1. Trik z taśmą

Idealny patent na ułożenie niskiej, okrągłej kompozycji w wazie, które świetnie sprawdzi się jako dekoracja stołu. Do jej ułożenia potrzebna będzie przezroczysta taśma klejąca - im cieńsza, tym lepiej. Do naczynia wlewamy wodę, a następnie mocujemy na rancie paski taśmy, tworząc z nich ażurową siatkę. W powstałych w ten sposób oczkach umieszczamy kwiaty, zaczynając od największych. To swoiste "rusztowanie" zapewni kompozycji większą stabilność i pomoże ułożyć gęsty, idealnie zaokrąglony bukiet. 

Konstrukcja z taśmy sprawdzi się nie tylko na okrągłej wazie - ale również na wyższych wazonach, o prostopadłościennej formie lub w kształcie walca. Zwróć tylko uwagę, by powierzchnia rantu była w miarę gładka, tak, aby można było bez problemu przykleić taśmę.

2. Zwiąż kwiaty w mniejsze bukieciki

Ten patent sprawdzi się przy wyższych kompozycjach, zarówno z jednego gatunku kwiatów, jak i z wielu różnych roślin. Przed ułożeniem ich w wazonie, wiążemy kwiaty w mniejsze snopki. Podobnie z gałązkami i liśćmi. Jeśli kompozycja będzie składać się z różnych gatunków, przygotuj mini wiązanki, w których znajdą się rośliny z jednego gatunku. Następnie zacznij je układać w wazonie, dodając kolejne bukieciki. Ten trik pomoże też ułożyć bukiety warstwowe, w których kolejne kolory lub gatunki kwiatów pojawiają się naprzemiennie.

3. Rulony z liści

Wykonasz je z szerokich, rozłożystych liści (na przykład aspidistry). Zwinięte liście możesz zszyć za pomocą nici lub zszywacza, owinąć gumką recepturką lub po prostu związać sznurkiem. Gotowe rulony ułóż na dnie wazonu lub naczynia, w którym chcesz umieścić kompozycję. Teraz wypełnij je krótko przyciętymi kwiatami.

Ten patent raczej nie sprawdzi się w bardzo wysokich wazonach - za to będzie niezwykle pomocny w przypadku niskich naczyń oraz tych o średniej wysokości. Zwinięte liście mogą być też efektownym elementem całej kompozycji. Dzięki zastosowaniu rulonów, kompozycja jest bardziej stabilna, a kwiaty łatwiej utrzymać w pionie. 

4. Rusztowanie z siatki

Ten sposób pomoże zwłaszcza w ułożeniu niewysokich, półokrągłych kompozycji na stół. Zasada jest podobna jak przy oklejaniu rantu taśmą klejącą, ale tym razem konstrukcję tworzymy z giętkiej, elastycznej siatki z drobnymi oczkami. Włóż ją do środka wazonu, a następnie wlej wodę i zacznij układać bukiet, wtykając po kolei większe kwiaty, a następnie coraz mniejsze.

bukiet-na-siatce
Mak Media Agency
bukiet-diy
Mak Media Agency

Sprawdź, jak wykonać bukiet ze zdjęcia krok po kroku >>>

5. Wypełnienie z liści

Zanim ułożysz kwiaty, wyściel dno wazonu pozwijanymi w różnych kierunkach liśćmi - dzięki temu stworzysz podłoże, które ustabilizuje kompozycję i pomoże utrzymać rośliny w pionie. To również dobry sposób na kwiaty, które mają bardzo duże (i tym samym ciężkie) główki. Liściaste wypełnienie sprawi, że nie będą się przechylać ani przewracać. Najlepiej wykorzystać szerokie, podłużne liście (na przykład aspidistry). 

6. Gąbka florystyczna

To najprostszy sposób na okazałą kompozycję w dowolnym kształcie. Ułożenie kwiatów na gąbce florystycznej nie wymaga specjalnych umiejętności - za to gwarantuje kształtny, równomierny bukiet. Gąbkę należy przyciąć do rozmiarów wazonu i nasączyć, wkładając ją do płaskiego naczynia z zimną wodą. Następnie umieść ją w wazonie i zacznij układać bukiet.

Przydatne wskazówki:

  • Układanie kompozycji zacznij od największych kwiatów. Ułóż je równomiernie z przodu, z tyłu, po bokach i na środku - w ten sposób wyznaczysz formę bukietu. Następnie wystarczy wypełnić przestrzeń pomiędzy nimi mniejszymi kwiatami.
  • Pamiętaj, aby podciąć końcówki łodyg - najlepiej pod kątem. Dzięki temu zwiększysz powierzchnię pobierania wody i bukiet będzie dłużej świeży.
  • Jeśli nie masz wazonów odpowiedniej wielkości - możesz zamiast nich wykorzystać to, co masz pod ręką: stare konewki, emaliowane garnki, słoje i słoiki - to bardzo modny i efektowny zabieg.
  • Jeśli wazon nie pasuje do kompozycji lub chcesz go zakryć - wstaw go razem z kwiatami w większe naczynie, kosz lub skrzynkę. 

--

Zobacz też: Tulipany w wazonie - co zrobić, by stały jak najdłużej >>>