposób oznakowania produktu, dlatego w razie wątpliwości o dacie ważności lepiej zgłosić się do producenta lub działu klienta danej firmy.

Przeterminowane kosmetyki – czy można ich używać?

Jeżeli okaże się, że któryś z naszych kosmetyków jest przeterminowany, lepiej go wyrzucić. Używanie przeterminowanych kosmetyków może skutkować podrażnieniem, wywołaniem alergii, a nawet może prowadzić do poważnych chorób skórnych. Konserwanty, które są w kosmetykach są dużo bardziej skoncentrowane po upływie terminu ważności i mogą wywoływać niepożądane skutki.

Zobacz też:

Jak wybrać dezodorant z naturalnym składem?

Jak działają dermokosmetyki i czym różnią się od tych zwykłych?