Alergia na roztocza kurzu jest jedną z najbardziej dokuczliwych. Tym bardziej, że żywiące się złuszczonym ludzkim naskórkiem roztocza najchętniej zamieszkują w sypialni. Okazuje się, że w łóżku można znaleźć ich aż dziesięciokrotnie więcej niż w kurzu z podłogi lub mebli. Jak sprzątać, by alergia jak najmniej dawała się we znaki podczas snu?

1. Pościel alergika

Codziennie rano przewróć pościel na drugą stronę. Staraj się jak najczęściej ją wietrzyć. Wskazane jest częste wystawianie jej na działanie niskich temperatur: najłatwiej jest w zimę, gdy na dworze panuje mróz.

2. Ubrania i pluszaki

Jeśli to możliwe, ubrania, koce oraz pluszowe zabawki powinnaś przechowywać poza sypialnią alergika. Nie zapomnij o częstym praniu i wietrzeniu.

3. Sprzątanie "na mokro"

Do sprzątania użyj mokrych ściereczek i mopów. Dokładnie wytrzyj ramę łóżka. Nie zapomnij o częstym przecieraniu grzejników. Osiadający na nich kurz w sezonie grzewczym unosi się do góry i wiruje w powietrzu nasilając objawy alergii.

4. Kup odkurzacz HEPA

HEPA jest skrótem od High Efficiency Particulate Air. Co on oznacza w praktyce? Chodzi o zastosowaniu w odkurzaczu filtrów, które usuwają większość, nawet bardzo malutkich zanieczyszczeń. Pozwalają pozbyć się kurzu, ale także bakterii, wirusów, odchodów roztoczy, pleśni, a nawet dymu.Tak skuteczna filtracja powietrza przyniesie nieocenioną ulgę osobom z alergią na roztocza kurzu.

5. Sprzątaj mopem parowym

Mop parowy wydziela gorącą parę, która z łatwością rozpuszcza brud. Sprzątniesz nim wszystkie płaskie powierzchnie: od podłóg, przez kafelki na ścianach, a na oknach kończąc.