Ryż jest jednym z najpopularniejszych dodatków wykorzystywanych w kuchni. Doskonale sprawdza się zamiast ziemniaków w towarzystwie mięs, jako podstawa do risotto czy sałatek, a także do zup lub słodkich deserów. Dobrze ugotowany ryż nie powinien być ani za twardy, ani za miękki, ważne jest też żeby się nie sklejał.

Jak ugotować ryż na sypko?

Gotowanie ryżu nie jest wcale trudne, kiedy znamy kilka podstawowych zasad. Ważne jest, aby ryż wypłukać przed gotowaniem. Pozbawia go to nadmiaru skrobi. Druga istotna sprawa to odpowiednie proporcje. Zasada jest taka, że na jedną szklankę ryżu przypada około 1,5-2 szklanki wody. Im więcej jej użyjemy, tym ryż będzie miększy. Czyli gotując ryż bardziej al dente należy użyć 1,5 szklanki, jeśli natomiast ma być miększy 2 szklanki wody.

Wypłukany ryż wrzucamy do gotującej się wody (można dodać do niej szczyptę soli). Na początku warto kilka razy zamieszać ryż, aby nie przywarł do dna.

Kiedy ryż zacznie się gotować, przykrywamy go, zmniejszamy ogień pod garnkiem i gotujemy 12-15 minut. Po ugotowaniu warto jeszcze na chwilę zostawić go pod przykryciem, a następnie przemieszać widelcem.

Jak ugotować ryż na parze?

Jak ugotować ryż na sypko na parze? Wypłukany ryż umieszczamy w parowarze. Wiele z nich ma specjalnie przeznaczone do tego miejsce, jeśli jednak nasz model go nie posiada, ani nie ma siateczki o drobnych oczkach przeznaczonych do gotowania ryżu, można wykorzystać np. liść kapusty, który zapobiegnie przelatywaniu ryżu przez otworki.

Większość urządzeń do gotowania na parze ma wskaźnik ilości wody, której należy użyć. Jeśli jednak go nie ma, najlepiej trzymać się proporcji 1:2. Parowanie ryżu trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut w zależności od gatunku samego ryżu oraz od modelu parowaru.

Jak ugotować czarny ryż?

Czarny ryż nieznacznie zwiększa swoją objętość podczas gotowania, dlatego też należy odmierzyć taką jego ilość, jaką chcemy uzyskać. Jak w przypadku każdej innej odmiany ryżu, należy go przepłukać przed gotowaniem. Następnie zalewamy go zimną wodą w proporcji 1:2 i odstawiamy na noc. Nie należy się dziwić, jeśli ryż po namoczeniu zmieni kolor na fioletowy - jest to normalne. Ile gotować ryż? Czarny ryż gotuje się około 35 minut. Najlepiej użyć tej samej wody, w której się moczył.

Jak ugotować brązowy ryż?

Pytanie jak ugotować ryż bez torebki pojawia się często także w przypadku ryżu brązowego. Zawiera on dużo cennych składników, a jego prawidłowe gotowanie pozwala na ich zachowanie. Po opłukaniu brązowy ryż zalewamy zimną wodą (około 2-2,5 szklanki na szklankę ryżu) i doprowadzamy do wrzenia bez przykrycia. Gotujemy około 30-35 minut, aż ryż wchłonie cała wodę, a na jego powierzchni pojawia się dziurki. Po zdjęciu z ognia garnek przykrywamy i zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie ryż należy przelać chłodną wodą.

Jaki ryż lubicie najbardziej? Macie jakieś autorskie triki na ugotowanie ryżu na sypko?