Nowy rok szkolny, to dla wielu rodziców sygnał, że nadszedł czas na odświeżenie lub przearanżowanie pokoju dziecka czy nastolatka. To zadanie może jednak okazać się nie lada wyzwaniem, gdyż trzeba pogodzić różne potrzeby, a dostępna przestrzeń jest zazwyczaj niewielka. Niezależnie od tego, czy przygotowujemy miejsce dla ucznia podstawówki, gimnazjalisty czy licealisty, istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować wybierając elementy wyposażenia czy decydując o ich ustawieniu – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu RuckZuck.

Lekcja 1: Podziel przestrzeń na strefy funkcjonalne

Projektowanie pokoju ucznia najlepiej zacząć od wydzielenia trzech kluczowych stref: do nauki, snu oraz relaksu/rozrywki. Taki układ pomieszczenia wpłynie na jego efektywniejsze użytkowanie. W tym celu można zastosować ruchome parawany, zwiewne kotary lub ażurowy regał. W przypadku mocno ograniczonej powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie podział kolorystyczny. Pamiętajmy jednak, że poszczególne barwy muszą ze sobą współgrać, by cały wystrój był spójny i harmonijny.

Lekcja 2: Zadbaj o właściwe wyposażenie

Postaw na użyteczność i wygodę. Wybierz meble, które ułatwią segregację i przechowywanie rzeczy należących do dziecka – ubrań, butów, książek, a w przypadku najmłodszych – także zabawek. Zwróć szczególną uwagę na dobór odpowiedniego biurka. Powinno być ono przede wszystkim stabilne oraz dostosowane do wzrostu ucznia. Niezbędnym uzupełnieniem dla niego będzie komfortowy fotel albo krzesło. Funkcjonalnymi elementami, które jednocześnie mogą stanowić ciekawe dekoracje są tablice korkowe lub magnetyczne, półki ścienne, biblioteczki oraz lampy. Te ostatnie muszą gwarantować bardzo dobre oświetlenie, niezmiernie istotne zarówno podczas pracy, jak i zabawy.

Lekcja 3: Stwórz miejsce sprzyjające koncentracji i kreatywności

Baw się kolorami i dodatkami. W pokoju ucznia z powodzeniem można zastosować pastele, ale warto również pokusić się o intensywniejszy akcent. Żółta barwa wniesie do wnętrza radość i motywację, kolor pomarańczowy pobudzi intelekt, a zieleń będzie sprzyjała skupieniu i wypoczynkowi. Dobierając paletę barw postaraj się odnaleźć złoty środek, bowiem zbyt duże urozmaicenie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i powodować uczucie dezorientacji czy przytłoczenia. Dekoracje możesz stworzyć razem z dzieckiem, bądź kupić gotowe ozdoby. Świetnie, jeśli obok ładnego wyglądu, będą je wyróżniały także walory edukacyjne (np. mapa, globus, tablica pierwiastków, naklejki ścienne ze słowami w obcym języku).

Lekcja 4: Zaangażuj dziecko i otwórz się na jego pomysły

Zachęć córkę lub syna do aktywnego udziału w tworzeniu nowej aranżacji. Poznaj jej/jego pomysły i oczekiwania, a następnie wspólnie je przeanalizujcie i wypracujcie kompromis. To da wam szansę na urządzenie pokoju w sposób, który odzwierciedli zainteresowania i cechy osobowości przyszłego lokatora, a jednocześnie pozostanie funkcjonalny. Stanie się zatem doskonałym miejscem do nauki, odpoczynku, zabawy oraz przyjmowania znajomych.

– Nawet niewielkie zmiany pozwalają tchnąć w pokój dziecka czy nastolatka „nowe życie”, a początek roku szkolnego to moment, który zdecydowanie im sprzyja. Odświeżona przestrzeń może pozytywnie wpływać na samopoczucie uczniów, a poprzez to na ich motywację i chęć do działania. Powyższe rady i wskazówki z pewnością ułatwią rodzicom stworzenie miejsca, do którego ich pociechy będą chętnie wracać po lekcjach – dodaje Katarzyna Śliwińska.