Radzi Agnieszka Mucha, psycholog, swoim klientom pomaga podnieść samoocenę

Często za brak pewności siebie odpowiadają nasze kompleksy, brak miłości w dzieciństwie. Bywa, że jakaś rzucona uwaga mimochodem przez kogoś z rodziny, np. „Asia jest taka nieśmiała”, „Zosia nie ma głowy do matematyki”, „Beatka ma niezgrabną fi gurę po babci”, utkwi nam w głowie i zaczynamy w to wierzyć. Przeszkadza nam to potem iść przez życie z pewnością, że jesteśmy mądre i piękne.

Zmień swój sposób myślenia

Jeśli będziesz myśleć: „Nie dam rady”, „Jestem mało zdolna”, „Nikomu się nie podobam”, tak będzie się działo w twoim życiu. To, co sądzisz o sobie, przekłada się na to, jak postrzegają cię inni ludzie. Od dziś zerwij z negatywnym myśleniem. Mów sobie komplementy, nawet jeśli trudno ci będzie na początku w nie wierzyć.

Zacznij się akceptować

Każdy ma zalety i wady. Akceptacja siebie to zgadzanie się na to. Pozwalanie sobie na wpadki, słabsze dni, trudne emocje. Masz prawo mieć swoje potrzeby, marzenia, swój pomysł na życie.

Nie porównuj się z innymi

Przez to oddalasz się od prawdziwej siebie, niepotrzebnie koncentrując się na innych. To nie przynosi żadnej korzyści. Co z tego, że twoja koleżanka zna trzy języki obce albo piecze lepsze ciasta od ciebie? Ty też masz swoje mocne strony i bądź z nich dumna. Jeśli jeszcze nie wiesz, co jest w tobie wyjątkowe, czas to odkryć. Poproś 10 bliskich ci osób (kogoś z pracy, z rodziny i np. sąsiadkę), by napisały ci pięć twoich cech, które wyróżniają cię wśród innych ludzi.

Ufaj sobie

Podejmuj samodzielnie decyzje. Oczywiście możesz zbierać różne opinie, ale zamiast mówić, „co mam zrobić”, lepiej zapytaj, „co o tym sądzisz”. I zawsze najpierw zadaj to pytanie sobie. Twój głos powinien być decydujący. Nie bój się iść za tym, co ci w duszy gra. Im więcej dobrych decyzji podejmiesz, tym będziesz pewniejsza siebie. Nawet jeśli po drodze zdarzą ci się wpadki, nauczysz się brać za nie odpowiedzialność.

SZYBKI TRIK
Zapisuj w zeszycie swoje sukcesy, miłe chwile. Wszystko, co dobrego cię spotkało. Codziennie rób notatki. Wypisuj co najmniej pięć takich pozytywów z dnia. Gdy zobaczysz, jak dajesz sobie ze wszystkim radę, będzie ci łatwiej budować swoją pewność siebie. Bo przecież kto jak nie ty?!